Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Nelamuriri - ghid practic montura H-H

Urmariti va rog linkul de mai jos si lamuriti-ma si pe mine in anumite chestiuni legate de montarea unei antene cu motor H-H. Am incercat sa fiu cit se poate de explicit, relatind si chestiunile cunoscute si cele necunoscute. Pina la urma a iesit un fel de ghid. Nu am avut acest gand, deoarece nu cred ca sunt in masura de a da sfaturi. Pur si simplu vreau sa ma lamuresc eu. Datorita faptului ca in text am inserat si fotografii, nu am reusit , sau nu am stiu eu, sa le pun direct in post si am incarcat totul pe rapidshare, oferindu-va linkul urmator:
    http://rapidshare.com/files/17684799...a_H-H.doc.html
    Multumesc si astept sfaturile voastre.
    Last edited by livium1966; 26th December 2008 at 09:45.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

daca inteleg bine , tu vrei sa pui antena aia din calcule .... pune mana si fa niste experiente ca nu faci o nava cosmica... e doar o antena motorizata.

Moderator Expert
    Pe marginea prapastiei. Privind voios (spre voi) in jos!
    Posts Thanks / Likes

Vrei sa mai urci odata fisierul? Merci!
    Error This file is neither allocated to a Premium Account, or a Collector's Account, and can therefore only be downloaded 10 times.
    This limit is reached.
    To download this file, the uploader either needs to transfer this file into his/her Collector's Account, or upload the file again. The file can later be moved to a Collector's Account. The uploader just needs to click the delete link of the file to get further information.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Elevatie = inaltime
    Elevatie satelit - este aceiasi pentru orice tip de antena folosita
    Elevatie axa polara ( latitudine ) - cit inclini motorul in suportul sau
    Declinatie = ,, corectie paralaxa " - cit inclini antena in suportul ei
    Elevatie satelit = elevatie axa polara - Declinatie

PS singura problema ramine definitivarea Declinatiei pe satelitul cel mai apropiat de sudul local .
    PPS lucraza cu azimutul fata de SUD ( scazi 180 ) ; este mai aproape de perceptia comuna

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@livium1966, hai sa-ti fac un cadou de Craciun!
    Urmatoarele doua posturi contin "Nelamuririle" tale asa cum apar in fisierul de pe RS.

Salut pe toata lumea.
    Ca urmare a achizitionarii unui sistem de receptie sateli (antena “no name” din otel de 0,9 m, motor H-H SRT DM 2100, LNB Opticum LSP-02F, Echosmart DSB 792) m-am inscris si eu pe acest forum.
    Doresc sa-mi fac singur montajul si in consecinta va rog sa ma lamuriti si pe mine cu niste chestii, care desi am tot citit prin diverse topicuri, nu am reusit sa inteleg totul. De fapt sunt contrariat de unele lucruri.
    Ca urmare mi-am montat o teava de 60 mm diametru perfect verticala si mi-am identificat in teren, cu ajutorul busolei, pozitia sudului si a obstacolelor. De pe bloc, singurul loc unde pot face montajul, pot cuprinde un arc intre azimut 0 si cca. 195 grade. Nu stiu daca o sa-mi intre satelitii cei mai importanti situati spre meridianul Greenwich de la pozitia mea curenta 26, 2365 grd. Dar aste e o alta problema...
    Dupa instructiunile din manualul motorului, mi-am reglat latitudinea, respectiv unghiul de elevatie al motorului.
    Aici nu cred ca se poate gresi, intrucit aceste doua valori sunt strins legate intre ele si se regleaza odata , din suruburile de prindere ale motorului de suportul care se va prinde de stilp.

In cazul meu latitudinea masurata cu un GPS si verificata cu cu www.dishpointer.com, este de 47,6434 grd. N, iar unghiul de elevatie, am inteles ca este diferenta dintre 90 grd. Si latitudine, respectiv 90 grd. – 47,64 grd. = 42,36 grd.
    Pina aici OK.
    Acum trebuie sa reglez unghiul de prindere al antenei pe bratul motorului si asta in functie de datele de la pag. 7

al manualului motorului si de instructiunile de la pag. 3,

respectiv 30 grade – 7 grade (unghiul de declinatie) = 23 grade (unghiul de prindere al monturii antenei pe bratul motorului).

De fapt valoarea corecta pentru declinatie, in functie de locatie si marimea antenei, conform www.satlex.ro, este de – 7,04 grd.
    Deci corect unghiul de montaj al monturii farfuriei pe bratul motorului este de 30 grd. – 7,04 grd. = 22,96 grd.
    Aici am o nelamurire.
    Din urmatoarea fotografie

credeti ca suportul gradat al monturii antenei este reglat bine?
    Cind am cumparat antena „no name”, nu mi s-au dat nici un fel de instructiuni. Nici pozitia de montaj, nu stiu sigur daca e aceasta. Initial l-am pus cu arcul gradat in sus, dar am vazul ca scrisul era cu susul in jos si l-am intors!
    Pina aici iarasi cred si sper ca e bine
    Ceea ce nu inteleg este ca nu stiu unde se regleaza unghiul de elevatie al satelitului pe care faci reglarea si pui motorul pe zero, in cazul meu, pentru longitudine 26,2365 grd. Fiind Badr 3, 4 si care este la un unghi al elevatiei de 35,32 grd., conform datelor www.satlex.ro.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Continuare:

Elevatia motorului nu este acelasi lucru cu unghiul de elevatie al satelitului?
    .................................................. .................................................. ..............................................
    Bingo. Azi noapte tot gindindu-ma la antena mea cred ca am avut o revelatie. Daca o fi corect!
    Unghiul de elevatie de pe motor (cel care se regleaza odata cu latitudinea), in cazul meu 42,36 grd. se corecteaza cu unghiul de declinatie -7,04 grd., rezultind elevatia pe care se afla satelitul Badr 4, 6 pe care se face reglajul si care corespunde sudului, respectiv 42,36 grd. – 7,04 grd. = 35,32 grd.
    Cred ca asta e. Voi ce credeti? Si asta in cazul in care stilpul e perfect vertical si arcul inscriptionat de pe antena „no name” este corect.
    O zi buna.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Bingo. Azi noapte tot gindindu-ma la antena mea cred ca am avut o revelatie. Daca o fi corect!
    Unghiul de elevatie de pe motor (cel care se regleaza odata cu latitudinea), in cazul meu 42,36 grd. se corecteaza cu unghiul de declinatie -7,04 grd., rezultind elevatia pe care se afla satelitul Badr 4, 6 pe care se face reglajul si care corespunde sudului, respectiv 42,36 grd. – 7,04 grd. = 35,32 grd.
    Nu e chiar Bingo!
    Nu trebuie corectat nimic. Lasi elevatia motorului 42,36 grd, indrepti antena spre sud, apoi misti antene sus-jos (din suportul ei) pana prinzi satelitul de la 26 grd E (Badr) si astfel ai reglat si declinatia!
    Poti arunca o privire si aici:
    http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=65353&

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

ma ajutati si pe mine
    cu un calcul pt motor
    lat : 50,95
    long : 4,36

am incercat sa urmez sfaturile de aici
    dar undeva gresesc
    si nu reusesc

merci mult
    În principiu, ne va fi foarte uşor să ne trezim, dacă retinem ca nu există hazard şi nici haos, ci totul este planificat în beneficiul cuiva şi nu al omenirii, deocamdată.

Iar iniţirea redresării noastre este, de asemenea, simplă: eliminarea tuturor partidelor politice şi sistemelor monetare, indiferent cât de benefice ar încerca să pară.

Şi abia după aceea vom avea şi şanse de vindecare.

Ama et fac quod vis !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)