Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Angry Problema cu recieveru la Akta TV

Salut,

Va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema.Am un receptor Topfield TF6200 CO si cartela Max TV.
    De aseara imi apare pe ecranul televizorului mesajul Cartela incorecta atunci cand vreau sa accesez canalele codate.Cand selectez pe cele la liber, mi le vede fara probleme.

Mentionez ca desi nu merg canalele, semnalul e 100% cand incerc canalul codat, desi nu vad nimic, uneori mai am si sunet...dar imagine n-am deloc.

Am sunat la Rel cu clientii si mi-a spus ca ori e de vina receptorul ori cartela si mi-a sugerat sa caut pe cineva sa incerc cartela.Nu mai cunosc pe nimeni care sa aiba antena satelit pe langa mine, deci nu am cum sa fac proba.Iar tipul care mi-a facut configurarea pt antena, e de negasit.Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat ceva.Cam care ar fi problema.Receptorul sau cartela?

Vin sarbatorile acum si mi-e ca raman fara televizor.

Locuiesc in Ploiesti

Va multumesc

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Am facut scanarea satelitilor Eutelsat, si Sirius conform indicatiilor de pe site-ul akta.Imi gaseste programele dar tot nu le vede pe cele codate.In continuare le vede pe cele la liber, Etno, Tv5Monde.... etc.

Din cate realizez dupa cele verificate de mine si sfatul tau, cartela pare ca e de vina si nu receptorul.

Cred ca nu ramane decat sa ma duc sa-mi iau alta cartela, daca gasesc...sper ca da...tare rau e fara tv...

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

problema cu receptor Topfield es ca es un receptor destul de bun adr foarte complicat , eu am avut un Topfield TF6000 si am avut la fel problema ,recomand (daca este posibil)sa faci rost de una TREX si merge perfect

Antes de postear en este foro, lea las normas y preséntese. Y al presentarse respete las normas Nş 1. Gracias

NORMAS: http://www.rdi-board.com/showthread.php?t=59064

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am dat de data asta resetare la receptor am introdus datele si la fel...tot nu am imagine la canale, doar la protv am sunet, imagine nu.... am sa verific cartela si in alt receptor...
    ceva e bulit sigur...

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by obywans View Post
    problema cu receptor Topfield es ca es un receptor destul de bun adr foarte complicat , eu am avut un Topfield TF6000 si am avut la fel problema ,recomand (daca este posibil)sa faci rost de una TREX si merge perfect

ce inseamna Trex? scuze, dar nu sunt familiarizat cu termeni de specialitate.Mai multe info te rog

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Salut.Cred ca iti este cartela dezactivata.Da-mi nr de telefon pe pm si te sun eu sa-ti dau activare la cartela.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Smile

Quote Originally Posted by marco1969 View Post
    Salut.Cred ca iti este cartela dezactivata.Da-mi nr de telefon pe pm si te sun eu sa-ti dau activare la cartela.

Multumesc pentru ajutor.Cartela a fost de vina.Am inteles ca s-a stricat cip-ul din ea.Am rezolvat problema, prin schimbarea cartelei.
    Multumesc pentru ajutor si sfaturi.

Un An Nou Fericit!
    Sarbatori Fericite!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)