Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking retea 3 dreambox

as dori sa fac o retea de 3 dreamboxuri in casa , sub un router wifi cu un abonament la un DHT autohton. as vrea sa le scot toate 3 pe net cu posibilitate de local in share (cccam)

multumesc pentru info:P)

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

pai un dream obligatoriu are localul , deci acolo se vor pune liniile F si un C:ipdream din al2lea , ptr . al doilea e bine sa aduni numai C-uri si al treilea , sa fie numai C: ip:dream1 si atat !

poate mai este si alta metoda ! sau un ubuntu nu strica !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    as vrea sa le scot toate 3 pe net
    adica toate pe un acelasi ip public? daca da, pe porturi diferite

dream1 - ip_local1:port1 ---fwd--> ip_public:port1
    dream2 - ip_local2:port2 ---fwd--> ip_public:port2
    .
    .
    .
    dreamn - ip_localn:portn ---fwd--> ip_public:portn

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default :)

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    as dori sa fac o retea de 3 dreamboxuri in casa , sub un router wifi cu un abonament la un DHT autohton. as vrea sa le scot toate 3 pe net cu posibilitate de local in share (cccam)

multumesc pentru info:P)

Eu vad 3 solutzii :

1) NexCS server pt cardul local , de la care imparti la cele 3 dreamuri cu CCcam cardul local. Peersii nu o sa iti vada cardul din hop1 dar cei educati vor intelege ca il vede Newcs.

2) Daca DTH-ul nu este DIGI TV atunci uite si solutzia :

http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=84679

Dar cred ca vei stresa tare de tot cardul daca il forjezi in 3 servere deodata....Daca sunt multi care trag de pe el vei avea freeze la greu !

3) Server pe pc dedicat - preferabil sub linux- pt cardul local. Poate duce o multime de peersi , are putere de calcul si memorie destula, nu e limitat ca si dreamul, poti gestiona mai bine ce se intampla cu serverul.
    Sugestie: poate ii adaugi o placa DVB -S si vezi si la el tot ce vrei.
    Uite si o statie care s-ar preta la asa ceva:
    http://www.bluecommunications.ro/pdf/spec_D10_en.pdf

Tu la ce te-ai gandit
    Last edited by Alextm; 30th December 2008 at 14:36.
    DM 800 HD . DM 500 . O oala de 0.9 m

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Ar mai fi o solutie dar costisitoare si anume cardul in smart wi iar in receptoare carduri client.
    .
    Adica solutzia nr 2 :
    vezi http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=84679

@ovidiuMarius?
    Tie cum iti merge face freeze cand e forjat cardul

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cel mai bun raspuns @Alextm :P) solutiile 2 si 3.
    mai ales 3:P)

numai ca faza e ca nu am server am numai un laptop pe care sincer nu la folosi non-stop.
    sa iau un "Shuttle barebone" nu prea ii vad utilitatea....

se uita un aspect totusi ...trebuie sa fie wifi! si aici intervine @imedb:P)

las threadul deschis mai cautam solutii si piese , nu vreau sa sar inca sa cumpar ...mai am 2 zile pana la anu:P)

ideea is on!

P.S.: mersi @*********:P)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Eu zic sa-ti faci un server pe un pc chiar sh dar capabil sa mai mearga 7/24. Trebuie sa fie un brand name. Gama de hw pe care iti va merge bine este destul de variata asa ca nu va fi o investitie importanta. Pe el poti pune cardul cu unphoenix dar mai bine cu un Smargo ( cam scump) . Pune linux pe el , ce-ti sta la indemina si-l poti folosi si ca router pentru cele trei dreambox. Pentru detalii rog PM
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default ...

Daca alegi solutzia @imeDB - care e cea mai facila- fara costuri suplimentare poti rula pe unul din dreamuri Newcs in paralel cu CCcam .
    NewCS va functziona ca server si pt celelalte 2 dreamuri. Asa ca nu vei avea nevoie de un computer dedicat pt server-il poti instala pe un dream.

PS- daca ai nevoie de ajutor la configurarea retelei WiFi da-mi un PM si te ajut. Sunt tatal retzelelor
    Alex

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Aberante solutii dati pentru marunta problema pe care v-a pus-o omul . Ma mir ca nu i-ati propus sa inchireze de la NASA un server .

Se dau :
    3 Dreamuri , router wifi , card local si cccam .

Se cere :
    Dreamurile sa iasa pe net si sa fie vazut cu card .

Solutia :
    1) Banuiesc ca sunt Dreamuri 800 , se leaga pe wifi in felul urmator :
    -instalezi modulele kernel RT73 sau ZD1211B in Gemini prin butonul bleu "Extras - Kernel modules"
    -montezi o cheie USB WiFi (exemplu D-Link DWL-G122 , care merge cu kernelul ZD1211B , sau D-LINK 111 care merge cu RT73)
    Dreamurile le legi in retea locala (192.168.1.2/3/4) cu iesire pe net , cum ai deja un DM800 , stii si cum merge pe net .

Primul Dream va fi "serverul" cu cccam in care va sta cardul , iar cele 2 dreamuri vor fi clienti locali ai Dreamului 1 .

Configurarea o gasesti in cccam.cfg .

De functionat functioneaza 100% iar timpul de lucru necesar este de 5 minute .

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Ai incercat vreodata sa vezi cu cit mai bine merge un PC SH rezonabil cu un smargo sau mai multe ca server sharing decit un dreambox ? Din punct de vedere a timpului de raspuns, stabilitate, si temperatura card-ului ? Lasa receptorul sa faca ce stie mai bine si nu-i incarcati procesorul cu servere si alte chestii . Dar poate ca numai daca va scoate DM un embeded x86 cu ceva interfete de smartcard si-l va vinde cu 1000 euro ca server de sharing o sa fiti uimiti de inteligenta solutiei si cit de bun e .
    offset 1.2Fe ruginit pe alocuri. LNB Sharp 0.5 dB, 2XSS1 + VDR linux standalone( fara monitor etc) cu pozitioner SRT V50 / HSS 1160NA DigiTV / 2xDolce / DM500S

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Intreb si eu ca un profan: daca ai server pe PC si primesti carduri fara reshare, nu cumva in DM clienti nu mai ajunge nimic?
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Posts Thanks / Likes

Asta e optiunea ta. Poate eu vreu sa am doar carduri in hop1 si dau cardul doar la peers, nu si mai departe. E ceva rau in asta?
    Asta e o ipoteza, nu o luat ad literam.
    Just asking, don't shoot!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

A zis cineva ca pe dream nu trebuie sa ai decit linia C: a serverului? Poti la carduri fara reshare sa pui linia C: pe dream (daca ai numai unul) . Liniile F: sa le ai pe server PC.

Posts Thanks / Likes

Si am ajuns unde am vrut: deci se poate cu linii F pe PC server si linii C pe DM, dar cu conditia sa nu ai mai multe DM in casa.
    Sa inteleg ca, daca ai mai multe DM, ar trebui sa ai mai multe linii C similare pe care sa le imparti intre DM-uri, sau peers-urile sa-ti dea mai multe linii.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

mersi @********* mersi @all cred ca totusi am sa fac cum a zis king.....asta oricum in ianuarie , pana atunci cautam un router valabil :P)
    ideile raman si sunt valabile ....topic still on!:P)

La Multi Ani @all

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)