Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 17 12311 ... LastLast
Results 1 to 15 of 245
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default PATCH...UPGRADE...intre moda si necesitate !

Acest POST este un apel catre toti cei care pot contribui la elucidarea aspectelor tehnice legate de UPGRADE ( PATCH ) SOFTWARE receiverelor satelit.
    Exista o febra generala a "patch"-urilor pentru receptoare FTA , cu deosebire , generata de interese comerciale , pe deoparte, si de dorinta de mai bine a unora din posesorii receptoarelor de acest tip constructiv.
    Lipsa de cunostiinte aprofundate , superficialitatea in evaluarea consecintelor au dus nu odata la "accidente" urmate de apeluri disperate de "help" !
    Deci ! daca posedati un material de descriere a arhitecturii softului unui receiver ( loader,aplicatie,date) sau programului de comunicatie (functii,protocol) sau linkuri catre astfel de materiale va rog sa le faceti publice aici ! Sinteza acestor materiale se va regasi la COLTUL INCEPATORULUI ca ghid si avertisment pentru cei care sint pe cale sa faca o astfel de operatie !

PATCHURI si/sau SOFT ORIGINAL gasiti la :

www.vononyx.go.ro

Success !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

2 cuvinte:
    SUPER INITIATIVA !
    -Am sa-ncep cu STR4125: cel mai stabil rec "FTA" care stie sa decodeze dar inca nu se cunosc multe nici macar de mespre meniuri ascunse dupa Patchuire (probleme pe via (sirius) )
    - Datcom (se stie de ce rec vorbesc cred) e singurul pe care am reusit sa vad Se*a 2 (prov 0.64) si mi se pare pe departe cel mai bun rec. "FTA", mai ales daca tinem cont si de pret si de faptul ca e sustinut "software" de o echipa serioasa cu update-uri, lucru care din pacate nu-l pot spune si despre STR 4125.
    -La*er 2003 mi se pare o surpriza, dar o totusi cei care au facut patchul, par buni cunoscatori ai algoritmilor, numai cu telecomanda aia de-ar rezolva .
    -.......... Aici mai e loc si de alte FTA (zvonuri sunt si referitoare la Echo, si multe altele).
    Deci FTA nu mai este FTA...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Hai ca iar a venit Mihai cu idei Trebuie sa recunosc ca ideea nu este rea, si cu acceptul tuturor (sper sa-l am ) am sa-l pun ca Announcement. Sunt deja c-am multe la Announcement, dar eu unul consider ca e o tema destul de importanta si interesanta de abordat.
    Salutari
    Nokia 9800S*Magic*Matrix*CasInterface2*MasterCRD2*Season *Ant. Kathrein 1.20+LNB Kathrein*Motor 36V 45est-43vest

------------
    M&M

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default O solutie de sistem ....

Va voi prezenta o solutie profesionala, evident mai larga decat cazurile uzuale, documentata de HyperPannel Lab , si care poate crea imaginea asupra complexitatii procesului de upgrade firmware.

Ce este un Loader ?

Loader-ul este acea componenta a softului rezident in STB care permite upgradarea softwarelui sistem folosint banala interfata seriala RS232. Loaderul ofera mai multe posibilitati de upgrade , toate gandite astfel incat , in conditii de deplina siguranta , sa permita scrierea unei noi versiuni a softwarelui nativ STB ( firmware).

Pricipalele functionalitati :

- Asigurarea unei conexiuni sigure intre programul de comunicatie si loaderul din STB este realizata pe deoparte prin protocolul de comunicatie si pe de alta prin cifrele ce control crc32 atasate fisierului imagine sau sectiunilor acestuia )
    - upgradarea partiala sau completa a sofwareului si/sau tabelele de configurare statica ( sateliti, transpondere,canale)
    - posibilitatea de a restaura imaginea si datele anterioare in caz de incident
    - selectia modului upload/download de la PC si/sau STB cu eventual suport pentru efectuarea operatiei cu STB in functionare normala
    - incarcarea initiala integrala a softului receptor

Iata cum arata schematic conexiunea si structura celor doua componente : programul de comunicatie si firmware-ul STB , in vizunea celor de la HyperPanel lab !

Program______________________Software STB
    de<------------------- RS232---------> Loader STB
    comunicatie____________________BootLoader

BootLoaderul este o componenta care uzual este scrisa intr-un EPROM si este ceea ce se cheama ROM ( read only memory ) asta pentru ca alterarea sa este fatala !
    Loader-ul este componenta care face obiectul discutiei noastre, rezida in EEPROM , si in general nu se upgradeaza. Loaderul poate fi activ in timp ce aplicatia STB se executa sau poate fi lansat printr-un regim special de power-on ( ex. CH-UP apasat si power ! ). Memoria nevolatila care gazduieste loaderul si aplicatia ( EEPROM FLASH) este de 1-2Mb la receptoarele normale si de minim 8Mb la Dreambox si cele inrudite.
    La punerea sub tensiune (power on) procesorul starteaza BootLoader-ul care functie de solutia tehnica lanseaza direct Loaderul sau transfera ( eventual dezarhiveaza ) imaginea sistem in RAM si lanseaza aplicatia.
    Receptoarele uzuale au 2-16Mb SDRAM sau chiar DDR, memorie volatila ultra rapida destinata executiei uzuale a aplicatiei STB. Receptoarele speciale din categoria Dreambox si rubedeniile au 64 MB RAM. Cu cat memoria RAM este mai mare cu atat mai mari vor fi resursele disponibile : complexitate program, embeded CAM , emulatoare, liste de frecvente transpondere , liste de servicii ( canale TV si radio )

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Aplicatia soft receiver

Am vazut deja ca la inceput ... este loaderul ! care incarca in FLASH si din FLASH in RAM programul executabil. Teoretic , asa cum pe diferite calculatoare se poate executa unul si acelasi program , ar trebui ca si aplicatia soft receiver sa se poata executa pe orice receiver construit cu acelasi procesor....deja celebrul STI5518 ! Nimic mai adevarat si .... mai fals in acelasi timp ! Diferentele constructive , adesea subtile , intre doua placi de baza fac aproape imposibila mutarea softului de aplicatie de la un constructor la altul si chiar intre doua receivere din aceeasi familie !
    Sa incercam sa enumeram cateva din caracteristicile constructive :

- tipul si dimensiunea memoiei nevolatile (flash)
    - dimensiunea memoriei RAM
    - interfata soft/hard cu tunnerul digital
    - existenta sau lipsa modulatorului
    - iesire de sunet digital
    - interfata seriala RS232
    - interfata scsi
    - embeded CAM + card reader
    - existenta CI
    - tipul telecomenzii ( dedicata, universala )
    - alocarea porturilor procesor catre perifericele deja amintite

Iata de ce sansa ca softul scris pe un receptor sa functioneze pe un altul este aproape zero !
    Nu este mai putin adevarat faptul ca din ratiuni de specializare unele receivere actuale se nasc ca si calculatoarele .... prin asamblare ! se ia o placa de baza ... o carcasa...o sursa...un ansamblu CI ....un lector de card si se personalizeaza o aplicatie modulara pe masura noului nascut !

Recomand calduros tuturor celor tentati sa faca un "upgrade eroic" sa aplice zicala batrinului croitor : Masor de 9 ori si daca este cazul...tai !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Lista patch-urilor populare !

Doresc aici sa creem un loc in care cei interesati sa gaseasca informatii despre patch-urile sau versiunile soft alternativ dedicate unor tipuri populare de receptoare ! ma gandesc aici in egala masura la deja celebrele FTA-uri patch-uite ca si la Humax 5xxx si de ce nu despre Dreambox si rubedeniile din familia DBOX2 !
    Acest post nu se substituie sectiunilor specializate ci se vrea o vedere sintetica care sa permita orientarea celor aflati la un prim contact cu acest subiect. Acest post se vrea viu ...in sensul de actual ... si va promit ca va fi asa ... in masura in care informatie relevanta si actuala i-mi va parveni.

Clasa FTA

Strong 4125evo - ultima versiune 25.06.2004 access code 9994
    Strong 4155evo / 4355evo versiune 2.05.2004 access code 9994
    DK1102s - VOLGA II 3.28 25.04.2004
    LAZER2003FTA - ultima versiune 6.06.2004 access code 9317

Clasa Humax 5xxx

Humax 5400 - ToH 3.2 HoT Emu 1.2 25.04.2004

Clasa Dream & DBox 2

DreamBox 5600/7000 - IMAGE 1.07.4 oficial 15.02.04

Orice informatie pe care o cosiderati relevanta este binevenita...prin PM !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default mediamaster 9800s

Ba aurolacilor aveti grija ca nokia 9800s pa linga faptul ca este lent de
    pute nu mege cu module universale si buseste module joker
    si icecrypt indiferent de ce rahat de soft are ma1.2 ma1.3 sau ma2.0
    DOAR ASPECTUL ESTE DE EL
    SA VA FERITI CIT PUTETI CA EU AM BUSIT DOUA MODULE ICE CRYPT
    Vedeti modificarile ce trebuiesc facute cu un mic montaj pe pagin la cafetera de la spanioli sectiunea joker+nokia

!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

man, iti inteleg furia si nervii pt acest receiver. Nu esti singurul pe care la scos din minti. Cu modulele ai dreptate exista nesansa sa ti le si buleasca, asta pe linga faptul ca nu merge bine cu ele. Totusi receiverul nu rau...are un tuner exceptional si cu softul MA2.0 misca chiar binisor. Cred ca o varianta buna pt el e achizitionarea unui CAM Conax si folosirea unui Titanium cu fisierele TMB - chestie pe care o s-o incerc cindva si voi posta aici.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

rog ajutor referitor la 4125 : care este succesiunea operatiilor pentru a putea intra in meniul de actualizare a cheilor via 9994?multam,nirolf

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by nirolf
    rog ajutor referitor la 4125 : care este succesiunea operatiilor pentru a putea intra in meniul de actualizare a cheilor via 9994?
    Quote Originally Posted by onyx
    menu->system setup->9994...si vezi de key
    http://www.********.com/f2/viewtopic.php?t=19599

Bafta,
    zumeo

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Merge patch-ul pe Strong 4155 evo?

Merge patch-ul pe Strong 4155 evo?
    Daca merge imi spune cineva ce pot vedea in plus cu el.
    Multumesc!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Are cineva un PATCH pt.un GOLDBOX dsi175b/08r?
    Cu Google,nu am gasit. zackyfile este ras

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Default Re: Merge patch-ul pe Strong 4155 evo?

SUNT CURIOS DACA PRIMESTI CEVA INDICATII... MA INTERESEAZA SI PE MINE, PENTRU CA AM SI EU UN 4155.... DIN PACATE, LA MINE E SI MAI NASOL, PENTRU CA DEOCAMDATA LOCUIESC IN ......... ASIA SI NU PREA GASESC NIMIC IN ROMANA/ENGLEZA LEGAT DE PATCH-URI SI PROGRAME DIN ZONA ASTA..... MULTUMIRI ANTICIPATE

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Re: Merge patch-ul pe Strong 4155 evo?

Quote Originally Posted by gelvis
    SUNT CURIOS DACA PRIMESTI CEVA INDICATII... MA INTERESEAZA SI PE MINE, PENTRU CA AM SI EU UN 4155.... DIN PACATE, LA MINE E SI MAI NASOL, PENTRU CA DEOCAMDATA LOCUIESC IN ......... ASIA SI NU PREA GASESC NIMIC IN ROMANA/ENGLEZA LEGAT DE PATCH-URI SI PROGRAME DIN ZONA ASTA..... MULTUMIRI ANTICIPATE
    Nu-i pacat sa ai un 4155, dar n-ai specificat daca e EVO sau nu.Cred ca stii ca numai 4155EVO se poate patch-ui, si asta NU DEPINDE DE ZONA.Programele(sau mai bine zis )receptionarea programelor DA.Uita-te si tu pe www.lyngsat.com si vezi ce poti sa prinzi din zona ta.

bafta szilagyi

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default Re: mersi!

mersi ptr incurajari ,MIHAI astept viitorul

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)