Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Question Samsung le40a786

Salut,

Am procurat LCD-ul de mai sus. E un Samsung Full HD< seria 7, cu iluminare cu LED-uri. Sunt incantat de el, se vede senzational. Dar nu ca sa ma laud scriu aici, ci pt ca am remarcat o trebusoara stranie, legata de dm 800. Ma uit la un program, sa zicem la unul HD. Imagine beton, contrast misto, alea-alea. Bun. Si dau la info, sa-mi zica si mie ce vad. Si surpriza: apare rezolutie HD, DAR mai jos scrie 60Hz, adica maxim ce stie receptorul. Am ales mut din receiver si s-a dus pe 50 Hz.
    Influenteaza asta cu ceva refresh rate-ul de la televizor (care e pe 100 Hz)?

Multzam anticipat de orice idee!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    Salut,

Influenteaza asta cu ceva refresh rate-ul de la televizor (care e pe 100 Hz)?

Multzam anticipat de orice idee!
    In opinia mea (ca nestiutor) spun ca ultima veriga in lantul video pe care-l detii o sa-si spuna cuvantul in stabilirea imaginii si anume lcd-ul.
    Video: Vu+Uno (HDD 80Gb) /offset 1.2 H-H/42E<=>30W;
    Optibox Gekko Cable HD
    Audio: Harman Kardon HK680+Monitor Audio B2+WD Elements Play (2Tb)

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Imaginea trimisa pt. TV in Europa e la 50Hz. Cel mai bine e ca si tu sa vezi la aceasi frecventa (nu 60!). Altfel miscarile rapide le vei vedea usor fragmentat.
    Pentru mkv-uri e altfel, acolo e bine sa-ti setezi DM-ul la 60, fiindca 24 fps se vad mai fluid pe 60 decat pe 50.

Felicitari de TV!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Samsung le40a786

Week-end-ul asta l-am dedicat, fireste, lecturii de gen si lucrarii la reglaje, plus, fireste, benoclat in televizor pana cand am cedat nervos, era sa reglez contrastul oamenilor de pe strada.
    Tembelizorul este, va dau cuvantul meu de onoare, 3D! La film te uiti ca la teatru, la meci-ca din tribune. Si pe cablu chior (nu mai zic pe ala digital!) e ireprosabil, dar ma opresc aici cu laudele, ca nu doresc sa fac o manea din topicul asta. Concluzie: il recomand cu toata inima pasionatilor de hd, face toti banii!
    Am incercat un bluray, insa am doar bluray-ul de pe computer si am folosit un cablu de 5m, DVI-D - HDMI, facut de bandridge (deci mai slabut, doar pt teste). Softul cu care am lucrat e power dvd (nu mai stiu acum fix ce varianta). Nu m-a izbit asa de rau calitatea bluray, adica fata de ce vad pe dm800 sau fisierele mkv. Cel mai mare mkv de care dispun are 12,5Gb, deci fix la jumatate fata de bluray. Bluray-ul nu m-a lasat asa de lipsit de respiratie, sistole si siastole ca restul surselor, poate si fiindca plecasem cu mari asteptari.
    Intrebare:
    Un Playstation 3 poate sa redea un bluray mai bine decat un computer? A comparat cineva?
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Nu am PS3 dar am blu-ray player Sony S350. Nu se compara blu-ray de pe PC cu cel stand alone si cred ca este valabil si pentru PS3 - calitatea este clar mai buna decat de pe PC (placa Nvidia8600GTS si cablu DVI-HDMI). Chiar si mkv-urile le pun pe DVD sa le pot vedea pe TV. Probabil se datoreaza si faptului ca de pe player pot seta full rgb pentru hdmi si asta se vede. Eu am x3500 si setarea pe full rgb (evident si daca semanalul de intrare este full rgb) aduce un plus vizibil de calitate.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Multumesc tuturor!
    Multumesc,
    Scorpio

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

nu ne-ai spus si pretul de achizitionare ?!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Da, asa e, pretul a fost 5300 RON.
    Mult, teoretic, insa practic, avand in vedere ca investitia asta e facuta pt mai multi ani (sigur mai mult de 5 ani), nu e atat de mult, in fond.
    Nu e un LCD clasic, e un hibrid intre plasma si LCD, avand mare parte din avantajele amandurora.
    Am remarcat si cateva dezavantaje, dupa mine absolut minore, ma voi obisnui:
    -experienta 3D da impresia de piesa de teatru si, la unele filme de actiune mai ales, asta nu prea cadreaza cu ceea ce eu sunt obisnuit sa vad
    -pe surse sd, daca te uiti de aproape, trebuie sa muncesti multisor la contrast pana obtii ceva impecabil (dar il obtii!)
    -avand atatea posibilitati de conectare, ca sa treci de ex de pe cablu obisnuit pana pe satelit si inapoi, tre sa apesi de vreo 6 ori pe buton.
    Dupa ce ai calibrat bine ecranul insa, problemele dispar.
    Adversarele directe, dupa cate m-am documentat eu pana acum, sunt doar doua, ambele plasme:
    -Pioneer Kuro -mult mai scumpa si, din pacate, in retragere (in scurt timp Pioneer nu va mai fabrica plasme, din cauza concurentei mult mai ieftine a unor firme gen Panasonic sau Samsung)
    -ultimele tipuri de plasma de la Panasonic, care se pare ca se bat bine de tot cu tehnologia LED de la Samsung, greu de spus care pe care acum, parerile sunt impartite.

Dupa mine, ar fi cam asa:
    (+)
    Calitatea imaginii din surse HD 10+
    Calitatea imaginii din surse analogice SD (cablu obisnuit) 9
    Calitatea imaginii din surse SD digitale (cablu digital, dvd) 10 (nota bene: receptorul de cablu digital e cuplat la tv printr-un scart amarat!)
    Posibilitati de conectare 9,5 (dadeam 10 daca wiselink stia sa vada si filmulete pe usb)
    Sunet 9 (nu are decodor dolby digital, in rest are tot ce poti cere pe partea de sunet de la un televizor, contrar mai multor pareri ca ar avea sunetul slab)
    Tehnologie 10+ (unde exceleaza e chestia cu LED inteligent, creeaza o imagine incredibila)
    Design 9,5 (arata foarte bine, putea fi imbunatatit pe ici-pe colo, dar neesential)

(-)
    Cam complicat de comutat intre multele surse de semnal
    Tunerul TV digital incorporat este MPEG 2, deci inutil in Romania (dar conteaza la cost)
    Uneori, imaginea poate da senzatia de artificialitate din cauza efectului 3d (accentuez insa: asta este viitorul, cu asta va trebui sa ne obisnuim!), asta poate fi citit si ca (+) si ca (-)
    Pe cablu SD isi arata limitele, daca nu reglezi bine de tot ecranul (si ia ceva timp!), de la apropiere se vede mi slab (dincolo de 2,5 m nu mai faci diferenta intre surse)

Fata de fostul meu televizor, o plasma Panasonic Viera 37pv60e, e din alt mileniu.
    Face toti banii!
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Da, asa e, pretul a fost 5300 RON.
    Mult, teoretic, insa practic, avand in vedere ca investitia asta e facuta pt mai multi ani (sigur mai mult de 5 ani), nu e atat de mult, in fond.
    Nu e un LCD clasic, e un hibrid intre plasma si LCD, avand mare parte din avantajele amandurora.
    Am remarcat si cateva dezavantaje, dupa mine absolut minore, ma voi obisnui:
    -experienta 3D da impresia de piesa de teatru si, la unele filme de actiune mai ales, asta nu prea cadreaza cu ceea ce eu sunt obisnuit sa vad
    -pe surse sd, daca te uiti de aproape, trebuie sa muncesti multisor la contrast pana obtii ceva impecabil (dar il obtii!)
    -avand atatea posibilitati de conectare, ca sa treci de ex de pe cablu obisnuit pana pe satelit si inapoi, tre sa apesi de vreo 6 ori pe buton.
    Dupa ce ai calibrat bine ecranul insa, problemele dispar.
    Adversarele directe, dupa cate m-am documentat eu pana acum, sunt doar doua, ambele plasme:
    -Pioneer Kuro -mult mai scumpa si, din pacate, in retragere (in scurt timp Pioneer nu va mai fabrica plasme, din cauza concurentei mult mai ieftine a unor firme gen Panasonic sau Samsung)
    -ultimele tipuri de plasma de la Panasonic, care se pare ca se bat bine de tot cu tehnologia LED de la Samsung, greu de spus care pe care acum, parerile sunt impartite.

Dupa mine, ar fi cam asa:
    (+)
    Calitatea imaginii din surse HD 10+
    Calitatea imaginii din surse analogice SD (cablu obisnuit) 9
    Calitatea imaginii din surse SD digitale (cablu digital, dvd) 10 (nota bene: receptorul de cablu digital e cuplat la tv printr-un scart amarat!)
    Posibilitati de conectare 9,5 (dadeam 10 daca wiselink stia sa vada si filmulete pe usb)
    Sunet 9 (nu are decodor dolby digital, in rest are tot ce poti cere pe partea de sunet de la un televizor, contrar mai multor pareri ca ar avea sunetul slab)
    Tehnologie 10+ (unde exceleaza e chestia cu LED inteligent, creeaza o imagine incredibila)
    Design 9,5 (arata foarte bine, putea fi imbunatatit pe ici-pe colo, dar neesential)

(-)
    Cam complicat de comutat intre multele surse de semnal
    Tunerul TV digital incorporat este MPEG 2, deci inutil in Romania (dar conteaza la cost)
    Uneori, imaginea poate da senzatia de artificialitate din cauza efectului 3d (accentuez insa: asta este viitorul, cu asta va trebui sa ne obisnuim!), asta poate fi citit si ca (+) si ca (-)
    Pe cablu SD isi arata limitele, daca nu reglezi bine de tot ecranul (si ia ceva timp!), de la apropiere se vede mi slab (dincolo de 2,5 m nu mai faci diferenta intre surse)

Fata de fostul meu televizor, o plasma Panasonic Viera 37pv60e, e din alt mileniu.
    Face toti banii!
    efect 3d -nu exista -ca sa obtii vedere stereoscopica iti trebuiesc ochelari polarizanti - este vorba de functia 100hz Motion Plus -care este ok pt meciuri de fotbal in rest creeaza doar o perceptie de miscare deranjanta pt filme si blur pe linii depte albe-cum emisile sunt pe50hz acea functie introduce cadre care nu exista deci nu ajuta prea mult deci chiar deranjeaza.u am 40a686 diferente f mici intre cele 2 -contrastele dinamice sunt pur marketing ,real contrastul este muult mai mic.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Efectul 3D-clarificare

Salut,

Nu sustin ca e un 3D ready si ca iti trebuie ochelari stereoscopici ca sa poti vedea 3D autentic. Sustin doar ca adancimea imaginii creeaza -la modul clar- un efect 3D, in sensul ca nu ai senzatia (mai ales la sport e valabil, dar si la filme) ca te uiti la o poza in miscare, ca pe un televizor clasic, ci la un grup de oameni, ca si cand te-ai uita pe fereastra si nu la un ecran (de orice tip ar fi el). Cuvantul de ordine e spatialitatea. Ca atare, pt mine, e suficient de 3D, repet, fara sa pretind ca am cumva un 3D ready!
    Am remarcat asta 100% pe surse HD, dar si la unele programe SD de pe satelit. Ce-i drept, la SD trebuie sa te uiti de la o distanta de macar 2m, la HD nu conteaza.
    Cat despre contrast, evident ca intre cel nativ (cam de 3500, din cate stiu) si cel dinamic (2 milioane) sunt diferente si destul marketing, altminteri LG a scos recent un LCD cu contrast dinamic de 1 miliar la 1, ceea ce niciun ochi omenesc nu va vedea vreodata, deci tehnic ala ar trebui sa fie sfarsitul contrastului de marketing, sa zicem ca faci de 100 de miliarde la 1, cine va putea vedea?!
    Sumarizand: efectul 3D exista, e perfect vizibil si e datorat spatialitatii si adancimii imaginii, fara sa insemne ca e un 3D autenci (poate daca mai puneam un 0 la coada la pret...).
    Imaginile pot parea astfel nenaturale pt unii -experienta ne trimite catre altceva- si/sau, dimpotriva, mai naturale pt altii. Eu sunt din a doua categorie si repet, mi se pare fabulos mai ales la canalele de sport si turism.
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by obudurca View Post
    Nu am PS3 dar am blu-ray player Sony S350. Nu se compara blu-ray de pe PC cu cel stand alone si cred ca este valabil si pentru PS3 - calitatea este clar mai buna decat de pe PC (placa Nvidia8600GTS si cablu DVI-HDMI). Chiar si mkv-urile le pun pe DVD sa le pot vedea pe TV. Probabil se datoreaza si faptului ca de pe player pot seta full rgb pentru hdmi si asta se vede. Eu am x3500 si setarea pe full rgb (evident si daca semanalul de intrare este full rgb) aduce un plus vizibil de calitate.
    Nu exista nici o diferenta la calitatea semnalului intre PS3 si blu-ray Sony350(cel putin sesizabila) pe conexiunea HDMI.Tv-ul este un Samsung 40a686 Full hd.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Merci!
    Eu ma gandeam mai ales la rata de refresh. Adica daca BD Player sau PS3 stiu sa lucreze pe 100 Hz.
    Aia e intr-adevar, mai greu sesizabila, sunt insa un pic frustrat ca marele "jmeker" dm 800 nu stie sa mearga decat la 60 Hz, calculatorul idem, in timp ce TV-ul merge pe 100 Hz.
    OK, nu e mare chestie, in fond, diferenta e chiar insesizabila daca nu te uiti 8 ore de la 30 de cm, doar ca...na, stiti si voi cum e, daca se poate, de ce sa nu?!
    Multumesc,
    Scorpio

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile

Acest model 40a786 are tuner digital terestru si tuner Hdtv?
    In miscare (filme,sport) cum se vede imaginea?
    Si daca ai avut ocazia sa vezi la lucru si seria 8 (Lcd) eventual seria 9 LEd blacklight?
    si ce diferente ai remarcat.. eu am avut seria 6 editia pentru Europa de Vest cu contrast de 60.000 si doresc sa cumpar un Lcd din gama seria 7-8 eventual 9.
    Astept cateva pareri si sfaturi.Ms
    1x DM 800 HD 1x Dm 8000,Parabola 1,4 Al, Local Card: Hello HD,DiGi Hu,Upc Hu,Sky IT,Sky DE / All Full!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,

Are tuner MPEG 2, din pacate, deci nu prinzi cu el decat TVR 1 si 2, nu si HD-urile.
    In miscare se vede super, mai ales in modul sport isi face treaba bine.
    Seria 8, 9 nu am avut ocazia sa testez si in plus era mult prea scumpa pt cat eram eu bugetat in perioada aia.

Daca mai astepti insa, poti avea surprize foarte placute. LG de ex, a scos un LCD cu led-uri cu contrastul dinamic de un miliard la unu. Lucrurile evolueaza si la plasme, si la lcd.
    Pana atunci, eu iti recomand cu caldura televizorul din topicul asta.
    Multumesc,
    Scorpio

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Merci!
    Eu ma gandeam mai ales la rata de refresh. Adica daca BD Player sau PS3 stiu sa lucreze pe 100 Hz.
    Aia e intr-adevar, mai greu sesizabila, sunt insa un pic frustrat ca marele "jmeker" dm 800 nu stie sa mearga decat la 60 Hz, calculatorul idem, in timp ce TV-ul merge pe 100 Hz.
    OK, nu e mare chestie, in fond, diferenta e chiar insesizabila daca nu te uiti 8 ore de la 30 de cm, doar ca...na, stiti si voi cum e, daca se poate, de ce sa nu?!

Sal Scorpio
    Am facut proba cu un BD original pe ambele aparate si am constatat cu surprindere ca nu este nici o diferenta intre ele.Oscileaza ambele undeva in jurul lui 30HzVantage-ul meu HD nu poate nici el mai mult de 60 Hz.Stau sa ma intreb:tv aparute cu 200Hz la ce folosesc daca nu ai semnal pe masura?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)