Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 25
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Afacere in domeniul sat - pareri, propuneri, sfaturi...

Salutare!
    Stiind ca cativa dintre utilizatorii acestui forum au afaceri in domeniul distributiei de echipamente sat si pachete DTH, m-am gandit sa deschid o discutie interesanta. Este rentabil un magazin cu produse sat, eventual dealer DTH, in ziua de azi in Romania? Se poate trai din asa ceva?
    Eu sunt un pasionat in ale receptiei si deoarece in orasul in care locuiesc (sudul Moldovei) nu exista nici o firma care sa ofera produse din domeniu, ma gandeam sa deschid o pravalie cu produse receptie sat(eventual dealer al unui serviciu DTH, instalare, service, etc...). Ma intereseaza pararea acelora care sunt in bransa, cam cu cati bani as putea incepe, ce autorizatii sunt necesare, daca exista diplome de instalator antene sat si de unde se pot obtine acestea..., etc.
    Astept pareri si sfaturi, eventual propuneri de colaborare, filiale, etc..
    Get rich or die tryin'

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Sudul Moldovei este cam vag spus.Fii mai concret, spune o localitate si eventual un nr. de telefon , poate te pot ajuta cu ceva relatii. Poti incerca si pe PM.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Categoric ca este rentabil....dar sa nu faci precum unii preteni care iau camuri cu 33 euro si le dau cu 60....sau vorbind de firme de ex la DIADI un cam VIA este 310 RON iar la Prosat, 240 RON..exemplele pot continua...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

bery
    Guest

Cite antene ai vazut tu in Moldova ? pe care sa le servisezi . Si crezi ca pina acu' nu se gasea unu' sa faca treaba asta si sa'i si mearga ... te'au asteptat pe tine ?

Si atita timp cit "marii" importatori nu'ti asigura preturi sub cele la care vind ei(vezi ca exemplu domeniu IT , ca P.F. nu reusesti sa cumperi la preturi de reseler) , n'ai nici o sansa - faci munca patriotica .

Si apoi pe la tara deja au invatat numerele de la Timisoara , Oradea , etc si de la tine or sa cumpere in cel mai bun caz antene si mufe .

La tara exista in fiecare comuna cel putin unul care sa se priceapa sa puna o antena pe satelit(stii din experienta ca nu'i mare lucru) si bine/rau cum o pune merge si pe tine te sare rindu' la instalari , ramii cu firimiturile ...

Cauta ceva care sa se vinda nu antene de satelit vorbesti de Moldova nu Transilvania , ce naiba ....

arhanghelxxl
    Guest

Sal'[email protected]

Nu stricati inima omului "INCERCAREA MOARTE N-ARE"!
    @@@ daca ai bani apuca-te daca nu incearca si fa bani !

Sal'[email protected]

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

dpmdv este loc pe piata, firmele deja existente nu sunt foarte multe, gama de produse nu este prea variata. Piata e destul de mica, multi sunt fomisti sau disperati, gata sa traga tunuri la fiece ocazie, asa ca aparitia unei firme serioase e de salutat.

Uitati-va la domeniul IT, exista zeci de firme mari in domeniu, sute de firme mici, care o duc foarte bine.

Odata cu lansarea de DTH, oamenii o sa prinda gust mai mult de receptia prin satelit, care acum e la nivel de HOBBY, dar poate fi impinsa si la un nivel superior de consum de masa. Evident, nu o sa se vanda milioane de DREAMBOX-uri, dar cine intelege, bine! .

Atat max-ul cat si focusul mi se par foarte chititi sa vanda sa vanda sa vanda, asa ca loc mai e.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

exista firme afara care cauta distribuitori aiurea prin lume.gaseste cel putin una,cumpara la pret bun si asta e... .noroc,nirolf

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

[email protected]@n

1. O pravalie de 12-15 mp iti ajunge.
    2. O vitrina si 2 rafturi pentru niste scule este dinou de ajuns. Majoritatea care intra sunt gura casca si pun aceleasi intrebari (cate 100 la numar) dupa care pleaca fara sa cumpere nimik, ca sa nu mai spun ca jumate dintre acestia vor antena de satelit, dar habar nu au ce programe vor sa vada.
    3. Cine cumpara, da comanda cu locatia prin telefon sau se prezinta in paravalie si te intreaba cand te duci sa-i montezi antena.
    4. Ai nevoie de 1-2 echipe de cate 2 pentru instalari. 80% din ce vinzi trebuie si montat.
    5. Curios si extrem de interesant, cu toate ca s-o lansat DTH-uri si la noi, clientii mei majoritari raman italienii, nemtii, olandezii, francezii, turcii si arabii.
    6. Daca esti serios si te ti de treaba, cu facturici, garantii, etc., dupa vreo 1 - 2 ani telefonul iti suna in draci.

Bafta,

ovex

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si totusi exista o firma in sudul Moldovei....
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Poti incerca. Insa parerea mea este ca arunci cu banii de pomana. In Moldova in cel mai rau caz vinzi de la anul LNB-uri. Acum toata lumea cumpara in draci kit-uri DTH. Si cum stii la fel de bine ca si mine cati vorbitori de alta limba decat romana exista in Moldova ; hotaraste singur.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by netcity
    Si cum stii la fel de bine ca si mine cati vorbitori de alta limba decat romana exista in Moldova ; hotaraste singur.
    Aici ai dreptate ... Datorita influentei germane si maghiare, din totdeauna in Ardeal or mers bine afacerile cu antene satelit. Sibiul are si o avut de cand ii lumea, mai mult populatie vorbitoare de L. Germana, chiar daca nu sunt toti sashi, de aceea aici, ASTRA 19.2 este ceva vital pentru telecomunicatiile prin satelit. Si faptul ca dupa 2000 incoace, Ardealul o devenit un aspirator de investii italiene, o adus mult de lucru in domeniul satelitar ...

Dupa parerea mea, din afacerile cu cetateni straini, ies mai multi bani decat din DTH Romanesc, deoarece se castiga si din adaosul pe echipamente si din manopera pe montaj, dupa caz si din intretinere ...

ovex

Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

netcity , parca si tu nu demult ai ridicat aceeasi problema ca si Razvan -- e bine ca ti-ai dat seama singur si la timp ca nu e afacere fara sa pierzi bani in treaba asta(banuiesc) .

A mers un pic , odata ca niciodata dar acum nu mai merge .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu ma gandeam sa incep ca dealer MAX TV, am facut si unele demersuri in aceasta privinta, deoarece kituri Focus se gasesc la toate magazinele FLANCO, ALTEX si Germanos din oras, iar RCS RDS au deja o filiala prin care vand kiturile DIGI si nu ar mai fi loc de un dealer. Oricum parerile au fost destul de impartite, va multumesc pentru sugestii si pareri, voi lua in curand o decizie.
    Get rich or die tryin'

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca esti serios interesat de Focus ,cauta-ma prin PM.
    Ovex & boy ,haideti la ascuns!
    Ideile exprimate de userul acestui cont reflecta opinia personala si trebuie tratata ca atare.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Pare interesanta discutia asta asa ca am si eu ceva de zis:
    -personal cred ca,colegul nostru @[email protected]@n are o ideie buna si nu ar fi rau ca unul din aia mari de la Timisoara (TehnicB,Perusvion sau Elstar din Oradea) sa aiba o filiala la Galati de exemplu pt ca in Moldova sincer chiar nu sunt firme serioase care sa se ocupe cu asa ceva,bine aici nu pot sa zic ca aia de la Iasi (Master parca),la care un LNC Off costa 800.000 sau reperezentanta Micromedia de la Bc care Antene Off de 0.9Fe cu 25Eur+TVA.Pai asta e japca pe fata.
    -referitor la colegii care sustin ca toti de pe la tara stiu numerele de la Timisoara sau Oradea pai ce aia iti trimit tie o sing antena pe comnda si chiar daca o trimit o primesti e varza sau mai zice colegul nostru ca :"Cite antene ai vazut tu in Moldova ".eu tin sa spun ca sunt f multe antene in Moldova si RCS Galati cred ca vinde cele mai multe kit-uri din toata Moldova cu toate ca nu exista nici un instalator autorizat de DIGi in Gl sau Br.
    Asa ca daca cineva e interesat sa faca o reprezenta in Moldova eu sunt dispus la orice propunere dar nu din alea cu Off 0.9fe cu la 1.2mil si LNc la 450-500 mii ca asata nu e afacere
    Astept propuneri
    Cu rescpect
    TanoNEt
    Cer scuze daca am ofensat pe cine!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)