Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default DVD Duall da,restu...ba

Ce trebuie sa fac cu videoclipurile pe care le-am inregistrat cu o placa ss2,sa se vada pe un player dvd.Eu am un DVD player Duall si ce inregistrez cu ss2 pun pe un DVD si merge super fara nici o transformare.Am dat aceste DVD-uri mai multor prieteni(~15) dar nu sunt vazute de nici un player!De ce?Ce are Duall-ul in plus fata de altele.Ce trebuie facut sa le vada si ei?

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

N-are nimic in plus, numa ca stie shi mpeg 2, in forma in care tu-l tragi de pe ss2. Tu ai nimerit la oamenii aia niste playere care nu stiu decit formatul dvd, adica fisierul vob. Ia-tzi un dvd converter care sa te ajute sa transformi fisierele tale in vob.uri (daca itzi gasesti un program bun, o sa-tzi faca shi ceva capitolashe pe discul ala, sa arate asa, mai profesionist...)

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Ce program pot folosi pt.convertire in vob-uri fara sa modific calitatea (este super) si marimea care este buna si ea.

Moderator Mentor

Posts Thanks / Likes

Depinde de rezolutia inregistrarii, daca are 720x576 sau 704x576, atunci poti folosi pva strumento shi apoi tmpgenc dvd author pt a scoate dvd-ul.
    Altfel trebuie reencodat (spre ex. cu tmpgenc dvd express). In orice situatie poate fi folosit Ulead DVD Movie Factory, care face toata treaba, dar este ceva mai lent decit combinatia celorlalte programe.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pentru rezolvarea acestei probleme m-am gandit sa iau un DVD Recorder.(Nu RW).Nu stiu daca de pe playerul meu pot sa inregistrz cu un RECORDER si in ce format o sa fie inregistrate imaginile.Daca in player introduc un DVD cu fisiere MPEG inregistate cu SS2,ce obtin dupa inregistrarea cu RECORDERUL?Dar daca inregistrez un DVD original ce obtin la inregistrare cu RECORDERUL?Filmul o sa mai aiba capitole sau o sa fie o bucata de la cap la coada.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

DVD recorderul rezolva problema partzial. Daca bagi orice disc in player si cuplezi recorderul, se va face inregistrae on-the-fly, adica ce vezi, aia iei, si cam laaeeasi calitate, numai ca se face direct conversie in vob-uri in timpul inregistrarii. Cred ca se pot face shi capitole. Cu toate astea, ma indoiesc ca poti inregistra un dvd inchiriat de ex.
    1.ala are protectie la copiere, mai ales cind vine vorba de inreg. in timp real, cei de la macrovision sint foarte buni la asta (pentru asta ar fi recomandabil un dvd-rw pe calculator si un soft de decryptare)
    2.si daca-l inregistrezi, nu poti copia meniurile lui si modul lui de a impartzi filmul pe capitole - chestiile alea tzin de meniul intern, ori tu nu fac, de fapt, decriptare shi copiere, ci inregistrezi imaginile pe care le vezi, simultan.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Treaba cu DVD-ul inchiriat nu ma framanta prea tare.Important este sa pot face sa mearga pe alte DVD-uri ce am lut cu SS2 (ProgDVB).Multumesc pentru informatie.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Treaba cu DVD-ul inchiriat nu ma framanta prea tare.Important este sa pot face sa mearga pe alte DVD-uri ce am lut cu SS2 (ProgDVB).Multumesc pentru informatie.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)