Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10

Thread: dreambox??

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default dreambox??

doresc sa-mi cumpar un dreambox,si nu stiu de care,a-si dori sa cumpar unul cat de cat performant.daca poate sa-mi recomande cineva ce fel de dreambox sa-mi cumpar!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

chiar nu este nimeni de pe forum care sa-mi recomande ce fel de dreambox sa cumpar?

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut , alegerea unui Dreambox , depinde de mai multi factori , DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE :

1) ce suma esti dispus sa dai pe un DM ?
    2) cat timp esti dispus sa aloci studiului unui asemenea receptor cu linux ?
    3) un abonament la un DTH ( pt un card ''local'' in DM ) , exista sau v a exista ?
    4) ai nervii ''tari '' ?
    etc .
    ps1: alegerea unui DREAMBOX ( din magazine ) poate incepe de la DM 500+ >>>> pana la DM 8000 .
    ps2: vino cu mai multe detalii , despre acestea ( din punctul meu de vedere ) si vor veni si recomandarile .
    Bafta .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by savin stelian View Post
    Salut , alegerea unui Dreambox , depinde de mai multi factori , DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE :

1) ce suma esti dispus sa dai pe un DM ?
    2) cat timp esti dispus sa aloci studiului unui asemenea receptor cu linux ?
    3) un abonament la un DTH ( pt un card ''local'' in DM ) , exista sau v a exista ?
    4) ai nervii ''tari '' ?
    etc .
    ps1: alegerea unui DREAMBOX ( din magazine ) poate incepe de la DM 500+ >>>> pana la DM 8000 .
    ps2: vino cu mai multe detalii , despre acestea ( din punctul meu de vedere ) si vor veni si recomandarile .
    Bafta .
    despre suma alocata nu-i problema doresc ceva care sa aiba si hd,am abonament la viasat suedia si cu nervii si timpul stau destul de bine
    si merci ca mi-ai raspuns

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cosimo View Post
    am abonament la viasat suedia
    Doresti sa vizionezi canale HD [ sharing no problem cu cardul tau] iti recomand dm800 cu hdd
    Nu doresti canale HD, inca nu ai Tv compatibil, iti recomand dm7020si cu hdd 250gb cel mai bun la acesata categorie.
    Alternativ dm600.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

despre suma alocata nu-i problema doresc ceva care sa aiba si hd,am abonament la viasat suedia si cu nervii si timpul stau destul de bine
    si merci ca mi-ai raspuns
    Salut, DM 800 recomand , mai sunt mici probleme de soft ( odata cu trecerea timpului se perfectioneaza ) , incearca sa cumperi o revizie cat mai recenta ( primele revizii , au probleme hardware ) . Multa bafta . ( te asteptam la un '' schimb '' ) .
    ps: e un fapt arhicunoscut : DREAMBOXUL are sustinere soft imensa ( sunt mai multe '' echipe '' care il au ca '' obiect '' de '' studiu '' ) .

Banned Teacher
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

HD-ul va fi viitorul...deci in cazul in care pretul nu este prea mare ia-ti un receptor HD, ca este DM800 sau altceva tu decizi. Dreambox are sustinere foarte buna (poate cea mai buna) insa ai ca variante si alte marci, poti tine cont si de "avantajul" asta. Momentan canale HD "bune" si fara abonament nu prea exista, deci pune in calcul si optiunea asta la factura. Un alt factor de care trebuie sa tii cont la achizitionare, este faptul ca receptoarele HD sunt la inceput de drum si procesul de "maturizare" este intr-o continua ascensiune (desi DM ruleaza destul de stabil). Ar mai fi un aspect, insa dupa locatia ta nu cred ca poti da gres...mare atentie sa nu iei CLONA la pret de ORIGINAL. Daca iei clona in cunostinta de cauza nu sunt probleme, deoarece iti asumi un risc pe viitor, mai nasol este cand vrei pantofi si iti pune opinci la pachet. Daca nu esti decis pt HD poti "testa" pt familiarizare un DM 7020 insa asa cum am mai precizat viiitorul apartine cel putin receptiei Full HD. Decizia finala iti va apartine in totalitate atunci cand vei achizitiona receptorul.
    Sa auzim numai de bine !

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Smile

doresc sa-mi cumpar un dreambox,si nu stiu de care,a-si dori sa cumpar unul cat de cat performant.daca poate sa-mi recomande cineva ce fel de dreambox sa-mi cumpar!
    Desi eu am DM600PVR, subscriu si eu la cei care au mai raspuns si recomand un DM800. In afara de faptul ca e receptor HD cu suport pt HDD, uite si alte considerente:
    - decodare MPEG4, adica poate rula filme divx/xvid salvate pe HDD, memory stick sau alta unitate montata in retea (de exemplu un DVD Player din PC); cu DM600 poti face cam acelasi lucru, dar numai pt filme codate MPEG2 (DVD)
    - poti vizualiza poze pe TV la o rezolutie decenta; de exemplu si eu pot face acelasi lucru cu DM600 (sau chiar si cu DM500 avand disc montat in retea), dar sa nu uitam la ce rezolutie sunt scalate pozele cand sunt afisate pe TV...
    - poti inregistra mai multe canale simultan (ATENTIE: DACA sunt de pe acelasi transponder) - 6 canale SD daca retin bine un test.

Bafta!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Canalele HD din pachetul Viasat merg numai pe receptorul original .
    In God I trust . All others pay cash .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kotka View Post
    ...
    - decodare MPEG4, adica poate rula filme divx/xvid salvate pe HDD, memory stick sau alta unitate montata in retea...
    Nu vorbi prostii ca isi va lua receiver-ul si te injura dupa aceea; DM800 nu ruleaza divx/xvid si foarte probabil nu va rula niciodata singur, poate doar prin vlc-plugin dar asta o poate orice dreambox.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)