Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Schimbare firmware Golden Interstar

salut all.Sunt nou pe aici(desi va urmaresc de ceva vreme)si as avea nevoie se o mana de ajutor.Am un reciver golden interstar dsr8001 premium si vreau sa-i schimb firmul printr-un cablu serial cu adaptor usb(laptopul meu nu are port serial)dar desi urmez intocmai pasii(m-am documentat din pagina celor de la GI)nu reusesc sub nici o forma.Ma conectez cu stb 1.9.4,pun firmul dar nu incepe procesul de transfer.Cineva care are idee unde-i buba? Multumesc anticipat.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Incearca si cu STB Upgrade 1.9.3, dar eu cred ca problema este la adaptorul USB-serial. Ai mai folosit adaptorul la ceva (adica merge in alte aplicatii)? Nu ai ceva conflicte in device manager?

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Incearca si cu STB Upgrade 1.9.3, dar eu cred ca problema este la adaptorul USB-serial. Ai mai folosit adaptorul la ceva (adica merge in alte aplicatii)? Nu ai ceva conflicte in device manager?
    nu l-am folosit pana acuma.poate ca trebuie configurat

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

ce conflicte ar putea fi?

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by harry75 View Post
    nu l-am folosit pana acuma.poate ca trebuie configurat
    Am si eu un Gembird . Acuma demult nu l-am mai folosit . Am primit la el si un mini CD cu Drivere , si apoi la conectare , trebuie sa schimbi acolo unde la cabluri normale alegi de ex. COM 1;COM 2;etc , tipul adaptorului pe care-l ai , (la al meu trebuia sa aleg Gembird....bla , bla , bla ), nu mai timn minte ce scria exact , dar sigur nu trebuia cu COM-uri . Numai asa mergea fara probleme . Succes .

L.E.
    Hai ca am bagat adaptorul si am instalat driver-ul , trebuie sa apara la acest Gembird "Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM3)" .
    Depinde ce tip ai . Poti vedea in Device Manager tipul , dupa ce-si gaseste driver-ul .
    Last edited by Mayerling; 27th January 2009 at 19:07.
    .

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

am incercat acuma cu stb1.9.3 aceeasi poveste

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

am incercat acuma cu stb1.9.3 aceeasi poveste
    Pai trebuie sa ai comunicare intre PC si Receiver . Daca nu comunica , normal ca nu merge cu nimica .
    Uite la mine de ex. : pentru DM 500 pot alege COM 1 cu cablu normal , si cealalta varianta pentru adaptorul serial to USB .

Nu cunosc ce ce soft faci comunicarea si transferul (ca nu ma pricep ), dar trebuie sa faci prima data sa poti comunica intre PC si Receiver.
    .

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Am si eu un Gembird . Acuma demult nu l-am mai folosit . Am primit la el si un mini CD cu Drivere , si apoi la conectare , trebuie sa schimbi acolo unde la cabluri normale alegi de ex. COM 1;COM 2;etc , tipul adaptorului pe care-l ai , (la al meu trebuia sa aleg Gembird....bla , bla , bla ), nu mai timn minte ce scria exact , dar sigur nu trebuia cu COM-uri . Numai asa mergea fara probleme . Succes .

L.E.
    Hai ca am bagat adaptorul si am instalat driver-ul , trebuie sa apara la acest Gembird "Prolific USB-to-Serial Comm Port (COM3)" .
    Depinde ce tip ai . Poti vedea in Device Manager tipul , dupa ce-si gaseste driver-ul .
    la mine nu am alte optiuni decat COM-urile(stb1.9.3 com1-6iar stb1.9.4 com1-50)

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

la mine nu am alte optiuni decat COM-urile(stb1.9.3 com1-6iar stb1.9.4 com1-50)
    Inseamna ca la adaptorul acela nu ai driver instalat .
    Cauta driver si ai sa vezi ca va merge .
    Si sa nu uit , acel adaptor trebuie inseriat cu cablu null modem . Direct nu merge (de fapt nu permit nici mufele).
    Last edited by Mayerling; 27th January 2009 at 19:21.
    .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Verifica la Device Manager daca ai in afara de acele COM 1 ....COM 6 si altceva . La mine am numai acestea :
    .

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie s-o iei metodic. Mai intai trebuie instalat driverul pentru adaptor si sa afli ce COM port i-a alocat (depinde de adapter, poate sa-i aloce COM3 sau chiar 11). Abia apoi poti sa selectezi portul respectiv in stb 1.9.4

iphone unlocker Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Mayerling View Post
    Verifica la Device Manager daca ai in afara de acele COM 1 ....COM 6 si altceva . La mine am numai acestea :
    In final am reusit.Am verificat Device Meneger totul era ok (imi recunoaste adaptorul dar nu-mi pune prin COM)si le-am luat pe rand si surpriza s-a produs cand am ajuns la COM16.Va multumesc foarte mult ca ati avut bunavointa sa ma ajutati.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)