Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    ionut742000
    Guest
    RDI - Board Default Avatar

Default Pe cand internet transmis prin sistemul Dth?In cazul de fata la Digi Tv...

Stiu ca s-a mai pus problema....Sunt curios daca e posibil acest lucru...cred ca multi abonati ar fi interesati de acest lucru...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu o sa vezi prea curand asa ceva.... costurile ar fi mult prea mari , in special la echipamente, iar rezultatele mult prea slabe.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

da bine spus costurile ar fi mult prea mari si ca utilizatori nu si-ar permite un abonament foarte scump, iar operatorii nu sunt dispusi sa investeasca sume exorbitante ca pe urma sa distribuie echipamentele in custodie ca nu se renteaza asa ceva.
    Ca idee o instalatie pentru internet 2way asta inseamna sa primesti datele si sa le si transmiti prin satelit si ca pret e in jur de 2-3 mii de euro poate mai scump si nu mai vorbim de abonamentul propriu zis. Asa ca solutie ar fii numai platitori sa fie cat de multi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Internetul prin satelit nu pare o solutie viabila cel putin momentan in Romania, deoarece costul ridicat nu se poate justifica atat timp cat RDS detine o retea de fbra optica aproape de nivel national ai care poate prelua o mare parte din potentialii clienti. Pentru cei care nu au acces la fibra RDS probabil ca se va opta pe oferirea de internet prin intermediul retelei 3G. Daca Romtelecom a lansat deja oferta Clicknet mobil, probail ca si RDS va fi fortata sa raspunda si sa furnizeze si serviciu de date pe reteaua mobila proprie.

Adevarata provocare va fi insa lansarea WiMAX, care cred ca la momentul de fata pare tehnologia cea mai buna pentru oferirea accesului la internet pentru zonele "izolate". Din cate stiu inca nu s-a facut licitatia pentru licenta WiMAX la noi.

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Thumbs down

Quote Originally Posted by twitterfire View Post
    Netul prin satelit suge. Upload n-ai deloc, banda de download e foarte mică, pingul imens. Costurile mari.

Banda pe care o ocupă Digi ca să vadă 2000000 de gigei la teve ar ajunge ca să se dea 100 de gigei pe net.

Satelitul are o ţeavă extrem de limitată. Poate s-ar justifica o legătură internet prin satelit doar dacă eşti în mijlocul junglei amazoniene sau în mijlocul oceanului, să nu ai posibilitatea nici de net prin 3g şi nici prin wimax.

Cică ar încerca japonezii prin Asia de SE nişte teste de transmisie broadband prin satelit dar parcă nu îmi prea vine să cred.

Ca idee: am acum prin fibră optică de la RDS o ţeavă care cred că depăşeşte cu puţin toate transmisiile de pe Intelsat 10-02 făcute de RDS.

Logica ar fi invers: de ce mama dracului nu dau şi ei drumul la IP-TV? Costurile nu ar fi foarte mari şi infrastructura lor de fo le permite perfect să facă asta.

Eu personal chiar m-aş abona la un IP-TV dacă ar practica aceleaşi preţuri ca la digi tv.

Nu mai zic că prin IP-TV pot să transmită lejer şi TVR, Pro Tv, History, Eurosport şi Digifilm HD.
    Habar nu ai ce spui!
    Sorry...
    Unde mama draq ai tu banda de net mai mult decat pe un satelit?
    Stii ce este ala un segment spatial de ordinul a sute de Giga?
    Pune mana si citeste...problema se pune altfel... nu se merita sa dai afara statii TV ca sa bagi gigei ca tine doar pentru net. Nu face banii...
    Exista o oferta de net prin sat. la Astra 19...dar ca dovada ca nu se merita atata vreme cat este trasa fibra in mai toate orasele Europei.
    Common...
    Sateitul este recunoscut pentru capacitatea de transmitere a informatiei in timp real fata de orice pe lumea asta si tu te aberezi cu incapacitate - auzi shi tu...incredibil.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

Vaiiiiii...dar domnule Biecali....nu v-am recunoscut. Erati asa de misteriooooooooooooooooooosssssssssss. Si metafoooooooooric! Noi, astia de la stana nu prea le avem cu tehnicul. In fact, avem un taran din sat care ne schimba lenebeiele si bateria solara cand ne cade lincul. In rest...deie domn...asta Domnul presedinte sa va aiba in paza si nu uitati: radiatiile "e" peste tot
    Eu personal chiar m-aş abona la un IP-TV dacă ar practica aceleaşi preţuri ca la digi tv.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Posts Thanks / Likes

DĂSTEPTULE,

Gigahertz or one billion oscillations per second. Measurement of very high frequencies, which are called microwaves.

In aceste microwaves la tine inca se coace cartoful in cuptor - la noi s-a ajuns la HD din cer.

Eu nu ma pot uita la streamu-ri din alea la care te uiti tu de pe torente ca eu am HDeu adica 17/25 Mega Hd-u n-am cum sa vad la 2-3 mega cat vezi tu.
    Asta este diferenta intre noi.
    N-ar fi rau sa incepi cu click dreapta pe topicul de la coltul incepatorului si sa nu te mai aberezi asa ca tot copilul frustrat din Romania care inca depinde de torente si downloadari de 2 lei (cu tzeava maaare) - ca nu are bani sa dea pe dreptul de autor.
    Hai mana pe carte ca ma enervasi.
    DVB-S:
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    DVB-T:

Posts Thanks / Likes
    DVB-S:
    DVB-T:

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

L'Internet da satellite è stata sinora considerata cara, poco performante, complicata.
    Perché i satelliti che si sono utilizzati erano ottimizzati per la Tv. Noi abbiamo fatto una rivoluzione seguendo una via diversa: puntare sulle performance consentite dai 20-30 GHz della banda Ka. Già ora trasmettiamo lTnternet in banda Ka da un satellite che abbiamo in orbita con ottimi risultati. Ma la vera svolta arriverà con il lancio del KaSat. La potenza della nuova banda e la concentrazione dei beam di trasmissione su aree molto precise consentiranno di migliorare le prestazioni e di ridurre il costo del bit trasmesso di un ordine di grandezza. Questo ci consente tariffe simili all'Adsl terrestre rendendo redditizio il sistema. Senza magari trasmettere sotto costo, come qualcuno potrebbe pensare di fare. A regime saremo in grado di servire due milioni di utenti fra Europa occidentale e Africa del Nord. Quanto alla complicazione, i set-top-box per lnternet da satellite non sono più voluminosi di quelli dell'Adsl, il loro costo, antenna compresa, è di 370 dollari come prezzo industriale. E scenderanno ancora, almeno di altri 100 dollari. Il satellite è la nuova piattaforma di Internet: così arriverà anche sulla cima del Monte Bianco.

interviu cu Giuliano Beretta presedinte Eutelsat
    http://www.digital-sat.it/new.php?id=16600

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)