Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Am testat pentru voi ... Dreambox 8000 !!!

Insfarsit momentul mult asteptat , de unii chiar nesperat ...a sosit ! am facut un test semnificativ cu DM8000 , cu un DM8000 in configuratie completa , cu doua tunnere DVB S2, DVD RW si HDD incorporat ! imaginea instalata ... Gemini 4.00 , chiar daca este doar a doua versiune de imagine Gemini pentru DM8000 ... functioneaza nesperat de bine ! nici un freeze ... nici un comportament aleator ... o mare si placuta surpriza !

Pentru cei familiari cu imaginile bazate pe Enigma2 , din primul moment , senzatia de "deja vu" se instaleaza , meniul clasic , fara surprize ...altele decat cele specifice configuratiei ... functiile de play si write pe DVD , view si record cu tunnere multiple ... reactia la telecomanda excelenta !
    La prima vedere , aceasta ultima revizie hard la care s-a adaugat intensa campanie de betatesting au dat rezultatul scontat ... un receptor de exceptie cu un soft complet functional inca de la momentul lansarii sale pe piata ... parca este altceva decat istoria recenta a lui DM800.

Va doresc sa-l descoperiti si voi cat de curand ... indiferent de nasterea sa agonizanta, disputele legate de pret si performante ... DM8000 este un eveniment lansat odata cu noul an ...sa speram de bun augur ! Acest test nu ar fi fost posibil fara sprijinul prietenului nostru @dongle !

P.S. pentru aducere aminte ....

DM 8000 HD PVR

Powerful receiver for digital TV and Radio programs.
    Main features are a 400 MHz processor
    the dreambox DM 8000 supports the Linux TV API
    MPEG-2 / h.264 decoding
    10/100MBit compatible Ethernet Interface
    DVD support
    Twin-DVB-S2 tuner
    optional DVB-C or DVB-T
    mixable, plug & play

with a big size OLED display

available tuner module:

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Offfffff maestre ! Iar ma faci curios ! Iar un gadget !

Anul trecut am trecut de la extaz si curiozitate la dezamagire: Kathrein UFS-910, HTC Touch Pro, iPhone3G, Olympus SP 550 UZ, Sony DCR HC 51, etc, etc. Toate erau laudate si provocau adevarate flamme-uri pe forumurile din toata lumea.

Numai ca stimate maestre pe dvs. chiar va cred. Dar totusi ..... mai astept.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

zzzzzzzzzzzzz Expert
    Posts Thanks / Likes

la cat costa te cred ca astepti

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

P.S. Un mic amanunt ... timpul de bootup , deranjant de lung la DM800 , este aproape acelasi si la DM8000 , nici nu era de asteptat sa se schimbe radical atit timp cat filozofia de "secondstage loader" ramine aceeasi ... incarca individual modulele executabile direct din formatul de tip arhiva ( nfi ). Interesant este ca la IPBOX , implementarea E2 , foloseste o alta tehnica ... extragerea din arhiva la momentul instalarii si utilizarea in mod RW a imaginii asfel expandate... rezultatul un timp de start la jumatate ...si din cele vazute pana acum ...cu destul de rare incidente care sa necesite reinstalarea. Cred ca filizofia celor de la Dream este OK pentru un sistem in faza de pionierat dar ... cu punerea la punct a unui mecanism eficace backup-restore ..eventual asistat de ROM boot ... problema aceasta ar putea fi rezolvata. Pentru cei nefamiliari cu tematica ...la Kathy si IPBOX , ROM boot-ul permite un mod de start de tip UPGRADE , mod initiat prin apasarea la power-up a unui buton pe panoul frontal ...acest mod citeste memory stick-ul , gaseste imaginea noua sau backup ...si o restaureaza ! totul in cateva minute ( cam 5 min )

P.S.1: Cat despre pret ...pretul reflecta investitia tehnologica facuta in dezvoltarea hard si soft a unui produs care in mod evident nu se va produce in zeci de mii de exemplare ... nu se adreseaza celor neinitiati sau fara pretentii ... este ca un Rolls ...tot masina dar nu Logan !

P.S.2 Cate ceva despre Media player ... el stie sa faca play HD atit pe formatele proprii de captura ( .ts ) cat si pe cele de tip compresie ( .mkv ) calitatea imagini ... cu greu poate fi deosebita de original !

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

E adevarat ce spui, bootarea e destul de lunga, dar treaba asta se face foarte rar. Daca nu esti disperat sa pui in fiecare zi o alta imagine in flash sau pe stick, rareori ai nevoie sa bootezi. Pentru mine, daca DM800 ar fi avut macar doua tunere, ar fi fost perfect. Eu nu comentez pretul, DMM stie cat cere si de la cine. Cine n-are chef sa plateasca suma respectiva are alte optiuni. Nu spun ca un tuner in plus, un procesor putin mai bun si un DVD face diferenta, dar (asa cum spuneai si tu) in pretul produsului nu se regasesc doar rezistente si condensatosre.
    Probleme, mai mici sau mai mari, vor mai fi. Si la DM800, si la DM8000. Dar daca privim in urma si facem o comparatie obiectiva a softurilor petru DM800(0) cu cea a gamei DM500/70X0, vom vedea ca la inceputurile celor din urma existau probleme poate la fel de mari si acestea au fost rezolvate in timp, fie de DMM, fie de contributori.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Ar mai fi ceva de adaugat ... DM 8000 HD are , optional , modul WiFi intern ! si doua antene care asigura stabilitatea semnalului ... asta este un lucru excelent eliminind aleatorul conexiunii WiFi de la DM800 unde daca ai noroc si adaptorul cumparat are chipsetul potrivit ...s-ar putea sa mearga !

Banned Mentor
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Thumbs up Salutare!

Quote Originally Posted by mihaip View Post
    Ar mai fi ceva de adaugat ... DM 8000 HD are , optional , modul WiFi intern ! si doua antene care asigura stabilitatea semnalului ... asta este un lucru excelent eliminind aleatorul conexiunii WiFi de la DM800 unde daca ai noroc si adaptorul cumparat are chipsetul potrivit ...s-ar putea sa mearga !
    Merge fara probleme wifi si pe DB800 cu TP-LINK TL-WN321G, ieftin, bun si stabil.

O zi faina all!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

mihaip, face play si la fisiere m2ts sau vmw ? Din curiozitate.
    Oricum il iau.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

vmw da ! despre restul nu stiu ...as putea afla !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default am testat pentru voi...Dreambox 8000

ce calitate a imaginilor este pe canalele hd in comparatie cu dm800?cit de repede le deschide fata de dm 800?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@polly75 ... ai dreptate ! daca are chipsetul potrivit ... Zydas-ZD1211B , RAlink-RT73
    si cum vanzatorii arareori stiu sau scriu aceasta informatie ... exista riscuri !
    Eu am cumparat un D-Link DWL122 ...cu RAlink-RT73 care merge super !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)