Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Limitele est si vest ale receptiei in Bucuresti

Salut,

Eu, cu manutele-astea doua, vorba cuiva, am reusit sa merg in est pana la Asiasat 2 la 100,5 grade E (am prins un pachet de arabi in C-band) si in vest m-am dus util pana la 45 de grade (am prins neste chinezi).Asta cu offsetul de 1,85 binisor reglat (pe vremea aia).
    Da cineva mai mult, s-a dus cineva mai la est sau mai la vest in mod util? Teoretic, stiu ce zic site-urile de pe net, important e dacă a prins cineva la modul practic ceva dincolo de aceste limite.
    Intreb pt ca am auzit de la cineva ca ar fi montat o antena (ce-i drept, mare) cu ajutorul căreia ar fi prins Palapa C2, la 113 grade pe frontul de est si altcineva sustinea ca ar fi vazut inclusiv 53 de grade pe frontul de vest.
    Nici eu nu cred in superstitia lui Magellan, cum ca Pamantul ar fi rotund, dar chiar sa se poata vedea asa-ceva? Poate confirma cineva?
    Multumiri anticipate!
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

La 45 vest am fost si eu cu 1.5m si desi am cer liber in est nu am incercat mai mult de 75 parca.
    SHALOM

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am ajuns la 105E in C-band.Asta s-a intamplat acum 8 ani.Acum nu mai am C-band.Nu mai pot verifica.Eu sunt mai la vest ca tine, deci tu ar trebui sa ajungi fara probleme la 105E.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

la est am ajuns cu 0.9 ofset pina la yamal 90 grade cu semnal foarte bun si citeva canale in ku excelente,iar in vest pina la hispasat ca la 53 transponderul cu sirbi a disparut
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

53V ar putea fi un vis realizabil pt cineva din Beba Veche sau imprejurimi care are o antena de minim 3.2 m si orizontul deschis perfect spre vest (fara cladiri , dealuri ).Desi la o elevatie de 3 semnalul este afectat de zgomotul pamantului , o astfel de receptie e posibila , confirmata chiar de @scorpio.

In ceea ce priveste cealalta extrema , cea estica doar 103E poate fi luat in calcul de un locuitor al Deltei.

Safe User Expert
    Posts Thanks / Likes

Cat priviste cazul concret al Bucurestiului nu cred ca cineva vreodata va putea prinde ceva dincolo de 100.5E si 50V

50V
    50

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,

La est, foarte probabil, merge si 105.
    La vest, in Bucuresti, peste 45 de grade, sunt vreo 2 feeduri pe 50 de grade, cf lyngsat, care s-ar putea prinde, dar doar feeduri, nimic concret.
    Am gasit 2 programe pe 58 de grade vest care sunt receptionabile din Europa, limita spotului fiind insa in Ungaria, deci, intr-adevar, poate de la Bebe Veche, de pe un viitor zgarie-nori, cu o mica antena de 10-12 m diametru, poate-poate!
    Sumarizand, avem:
    a) varianta sigura: 100.5E Asiasat 2 - 45.0W Intelsat 1R
    b) varianta optimista: 105.5E Asiasat 3S - 50.0W Intelsat 705
    c) varianta Scorpio: 42E Turksat - 45.0W Intelsat 1R (las ca-mi pun io a doua antena, sa vie primavara!)
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Receptia in E-W ca limita maxima depinde fff mult si de obstacolele care apar in calea antenei in timpul pozitionarii ei pe satelit! astfel o antena bine reglata poate ajunge lejer la 31,5W-45W--85-100,2E

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

90*e.........25,5*e(0*)...............43*w

VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)