Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 51
    Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Bec economic - de ce pilpiie?

N-a baut nimic. Intrerupatorul e normal, fara led sau variator. Totusi, cu intrerupatorul oprit face cite o pilpiire - doua pe minut. E un bec de putere mare (economic fiind) - 45 W parca, sau 42, nu mai stiu. Incercat la 2 locatii, ambele cu intrerupator normal. Il pot, totusi, folosi asa? E defect?
    SHALOM

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Stii care e problema.Tu ai nulul prin intrerupator.Faza ramane cuplata permanent.Ia verifica cu un creion de tensiune.
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satenicu View Post
    Stii care e problema.Tu ai nulul prin intrerupator.Faza ramane cuplata permanent.Ia verifica cu un creion de tensiune.
    Pai asa e la normative,faza la dulie direct,nulul prin intreruptor.

Problema palpairii am avut-o si eu de rezolvat la un fost coleg.Avea din doza,pe acelasi nul,un bec de veghe care ardea permanent.L-am eliminat si a disparut palpairea.
    Last edited by Mayerling; 29th December 2008 at 17:27.
    .

dibaci Expert
    Posts Thanks / Likes

Cum naiba faza pe direct.Ca sa te electrocutezi cand schimbi becul in talpile goale?
    [SIGPIC][/SIGPIC]

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cum naiba faza pe direct.Ca sa te electrocutezi cand schimbi becul in talpile goale?
    Asa e,scoti sigurantele,lucrul in contact direct o fac doar "profi".Ceilalti,scot sigurantele pentru siguranta lor.
    Am aruncat acu vreo 2 ani,toata maculatura din scoala,ca scanam si-ti dovedeam ca asa e.

L.E.Am uitat sa specific.Faza se leaga in centru si la exterior e nulul ce vine de la intreruptor.
    Last edited by Mayerling; 29th December 2008 at 17:36.
    .

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Si atunci, alegi sa te curentezi cand schimbi intrerupatorul ?

Asta e normativul la lucrari electrice, se pune faza direct la bec.
    Pentru documentatie, poti sa alegi aici :

http://stoianconstantin.wordpress.com/2008/01/26/

In mod special normativul I7.

sau aici :
    http://www.misiuneacasa.ro/normative...stalatii1.html

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Bun, da' am uitat sa va spun: cu alt bec economic nu se intimpla asta, doar cu asta.
    SHALOM

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Bun, da' am uitat sa va spun: cu alt bec economic nu se intimpla asta, doar cu asta.
    Probabil acel bec are inversate in dulia interna,legaturile.E cumva chinezesc ?.Si la asemenea becuri nu le trebuie neaparat un nul "sanatos",e suficient ca acel nul sa mearga in paralel in tuburile din pereti cu alte circuite si de aceea face asa.Exact ca la creioanele de tensiune,e suficient sa pui numai pe faza,si deja lumineaza,daca mai pui mana pe o pamantare va lumina mult mai tare (asa ceva totusi nu va sfatuiesc sa faceti).
    Asa cum am spus,la acel fost coleg,pe o distanta de 1,3 m mergea circuitul in comun de la becul palpaitor impreuna cu acel bec de "veghe".
    Decat sa te mai pui sa lucri pe la instalatie,pune altul care nu palpaie,si pe acesta palpaitor il pui in alta parte,unde nu face asemenea "fite".
    E mult mai simplu decat sa mai faci modificari la bec,sau la instalatie.
    .

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    Si atunci, alegi sa te curentezi cand schimbi intrerupatorul ?...
    Bineinteles ca da, de cite ori schimbi un bec si de cite ori un intrerupator? Becul e gindit ca se schimba regulat, intrerupatorul nu. Un bec il poate schimba oricine (chiar si o femeie) un intrerupator nu (chiar daca noi o facem), pt asta sunt electricieni (sic). Eu unul va zic sigur ca in Germania faza trece prin intrerupator asa incit cind schimbi becul sa nu ai riscuri de nici un fel. Si asta de zeci de ani...

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Dupa cate zice AGRNDA ELECTRICIANULUI,se pare ca una am invatat si intalnit in practica (cei drept nu m-am ocupat efectiv cu asa ceva,doar la colegi,prieteni,rude),si alta e teoria.
    Speram ca se va reveni la normal,ce-i in lege aia sa fie si pe teren.Si asta de fapt nu ar fi un domeniu de exeptie,cam peste tot e asa.

.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Scoate-i bateria de back-up si n-o sa mai palpaie.
    Se mai intampla si la unele tuburi de neon sa palpaie sau sa lumineze slab (vizibil cand se intuneca) atunci cand prin cine stie ce motiv ajunge o faza pe un terminal.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu cred ca ma bag sa ii scot bateria aia, nici nu stiu cum arata. Intrebarea mea este: daca il folosesc asa, este vreun pericol? Consuma cind e stins?
    SHALOM

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Glumeam cu bateria. N-are nici o treaba, foloseste-l asa ca nu consuma nimic (insesizabil, microamperi). De ce nu-l pui intr-o dulie si il alimentezi cu un cablu, facand probe cu stecherul pus in priza in ambele feluri?

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    Bineinteles ca da, de cite ori schimbi un bec si de cite ori un intrerupator? Becul e gindit ca se schimba regulat, intrerupatorul nu. Un bec il poate schimba oricine (chiar si o femeie) un intrerupator nu (chiar daca noi o facem), pt asta sunt electricieni (sic). Eu unul va zic sigur ca in Germania faza trece prin intrerupator asa incit cind schimbi becul sa nu ai riscuri de nici un fel. Si asta de zeci de ani...

Bafta
    Scuze ca insist, dar ceea ce afirmi tu denota doar un rationament pur teoretic, bazat pe o gindire simplista, fara a gindi si urmatorul pas.
    Deci, tu vrei sa spui ca pentru a nu se curenta gospodina, nu treci faza prin bec...
    Dar ai vazut vreun bec sa se aprinda fara faza ?
    Deci, orice ai face, faza ajunge la bec, iar daca nu ajunge pe mijlocul duliei, ci pe marginea ei, vei avea sansa sa observi ca faza se va scurge in pereti, sua mai stiu eu unde atinge dulia.

Asa ca, din motive mult mai importante, faza trebuie sa ajunga la bec, pe mijlocul duliei.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gabrield View Post
    Scuze ca insist, dar ceea ce afirmi tu denota doar un rationament pur teoretic, bazat pe o gindire simplista, fara a gindi si urmatorul pas.
    Urmatorul pas e sa "stingi" intrerupatorul inainte de a schimba becul, in acest fel nu vei fi pe faza!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)