Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Subtitrare DVB-De la satelit la DVD

Buna ziua, grea problema.

Daca aveti o placa DVB satelit in PC si puteti face urmatoarele:

1-Vizionarea unui program TV cu subtitrare DVB
    2-Inregistrarea acestuia cu subtitrare-Tipul fisierului rezultat
    3-Redarea acestui fisier pe PC
    4-Editarea fisierului (eliminare reclame, etc...)-fara pierderea subtitrarii
    5-Inregistrarea pe DVD a fisierului
    6-Reproducerea DVD-ului pe TV cu subtitrare

Ce programe folositi( punctele1-5)?
    A reusit cineva sa parcurga tot traseul 1-6 ?
    ...din curiozitate...doar in scopuri educationale.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Procesul 1-6 este foarte complex si descurajator (nu stiu daca exista vreun GUI), insa nu stiu daca se merita...

Cel mai usor e de vizionat pe PC! Daca ai fisierul .ts il poti deschide si viziona in conditii excelente cu tot cu subtitrare cu playerul VLC

Transport streamul il poti "traduce" usor cu MPEG StreamClip si apoi edita cu TMPGEnc MPEGEditor insa fara subtitrare...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@GO4DVB

Am inteles ca:

2-ai inregistrat un program TV cu subtitrare si ai obtinut un fisier .TS cu subtitrare
    3-vezi acest fisier,inclusiv subtitrarea, cu VLC
    4-editezi (cu programele mentionate de tine) dar se pierde subtitrarea

Daca se poate, ce folosesti la 2 ?

E mai simplu cu PC-ul dar depinzi de marimea hard diskului sau a monitorului...cazul meu.
    Oricum, eu continui cautarile...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pai acum, nu stiu de ce hardware dispui...
    Personal, am inregistrat cu dreambox-ul... unde ai subtitrarea selectabila inclusiv la redare. Nu am incercat, insa daca ai un SkyStar 2 cred ca poti sa tragi streamurile si apoi sa vezi subtitrarea.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Scuze...

Am o placa Pinnacle PCTV Sat si mai multe nelamuriri...(http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=87580)

Pe partea de subtitrari DVB sunt la inceput de drum si, din ce am studiat eu, este o problema destul de dificila...de aceea ma pasioneaza!
    Avantajele procesului 1-6 ar fi obtinerea unui DVD cu subtitrare in romana perfect sincronizata, fara alte batai de cap si fara a umple hard diskul.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@satfoot
    Se poate face cam tot ce iti doresti, in principiu. Chestia e ca ai de extras stream-ul de text dupa inregistrarea emisiunii/filmului cu niste tool-uri adecvate (asta in cazul in care nu ti-l inregistreaza chiar aplicatzia folosita ca si .srt). In ideea de a obtine raspunsuri mai pertinente, am sa-ti mut topicul la sectiunea "Placi DVB". Acolo exista profesionisti in materie de probleme DVB, sigur ai sa gasesti raspunsurile.
    Later edit: vad ca deja ai avansat si acolo problema. Sper ca vei gasi raspuns.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..cel mai simplu e sa folosesti un program care iti integreaza subtitrarea in imagine...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@hgfdgfui

Multumesc pentru interes!

In primul topic ma interesa mai mult sa cunosc programele compatibile cu placa mea
    (http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=87580). Am aflat lucruri interesante si le multumesc pe aceasta cale celor care mi-au raspuns.
    Din pacate, nu am primit nici-un raspuns de la posesorii placii Pinnacle PCTV Sat si de aceea am considerat problema aproape inchisa.

Acest topic esta axat pe probleme punctuale.
    Am incercat sa fac o schita logica a acestora (1-6) si de aceea orice raspuns, la orice punct, e binevenit!

Un exemplu de raspuns foarte simplu ar fi:
    1-MyTheatre
    2-fisier mpeg-fara subtitrare

De preferat ar fi raspunsurile mai amanuntite, cum ar fi:
    1-MyTheatre versiune, placa dvb, subtitrare lizibila, sincronizata, se poate inregistra simultan cu vizionarea sau progamat
    2-la rularea pe PC a fisierului inregistrat,cu playerul X nu se vede subtitrarea
    ( exemplele de mai sus sunt fictive...)

Poate reusim impreuna sa facem ca traseul 1-6 sa fie realizabil intr-un mod cat mai simplu posibil...

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

@satfoot
    Cunosti engleza? Daca nu, am sa mai zabovesc cu raspunsul, pentru ca am de tradus niste tutoriale.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    @satfoot
    Cunosti engleza? Daca nu, am sa mai zabovesc cu raspunsul, pentru ca am de tradus niste tutoriale.
    O.K.
    Let's go...!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Atentie, tutorialul a fost creat in 2005. Nici in ziua de azi Mytheatre nu are implementata o functzie anume pt. recording de teletext.

Ai nevoie de citeva programe: primele doua nu necesita instalare (doar extragere), al treilea are un installer.
    Projectx, Ifoedit si Pgcedit.
    Pentru ca Projectx sa functioneze, ai nevoie de Java Runtime Environment instalat.

Pasul 1:
    1. Dai drumul la Mytheatre
    2. Mergi pe canalul cu teletext de pe care vrei sa faci recording
    3. Alt+G pentru a lansa "Pid grabberul"
    4. Alege "Raw transport stream"
    5. Alege "Decrypted"
    6. Start
    7. Lasa sa se inregistreze emisiunea (pt. test e bine sa faci un recording de dimensiuni mai mici, pt a putea proba)
    8. Cind recordingul e gata, am obtinut un fisier .dat

Pasul 2:
    1. Lanseaza Projectx. Este o aplicatie java, nu are un .exe. Fa dublu clic pe fisierul .jar
    2. Alege "Pre-settings"
    3. Alege "Subtitle"
    4. Schimba "subtitle export fromats" din .sub in .sup
    5. In "teletext pages to decode" adaugi pagina de txt la care se realizeaza subtitrarea (599, 799, 888, etc)
    6. Inchide "Pre-settings"
    7. Add file
    8. Alege de pe hard fisierul .dat
    9. Alege "Process Window" si "Open"
    10. Asigura-te ca "Demux" este si el selectat
    11. Sub "Process" da clic pe "Start"
    12. Odata ce fisierul a fost demuxat, inchide projectx. Acum vei avea 3 fisiere rezultate: video (m2v) audio (mp2) si subtitrare (sup)

Pasul 3:
    1. Da drumul la Ifoedit
    2. Alege "DVD author" si apoi "Author New DVD"
    3. Pentru video alege fisierul m2v, pt audio mp2 (mai poate fi si .ac3 sau .dts), pt. subtitrare fisierul sup (care poate fi denumit dupa pagina de teletext de unde a fost luat)
    4. Alege "output stream", stabilesti destinatia pe hard a noului fisier
    5. OK

Pasul 4 (in cazul in care suloarea subtitrarii este inacceptabila, sau este alta decit alb):
    1. Start PGCEdit
    2. Open DVD - mergi la fisierul nou creat, il deschizi
    3. Inchide fereastra "BOV"
    4. Alege "VTST 1.1 xxx Title1" si apoi "Edit PGC" - se va deschide o noua fereastra
    5. Vei indentifia acolo controalele de culoare pt. subtitrare. Ideea este sa alegi culorile corespunzatoare pentru marginile subtitrarii (notate cu 1) si pentru text (notat cu 2). Pentru 1 se alege negru, de regula, si pt. 2 alb.
    6. OK, dupa care click pe meniul "File" si alegem "Save DVD".

DVD-ul este salvat, se poate verifica prin reproducerea in orice player (dublu click pe fisierul .ifo, se alege sub-ul si se urmareste daca functioneaza). Dupa asta se poate arde pe DVD cu orice soft.

Bafta. Retine, ca atare, ca acest text a fost tradus din engleza, si el reprezinta rodul experientei cuiva. S-ar putea ca lucrurile sa mearga putin diferit, dar ma indoiesc. Deci cred ca astea sint, in esenta, explicatiile pt. authoring-ul fisierului rezultat din Mytheatre.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

@hgfdgfui

Impresionant !
    Multumesc pentru efort!

Voi incerca sa urmez pasii descrisi de tine si va voi tine la curent cu realizarile mele.
    Totusi, pe undeva e o problema... Nu sunt foarte sigur dar cred ca exista o diferenta intre subtitrarea teletext si cea dvb:

"Older technologies such as teletext (DVB-TXT) and vertical blanking interval data (DVB-VBI) are also supported by the standards to ease conversion. However, for many applications more advanced alternatives like DVB-SUB for sub-titling are available."

Si oricum posturile TV respective nu au teletext dar au subtitrare...
    Daca gresesc...

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cred c-ar trebui sa fie o problema, stream-ul este, in esenta, asemanator. N-am auzit de o procedura diferita de copiere si extragere a subtitlurilor teletext fata de cele pictografice (DVB) - daca este chiar ar fi bine s-o semnaleze cineva. Diferenta exista, din cite stiu, doar in ceea ce priveste tarile nord-americane (ele nu folosesc txt/DVB ci asa numitele "closed captions" - la recording-ul acestora am intimpinat mereu esecuri. Si da, in ceea ce le priveste procedura de extragere e si mai complicata).

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)