Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7

Thread: notebook cooler

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default notebook cooler

Am cumparat ieri din Carrefour (Era) Iasi un notebook cooler pe care intentionez sa-l folosesc pentru racirea unui DM800. El se alimenteaza in mod normal pe USB, acum asa l-am si pus insa as vrea sa-l alimentez separat.
    Are cineva vreo idee in ce parametri ar trebui sa fie un transformator pe care sa-l leg direct la el (efectiv vreau sa tai mufa USB si sa-l alimentez dintr-un adaptor (probabil de la o jucarie sau telefon).
    A, pentru cine intreseaza a costat 20 de lei si este ca cel de aici http://pcnews.ro/2008/06/13/genius-nb-stand-100/
    Gigel

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat View Post
    Am cumparat ieri din Carrefour (Era) Iasi un notebook cooler pe care intentionez sa-l folosesc pentru racirea unui DM800. El se alimenteaza in mod normal pe USB, acum asa l-am si pus insa as vrea sa-l alimentez separat.
    Are cineva vreo idee in ce parametri ar trebui sa fie un transformator pe care sa-l leg direct la el (efectiv vreau sa tai mufa USB si sa-l alimentez dintr-un adaptor (probabil de la o jucarie sau telefon).
    A, pentru cine intreseaza a costat 20 de lei si este ca cel de aici http://pcnews.ro/2008/06/13/genius-nb-stand-100/
    Salut,eu zic sa nu tai bunatate de cablu.Mergi la un magazin de profil,si cauta un HUB USB care are si alimentare separata,eu am luat odata asa ceva,si are alimentator de 5 V,de la care pot alimenta si un HDD portabil extern.Bagi cablul USB in acel HUB,si acela sa fie alimentat de la sursa lui,si maim poti folosi si HUB-ul la nevoie.
    HUB-ul este marca EDIMAX EU-HB 48.
    Bafta.Sper sa gasesti asa ceva,nu a fost scump,nu mai tin minte ca-l am de peste un an si ceva.

L.E.
    Uite despre asta e vorba.

Last edited by Mayerling; 3rd January 2009 at 12:37.
    .

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

www.digitalworld.ro/produs.php?idprod=4620
    Si eu sint de parere sa nu tai mufa. Vezi ca se gasesc si mai ieftine la magazinele de piese electronice sau it .
    DM 800 clona ; 1,9 Al ; si altele

Bagator de seama Teacher

Posts Thanks / Likes

exista alimentator la selgros cu iesire USB (5v 1000 mA)
    Costa in jur de 20 ron

Uite si aici model :
    http://www.shopmania.ro/magazin~onli...p-2358392.html

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Sau mai exista o posibilitate si mai simpla si mai ieftina.La un alimentator clasic cu mufe USB mini,gen Huawei sau de la PDA,PNA-uri,cu un adaptor de la USB mini,la unul normal.Si e si mai simplu.
    .

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Multumesc. Am rezolvat de ieri. Dm800 a devenit rece-rece, parca nici nu-i pus in priza si sta de vreo 10 ore deschis pe canele hd.
    Gigel

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gigelsat View Post
    Multumesc. Am rezolvat de ieri. Dm800 a devenit rece-rece, parca nici nu-i pus in priza si sta de vreo 10 ore deschis pe canele hd.
    Arata si tu unde l-ai pus ....si binenteles sistemul de prindere

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)