Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Post Imagini HD/Full HD

As dori sa stiu daca prin legarea unui decoder de un tv plasma printr-un dvd blue-ray (HD) se pot obtine imagini hd/Full HD?
    In practica as dori sa vad imagini full hd pe un televizor plasma fullHD si as vrea sa stiu daca pot obtine ceva legind un decoder satelitar (digi tv) de televizor prin intermediul unui dvd blue ray, ceva de genul decoder-scart-blue ray-hdmi-tv plasma. Multumesc!

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by damago View Post
    ...as vrea sa stiu daca pot obtine ceva legind un decoder satelitar (digi tv) de televizor prin intermediul unui dvd blue ray,
    As zice ca faci misto de noi, vrind sa scoti HD dintr-un Digi TV. Insa, serios vorbind, nu exista posturi prin satelit care sa transmita 1080p, si nu vad de ce ai lega un receiver sat la un Blu Ray player. Oricum nu poti face upconvertig la un canal transmis prin satelit.
    Daca vrei sa vezi imagini 1080p pe TV, ia un Blu Ray disc, daca tot ai playerul, si poti testa pe imagine nativa.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Ideea era daca acest dvd blueray (samsung spre ex) poate converti imaginile preluate de o mufa scart si retrimite mai departe in format digital prin intermediul hdmi-ului. Exista astfel de aparate pe piata care convertesc imaginile scart in hdmi, cel putin in Europa, dar pretul depaseste 100 de euro.
    Nu as vrea sa vad in fullhd doar filme...

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Ideea era daca acest dvd blueray (samsung spre ex) poate converti imaginile preluate de o mufa scart si retrimite mai departe in format digital prin intermediul hdmi-ului. Exista astfel de aparate pe piata care convertesc imaginile scart in hdmi, cel putin in Europa, dar pretul depaseste 100 de euro.
    uita de asta .....

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

esti tare frate,...ai gan dit-o mult pe asta?
    Antena TRIAX TDS88,SKyStar2 2.6D,Optibox,Strong Zapbox,Antena PrimeFocus 1.5AL de dat ...

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

k, daca nu merge nu merge, asta e. As putea sa stiu macar ce inseamna urmatoarea fraza intalnita la blueray-ul sony BDPS350: "Tehnologie Precision Cinema HD Upscale nouă, care converteşte semnalele de definiţie standard (480i) n semnale 1080p şi furnizează un semnal de rezoluţie echivalentă imaginii televizoarelor Ful HD de 1080p prin HDMI"

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Talking

tu vrei ca la televizorul alb negru sa-i legi un video , sa pui o caseta , apoi sa ai imagine color

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

....: "Tehnologie Precision Cinema HD Upscale nouă, care converteşte semnalele de definiţie standard (480i) n semnale 1080p şi furnizează un semnal de rezoluţie echivalentă imaginii televizoarelor Ful HD de 1080p prin HDMI"
    "Upscale" inseamna ca scaleaza / mareste imaginea. Poti castiga din calitate 5-10% Dar unde informatie nu e .... nu are de unde sa apara. Tot SD o sa fie pe HD, daca intelegi ce vreau sa zic...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

a se vedea m2 hd , nova hd , chiar si musicmax hd dupa 12 noaptea))))))))))))

si o sa veditzi un HHHHHHHHHHDDDDDD - nu ii adevarat)))

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu e vorba de o simpla mufa, este vorba de semnalul ce trece prin aceasta mufa. Un semnal analogic nu poate fi reconvertit in digital la nivel de conexuni, procesarea digitala inseamna mult mai mult.
    k, daca nu merge nu merge, asta e. As putea sa stiu macar ce inseamna urmatoarea fraza intalnita la blueray-ul sony BDPS350: "Tehnologie Precision Cinema HD Upscale nouă, care converteşte semnalele de definiţie standard (480i) n semnale 1080p şi furnizează un semnal de rezoluţie echivalentă imaginii televizoarelor Ful HD de 1080p prin HDMI"
    Da, fraza respectiva inseamna urmatoarul lucru: iei una bucata film (sau emisiune, documentar, etc) MPEG1/2/Divx/Xvid/H264 la rezolutie normala (pina in 720 x 480) si il scrii pe un disc. Materialul de pe disc poate fi upscalat de catre playerul Blu Ray pina in 1080p (nu sint convins ca face upscaling la 1080p, chiar daca reda 1080p, dar upscaling la 1080i tot face). In esentza imaginii i se adauga niste filtre si niste pixeli artificiali. Un material video de buna calitate se va vedea foarte bine, iar unul de proasta calitate se va vedea acceptabil, sau oarecum acceptabil. Minuni nu exista.
    Deci upscalingul e nativ (Blu Ray-ul il aplica imaginilor reproduse de el, nu primite dintr-o alta sursa). De aceea tot trick-ul cu sursa analogica, cu mufa, cu etc, nu merge.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Nu e vorba de o simpla mufa, este vorba de semnalul ce trece prin aceasta mufa. Un semnal analogic nu poate fi reconvertit in digital la nivel de conexuni, procesarea digitala inseamna mult mai mult.

Da, fraza respectiva inseamna urmatoarul lucru: iei una bucata film (sau emisiune, documentar, etc) MPEG1/2/Divx/Xvid/H264 la rezolutie normala (pina in 720 x 480) si il scrii pe un disc. Materialul de pe disc poate fi upscalat de catre playerul Blu Ray pina in 1080p (nu sint convins ca face upscaling la 1080p, chiar daca reda 1080p, dar upscaling la 1080i tot face). In esentza imaginii i se adauga niste filtre si niste pixeli artificiali. Un material video de buna calitate se va vedea foarte bine, iar unul de proasta calitate se va vedea acceptabil, sau oarecum acceptabil. Minuni nu exista.
    Deci upscalingul e nativ (Blu Ray-ul il aplica imaginilor reproduse de el, nu primite dintr-o alta sursa). De aceea tot trick-ul cu sursa analogica, cu mufa, cu etc, nu merge.

Si uite asa, incet, incet, toate nodurile ajung la pieptane. Sunt de acord pana la "esentza imaginii". Despre ce filtre vorbesti si in acelasi timp care este logica pixelii-lor artificiali?
    In acelasi timp doresc sa fac o intrebare d-lui Cde34.
    Cum reusiti d-voastra sa aveti un castig de 5-10% din punct de vedere calitativ din momentul in care este bine tintit acel 480i, upscalat la 1080p? Exista cumva un encoder/decoder/transcoder in acest Sony, care sa faca aceast lucru? Mie din ceea ce-mi rezulta se vorbeste doar de un simplu scaler, sau cel putin atat vad eu. Ce se intampla in acest caz? Care sunt datele necesare si cate sunt vizualizate la 1080 in cazul in care ele exista? Pentru o problema asemanatoare mi-am luat de toate, rasul, batjocora, ca sa nu mai spun de ironia caustica. Astept raspunsul vostru. Sper ca nu este o problema trecerea din NTSC in FULL HD.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Si uite asa, incet, incet, toate nodurile ajung la pieptane. Sunt de acord pana la "esentza imaginii". Despre ce filtre vorbesti si in acelasi timp care este logica pixelii-lor artificiali?
    In acelasi timp doresc sa fac o intrebare d-lui Cde34.
    Cum reusiti d-voastra sa aveti un castig de 5-10% din punct de vedere calitativ din momentul in care este bine tintit acel 480i, upscalat la 1080p? Exista cumva un encoder/decoder/transcoder in acest Sony, care sa faca aceast lucru? Mie din ceea ce-mi rezulta se vorbeste doar de un simplu scaler, sau cel putin atat vad eu. Ce se intampla in acest caz? Care sunt datele necesare si cate sunt vizualizate la 1080 in cazul in care ele exista? Pentru o problema asemanatoare mi-am luat de toate, rasul, batjocora, ca sa nu mai spun de ironia caustica. Astept raspunsul vostru. Sper ca nu este o problema trecerea din NTSC in FULL HD.
    Banuiam ca acest upscaler este mai bun decat al TV-ului. De obicei asa se intampla. Ai vazut vreun DVD legat direct la TV vs. un DVD cu HDMI? Ma bazam pe acest fenomen.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Eu folosesc un eboda hdmi900 cu iesire hdmi, si se vede mai bine pe un lcd sony 32v4500 in 1080 rezolutie,decit prin scart.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by le099 View Post
    Sunt de acord pana la "esentza imaginii". Despre ce filtre vorbesti si in acelasi timp care este logica pixelii-lor artificiali?
    E o problema de nuanta a exprimarii. Pixelii nu sint artificiali, dar introducerea pixelilor in plus prin mecanismul interpolarii este ceva fortat, o modificare a semnalului initial. De fapt asta am vrut sa spun. Cit despre filtre, nu e vorba de nici un filtru nativ, ci de un efect, efectul de "smoothness" care adesea se obtine de pe urma interpolarii.
    Gata, ma duc sa-mi fac mea culpa cu niste Red Bull. La gheata, fara vodca.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Upscaling-ul este un subiect pe cat de interesant pe atit de generator de discutii , confuzii sau false asteptari !
    - luam in discutie numai semnalul digital transmis prin interfete HDMI sau DVI
    - este un proces matematic de interpolare , caracteristicile unui nou punct ( componente de culoare , iluminare ) sint calculate prin interpolare relativ la punctele inconjuratoare
    - personal prefer sa ma dau pe mana televizorului ... el are o logica de scaling care tine cont de rezolutia ecranului si de performantele sale optice
    - evident un DVD player sau chiar receptoare satelit SD cu iesire HDMI permit upscaling fie la 720p fie la 1080i alegerea trebuie sa tina cont de clasa televizorului HD Ready sau Full HD ...asta pentru a nu genera un scaling in cascada

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread