Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Hispasat. Cum ajung ?

Am o antena simetrica (rotunda) cu sitem de rotire artizanal facut de cineva. Chestia e ca ma pot invarti cu ea cam de la turci pana pe la nordici. Intrebarea e daca invart prinderea antenei de pe axul fix vertical mai spre est se pastreaza azimutul astfel sa pot ajunge la Hispasat ?

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie sa cobori elevatia si sa invarti de lnb cu cat te misti mai mult catre vest cu azimutul. Ceea ce ti-am zis acum este pentru una fixa.
    Bafta!
    ps. Maestrul @ romeo poate sa-ti dea mai multe amanunte.... :P
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sau !

Sau daca innoti binisor ... de la Casablanca catre Cuba ... vreo 1000 de kilometri ! he ! he ! asculta-l pe TheThe ... asa e cum zice el !

arhanghelxxl
    Guest

Sal'[email protected]

Treaba e ca daca vrei sa vezi arcul de la hispasat pana pe la turcsat tre' sa ai in vedere ca bratul motorului trebuie sa fie macar de marime medie (1 ca sa si "tina" antena ,pentru ca daca antena e prime focus (dupa cum spui) automat nu e mai mica de 1.8m (poate 1.6m) deci e destul de solicitat motorul care zici ca il ai .
    Pentru reglaj gaseste "marginile " si "centrul" arcului si o sa ai lucru facut bine!

Sal'[email protected]

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@arhanghelxxl, exista antene simetrice (parabolice) chiar si de 0.9M...

Eu chiar am asa ceva (are 15 ani) si este excelent realizata (din Al, tabla f. groasa)... nici nu se poate compara cu un offset de 0.9M (chiar 1.1M) in privinta performantelor

RO (BV), 2.2M (Ku&C), 1.2M (Ku, HH), 95'E - 45'V, Deviser S-30 Sat Meter, Amiko X-Finder DVB-S/S2 & T/T2, LG DVB-S/S2 4K,
    Onkyo T-4711, Technics G-70, Grundig Satellit 500, Tecsun PL-660, Sangean ATS 909X, FM Yagi 5 el., TV Yagi ATX & Angel.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Poate cineva sa ma indrume spre un site, care explica mai amanuntit,
    sau poate o schema pentru o astfel de instalatie cu motor cu comanda prin fire fara pozitioner sau alte cele manual daca e cazul...M-ar interesa sa ajung de pe la Astra pana pe la Hispasat...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Cam asa ...

Tu ai de fapt doua probleme :

- trebuie sa verifici pe actuala instalatie care este arcul maxim pe care se poate misca
    - trebuie sa verifici daca vizibilitatea ta din punctul in care este plasata antena este pana la Hispasat

Prima problema se rezolva astfel : nu umbli la azimut ( directia Nord-Sud) nici la elevatie ( inaltime deasupra orizontului ) dar eliberezi bratul mobil astfel incat cursa sa nu inceapa de la turci ci de la Astra 19e ! ( la limita din stinga) .... dupa care fixezi bratul si comanzi sistemul sa se miste la extrema dreapta ... daca axa antenei este inclinata la cca. 15 grade deasupra orizontului , si nu ai obstacole in fata ei, ai sanse sa vezi Hispa !
    Atunci cand deplasezi antena spre extrema vestica ar fi o idee buna sa incerci sa vezi daca ai semnal pe THOR 1w ( transponderele Digi TV ) sau AMOS 4w ( transponderul Minimax ) ... asta va spune daca esti corect pe orbita polara.

Vizibilitatea catre Hispasat se verifica astfel ... de sub antena trebuie sa-ti iei un reper indepartat pe directia soarelui la ora 16h-16h30 ! pe aceasta directie trebuie sa poti vedea linia orizontului cu eventuale obstacole medii indepartate ... in caz contrar nu vei avea semnal de la Hispasat !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Antena se misca pe un arc de maxim 35 grade ceea ce ar insemna ca nu pot sa ajung de la Astra pana la Hispa. Intrebarea e daca lungesc surubul de la motor se pastreaza orbita polara astfel incat sa pot sa ajung de pe Astra pe Hispa ?
    @mihaip multumesc pentru indrumari sper sa reusesc... insa cred ca va trebui sa iau ca ultim satelit pe Thor nu Astra, si sa stii ca s-ar putea sa existe ceva probleme cu vizibilitatea pe Hispa...

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Evident ...

Evident ... surub mai lung = cursa mai lunga = arc de cerc mai mare !
    Numai azimutul si elevatia determina traiectoria axului antenei ! marimea arcului este data de lungimea cursei surubului si lungimea bratului mobil !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Chestia e ca sistemul asta de rotire e dracos rau. Am reusit sa ajung pana la 22 W si acolo s-a terminat cursa motorul fiind blocat de o ureche de sustinere. Deci arcul era mai mare decat credeam initial. Asa ca am taiat un pic din ea am dat gaura mai incolo si am reusit chiar la limita sa ajung pe Hispa. Insa este normal sa am semnal pe la 53 % sau sistemul de rotire nu urmareste orbita polara ?.
    Locatie Oradea...

Pot spune ca programelu' ala FastSatFinder e cam naspa a cam facut skip peste niste sateliti, iar acum pe Hispa fiind daca il pun sa gaseasca Hispa nu-l gaseste. Asa ca aviz amatorilor...

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Pe Hispa am semnal mediu de 75-80% cu un offset de 1.2.
    Apropos de arcul de cerc descris de montura. Eu am o montura HH, pe care am reusit sa o reglez incat vad toti satelitii de la intelsat 602 la 62 grade est (Prima Tv) pana la Hispa 30w. Mai mult de atat nici nu imi doresc.
    benix

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am un prime focus de 1,4 dar LNB-ul cred ca e cam naspa...zice ca e de 0,4 dar nu prea cred, oricum a fost in jur de vreo 700 000. S-ar putea sa fie una din cauzele semnalului prea slab dar o sa incerc sa mai mesteresc si la atena...
    @mihaip adevarat profesionist exact cum ai zis tu a fost treaba si cu soarele. Multumiri si celorlalti pentru solutii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)