Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 12 of 12
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Intrebare abonare DTH

Buna seara! De curind mi-am achizitionat un televizor LCD si sint total nemultumit de calitatea semnalului analogic de la operatorul meu de cablu (RCS), iar despre Digi Cablu nu mai are rost sa spun nimic..m-am abonat la pachet extra tocmai pt acest beneficiu, insa 'nu avem receptoare, reveniti' aud de luni bune deja. Motiv pentru care ma gindesc sa trec pe DTH, ca altfel nu se mai poate. V-as ruga sa-mi spuneti ce fel de cablu e cel care vine de la antena pina in casa, la receptor si, mai ales, daca acesta poate intra prin aceeasi gaura din perete pe care o foloseste cosul de fum al centralei termice (practic, oarecum lipit de acesta). Nu va fi afectat cablul de temperatura ridicata din acea zona? Atit, pentru moment. Multumesc!

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

1. Cablu coaxial 75 ohmi (similar cu cel de televiziune prin cablu)
    2. Nu ti-as recomanda sa-l treci pe langa cos pentru ca mai devreme sau mai tarziu tot se va carboniza . Gaseste alta solutie (pe exterior de exemplu) sau macar izoleaza-l termic cu vata minerala si banda de aluminiu .

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    la boom se vede cel mai bine pe un LCD , apoi Dolce

deci cu incredere fa un abonament la cei de la boom si o sa ai calitate superioara decat la alti operatori
    doar Dolce rivalizeaza cu cei de la bom la calitatea imaginii
    Daca instalezi boom nu inseamna sa il preaslavesti ca castigi nimic din asta nici macar comisionul!
    Incearca sa fi echidistant!

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bebelsat View Post
    daca tu nu ti ai primit banii de la boom nu inseamna ca oricine zice ceva de bine de ei e instalator de al lor.au imaginea cea mai buna.
    Am spus eu ceva de bani? denaturezi intentionat sau la misto sensul topicului?

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bebelsat View Post
    nu am denaturat nimic.pur si simplu asta este adevarule boom se vede cel mai bine.
    daca tu nu ti ai primit banii de la boom nu inseamna ca oricine zice ceva de bine de ei e instalator de al lor

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Daca vrei calitate atunci ia-ti un receptor cu HD (Dream) si uita de operatorii made in Romania, uita-te si tu la programe "normale" pe Sky, D+, Premiere, C+..samd.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

ai uitat sa-i spui ce mai trebuie ca sa vada aceste pachete[cartele oficiale,adica abo la ele]
    1,2 offset dish/lnb inverto/dream 500hd/dream 525 hd

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru raspunsul la obiect, johnny-m, dar si celor care au fost mai mult sau mai putin pe (langa) subiect.
    Am observat ca teava care iese afara de la centrala (cosul) nu e calda aproape deloc si cred ca as putea trece fara probleme cablul pe acolo.
    Ee..si acum mai ramine marea problema..unde gasesc un kit Digi..? O sa optez pt Digi datorita GSP-ului, dar si pretului oarecum mai mic, din cite am vazut eu.
    Altfel, cablul de la RCS e o mizerie pe LCD Samsung full hd.

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

@gladix, intri in "grup" facandu-ti un abo full la oricare operator, astfel castigi mai muult decat la DTH made in Ro.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Mda...de asta mi-e teama si mie. Oare sar din lac in put, alegind Digi in loc de RCS?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

de ce nu incerci si tu sa mergi undeva
    sa vezi cu ochii tai cum se vad dht-urile noastre
    pe lcd

si apoi de decizi ce si cum

parerea mea e ca nu sunt mari diferente la imagine
    asa ca decizia e data tot de grila de programe
    n principiu, ne va fi foarte uşor să ne trezim, dacă retinem ca nu există hazard şi nici haos, ci totul este planificat n beneficiul cuiva şi nu al omenirii, deocamdată.

Iar iniţirea redresării noastre este, de asemenea, simplă: eliminarea tuturor partidelor politice şi sistemelor monetare, indiferent ct de benefice ar ncerca să pară.

Şi abia după aceea vom avea şi şanse de vindecare.

Ama et fac quod vis !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Aa..si mai e ceva..acum ceva vreme, cind m-am interesat de o trecere de pe RCS pe Digi mi s-a spus ca nu am aceasta posibilitate..ca nu se poate sa renunt la un serviciu de-al lor pentru a beneficia de altul ce le apartine..ceva de genul canibalizare, cred. Sa mai fie valabila o asemenea ineptie?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)