Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default Incarcare acumulator auto

Am un redresor auto confectionat acasa , la un moment dat mergea bine , dar intre timp sau desfacut niste fire , si l am abandonat o perioada de timp . Zilele astea am lipit firele la loc , dar nu stiu din ce cauza numai incarca bateria : imi indica o tensiune de 12 v , dar amperaj am doar 0,3 A pe 12 volti , daca comut pe 24 volti acolo am deja cam 5 amperi . Ce pot sa ii fac ca sa aiba un amperaj mai mare pe 12 volti ?
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

pune o punte redresoare sau 4 diode de amperaj mare ex 5,10,15A pe iesirea transformatorului de 12V la vitacom gasesti diode. succes

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Peti sat View Post
    Am un redresor auto confectionat acasa , la un moment dat mergea bine , dar intre timp sau desfacut niste fire , si l am abandonat o perioada de timp . Zilele astea am lipit firele la loc , dar nu stiu din ce cauza numai incarca bateria : imi indica o tensiune de 12 v , dar amperaj am doar 0,3 A pe 12 volti , daca comut pe 24 volti acolo am deja cam 5 amperi . Ce pot sa ii fac ca sa aiba un amperaj mai mare pe 12 volti ?
    Ai 0,3 amperi cu bateria conectata? Cum masori acest curent cu un ampermetru al redresorului sau inseriat pe circuit un alt instrument? Si bateria ce capacitate are (Ah)?

Curentul de incarcare pentru bateriile cu acid trebuie sa fie de cca. 1/10 din capacitatea bateriei. Ex: pentru o bateriei de 45 Ah curentul de incarcare va fi de 4,5 A.

Daca ai doar 0,3 amperi ori este bateria dusa (sulfatata) ori ai pus la incarcat o baterie de doar 3 Ah.

Incearca cu un consumator gen bec de 12V la vreo 15-45 W gen far auto daca ai consum pe indicator.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Da cu bateria conectata aveam 0,3 A . M ai are si ceva reglaj la amperi am mai curatat pe acolo si imi da acum 0,6 A cu bateria conectata .Am un aparat de masura separat , bateria are
    55Ah (baterie de masina) .
    Nu cred sa fie dusa bateria pt ca la 24 volti imi scoate vreo 7 amperi , la 17 volti vreo 3-4 amperi daca leg aparatul la baterie . Am legat un aspirator de masina cu bec (cred ca ii cam 20 w) si amperajul de ridica la 0,8 ....
    Strong 6130 ,Strong 4401 evo, HH srt dm 2100 , 0,90 offset

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Peti sat View Post
    Da cu bateria conectata aveam 0,3 A . M ai are si ceva reglaj la amperi am mai curatat pe acolo si imi da acum 0,6 A cu bateria conectata .Am un aparat de masura separat , bateria are
    55Ah (baterie de masina) .
    Nu cred sa fie dusa bateria pt ca la 24 volti imi scoate vreo 7 amperi , la 17 volti vreo 3-4 amperi daca leg aparatul la baterie . Am legat un aspirator de masina cu bec (cred ca ii cam 20 w) si amperajul de ridica la 0,8 ....
    Ai lichid in baterie?
    Sau e de aia fara "umblet"?

Caz ca nu e normal ca la 24 de volti sa creasca amperajul. Deci ....altaaaaaaaaaaaaaaaaaa!
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)