Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Statie radio pentru "trafic auto"

Fratilor am nevoie de un sfat deoarece sunt pufan rau de tot.
    Am ajuns la convingerea ca am mare nevoie de o statie radio (transceiver) cu care sa pot comunica (dar mai ales receptiona) cu partenerii de trafic (TIR-isti mai exact). Sper sa rezolv si problema "brum-ului" generata de xeoane, imi calc pe suflet ca trebuie sa gauresc masina, dar chiar nu mai pot. In Romania nici cel mai tare detector de radar nu mai este sigur.

M-am gandit sa achizitionez un YAESU FT-857 D (cu fata detasabila) + microfonul MH-59A8J si antena ATAS-120 .

Adica asta: http://www.agnor.ro/ft857.htm

Sincer sunt omul care isi cumpara lucruri de calitate, dar de asta data chiar sunt pufan si nu stiu daca fac bine alegerea. Observ ca nici pretul nu este chiar mic in comparatie cu alte statii pe care le-am vazut pe la tiristi. Bineinteles ca eu nu am TIR si ma gandesc cu groaza totusi ca voi agata antena sau o voi rupe la viteza.

Rog si respectuos si prieteneste pe cei care se pricep sa imi dea un sfat.

Multumesc anticipat,
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Bagator de seama Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

La ce pret ai gasit 857-le ?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

man daca doresti sa comunici in cb poti face achzitionand orice statie cb+antena ml145 desigur tu iti doresti YAESU FT-857 D imi place ai ochit bine . apropoo acel brum provine de la droselul transformatoarelor deaceea te sfatuiesc sa mergi la un service si sa-ti sch ei deoarece sa intamplat ca mai multe seturi sa aiba aceeasi problema brumul

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Iote cu ce ma joc eu de aproape 2 ani.

Roadcom

President Florida

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dan_y View Post
    La ce pret ai gasit 857-le ?
    Nu am cautat. Mi-am facut doar o idee. In jur de 2600 RON aici:
    http://www.lccom.ro/product_info.php...roducts_id=194

Cu tot cu antena, montaj, etc. cred ca o sa coste 1000 de EURO.

Netcity

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Daca il vrei strict pt CB eu zic sa nu te arunci . Mai bine iei un PRESIDENT ( + 1 amplificator daca vrei putere)

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Yaesu ft 857 este o statie pentru radioamatori cu emisie in mai multe benzi de frecvente si ca sa o folosesti ai nevoie de autorizatie de radioamator .Pentru ce vrei tu cumpara o statie mai ieftina numai cu CB cu puterea legala de 4W.(www.lccom.ro,www.mondoplast.ro)

Plictisit Teacher

Posts Thanks / Likes

Thumbs up

Si eu zic sa nu arunci atatia bani din prima ca nu merita ptr CB doar in masina.
    Pentru inceput incearca un Intek M-495 Power ( care vine gata tunat la 30W de la fabricant ) si o antena cat mai mare ( 1.7m ) + talpa magnetica ( 12-14cm ) ca sa nu gauresti masina. Eu asa ceva folosesc in masina si in casa si isi merita banii.

Pentru inceput clar NU are rost sa iei o statie Yaesu de putere mare (80-100w) doar pentru a obtine informatii din trafic; degeaba emiti tu cu multi W daca cei ca iti raspund emit cu 5 W si nu ajung pana la tine cu emisia. Informatiile de trafic primite de la un coresondent aflat la 50KM pot fi depasite daca radarul isi schimba pozitia intre timp.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by netcity View Post
    Nu am cautat. Mi-am facut doar o idee. In jur de 2600 RON aici:
    http://www.lccom.ro/product_info.php...roducts_id=194

Cu tot cu antena, montaj, etc. cred ca o sa coste 1000 de EURO.
    daca te intereseaza un yaesu ft-857 am eu unul de vanzare secnd hand !

e o statie foarte buna pentru ca poti asculta cu ea.. atat frecventa de tiristi (27.225 MHz) pe langa asta .. poate in viitor obtii o licienta de radioamator .. si o poti folosii si pentru a comunica cu diverse persoane pe repetoare!

Pe langa asta .. mai poti asculta multe.. care nu pot fi enumerate aici !

Daca vrei numai pt a controla trficul si nu te intereseaza alte chestii .. e buna o statie de CB !

Acum am vazut postul tau .. dar daca era la sectiunea RADIO iti raspundeam mai repede !

pentru mai multe detalii ma poti gasi pe PM sau pe yahoo messenger
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

Imi dai un pret pt 857 ? (aici sau PM)

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Am ales Yaesu deoarece acum cativa ani buni, mi s-au parut la fel de fiabile ca Motorola, iar la aceeasi bani aveau mult mai multe functii.

Apoi; am ales FT 857, deoarece mi s-a parut cel mai complet model. In final am vrut sa fie "D" deoarece are fata detasabila, care descurajeaza hotii si o pot introduce in CASCO.

Cred ca totusi am gresit cand m-am gandit ca alegand o statie de putere mai mare si cu un squelch bun (sper ca termenul este corect)' pot alege o antena de o lungime mai mica.

Porcusor nu prea doresc deoarece am inteles ca este ilegal, mai ales la iesirea din Romania.

@valentyn0_sat a intuit cel mai bine ce tip de convorbiri necriptate iti mai pot fi de folos in trafic.

A doua intrebare de pufan: in cat timp obtin o autorizatie de radioamator de la maretele institutii ale statului roman ?

Multumiri sincere de raspunsuri !

Netcity

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by netcity View Post
    A doua intrebare de pufan: in cat timp obtin o autorizatie de radioamator de la maretele institutii ale statului roman ?

Multumiri sincere de raspunsuri !
    autorizatia de radioamator o obtii in maxim 60 zile dupa examen!

Problema e cu sesiunea de examen .. care in fiecare judet are cam alta data .. la mine in Timis e de doua ori pe an .. o sesiune in aprilie si una in octombrie.. dar difera de la judet la judet!

Examenul e fff simplu .. mai ales cel pentru incepator .. clasa III iar documentatia o gasesti pe internet si la secriunea RADIO a forumului !
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)