Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 17
    cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Default 2 intrebari dreambox

1. Se pot folosi pe dream combinatia de 2 switch diseqc 4x1 care sa intre intr-un switch diseqc 2x1. Adica concret 8 LNB-uri si un singur fir la dream, si daca da ce trebuie configurat pe dream?
    2. Am vazut pe IHAD ca uni au reusit sa monteze tunere tv USB pe dream 7025 si pe dm 800. Intrebare a incercat cineva sa faca asa ceva si daca da ce a reusit. Mentionez ca germana nu e prietena mea si nu am intzeles mare lucru din ce sa scris acolo, ce am intzeles de acolo ca sunt drivere pentru un stick technisat dvb-t care se pot incarca pe DM800, device e vazut in /dev/dvb/adapter1 dar nu am intzeles daca se vede pe TV se poate folosi ca un tuner .. se mai vorbeste acolo de un plugin QuickTV. Linkul e asta http://www.i-have-a-dreambox.com/wbb...tuser=0&page=2 Daca a incercat cineva si a reusit ar fi interesant de aflat ce si cum ...

Mersi
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Eu am un diseq 8x1 pe dm 500 si merge foarte bine.Combinatie de doua 4x1 legate la un 2x1 nu am incercat.Daca te intereseaza amanunte pentru 8x1 iti stau la dispozitie.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Trebuie testat combinatia 4x1 cu 2x1. Am tetstat-o mai de mult pe un sky master si mergea.
    Cred ca va functiuna si pe dream. Cu aceasta varianta ai 5 sat.
    Cu varianta 2 spaun 4x1 fuctiuneaza perfect. Cam costisitor, dar ai 7 sat.
    De recomandat este un diseqc 8x1 la un pret de 20 eu si ai rezolvat.
    Configuratia sat la dm nu standard.

Posts Thanks / Likes

Am intzeles, dar am intzeles ca diseqc 8x1 cam dau rateuri. La intrebarea 2 nu stie nimeni nimic?

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    Am intzeles, dar am intzeles ca diseqc 8x1 cam dau rateuri. La intrebarea 2 nu stie nimeni nimic?
    Cine ti-a spus ca dau rateuri? Eu am si nu mi-a dat rateuri niciodata.

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gelu_dh View Post
    Cine ti-a spus ca dau rateuri? Eu am si nu mi-a dat rateuri niciodata.

Probabil depinde si de producator, nu mai stiu daca cineva mia zis sau am citit aici pe forum si am ramas cu impresia asta. Daca e Ok nu pot deca sa ma bucur. Vreo marca imi poate recomanda cineva?

Pe lngă Mentor
    Posts Thanks / Likes

1. 2 switch diseqc 4x1 cu switch diseqc 2x1 functioneaza ireprosabil, pe 7000, 7020, 8000, pe celelalte modele nu am experienta proprie insa probabil nu sunt probleme nici acolo.
    2. un dm 8000 rezolva cu succes orice tuner in sloturile disponibile intradevar nu merita investitia daca ai nevoie doar de un tuner suplimentar.
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Pe lngă Mentor
    Posts Thanks / Likes

Probabil depinde si de producator, nu mai stiu daca cineva mia zis sau am citit aici pe forum si am ramas cu impresia asta. Daca e Ok nu pot deca sa ma bucur. Vreo marca imi poate recomanda cineva?
    De preferat sa folosesti ceva de marca, spaun de exemplu sunt ceva mai scumpe insa sunt foarte bune.
    The Bible is like a software license, no one actually reads it, they just scroll to the bottom and click I agree!

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by search View Post
    2. un dm 8000 rezolva cu succes orice tuner in sloturile disponibile intradevar nu merita investitia daca ai nevoie doar de un tuner suplimentar.

Sigur ca daca ai banii necesari si vrei cu tot dinadinsul sa ai DM8000 atunci nu iti mai bati capul cu asa ceva, totusi chestiile astea cu tuner pe USB daca iti iasa nu pot decat sa iti dea satisfactie. Pana la urma sigur ca esti mult mai satisfacut daca reusesti asa ceva, decat sa dai banii pe ceva gata facut si sa stai cu telecomanda in mana. E ca si in domeniu radioamatorismului cand te chinuiai sa faci o statie de emisie receptie, dar cand o puneai pe picioare aveai satisfactia muncii tale. de cand cu statiile gata facute practic nu mai este radioamatorism este un hobby de a creea legaturi la distanta, fara sa stii si sa intzelegi ce se intampla. Scuze ca am deviat un pic.... totusi nimeni nu a avut curiozitatea sa incerce asa ceva?

Pe lngă Mentor
    Posts Thanks / Likes

Sigur ca daca ai banii necesari si vrei cu tot dinadinsul sa ai DM8000 atunci nu iti mai bati capul cu asa ceva, totusi chestiile astea cu tuner pe USB daca iti iasa nu pot decat sa iti dea satisfactie. Pana la urma sigur ca esti mult mai satisfacut daca reusesti asa ceva, decat sa dai banii pe ceva gata facut si sa stai cu telecomanda in mana. E ca si in domeniu radioamatorismului cand te chinuiai sa faci o statie de emisie receptie, dar cand o puneai pe picioare aveai satisfactia muncii tale. de cand cu statiile gata facute practic nu mai este radioamatorism este un hobby de a creea legaturi la distanta, fara sa stii si sa intzelegi ce se intampla. Scuze ca am deviat un pic.... totusi nimeni nu a avut curiozitatea sa incerce asa ceva?
    Scuze pentru aluzia la dm8000, nu a fost rauvoitore, sincer prefer sa am in wohnzimmer un receptor cu care nu este cazul sa imi bat prea mult capul.
    Ai si tu dreptate sa fii satisfacut de munca depusa, apropo de statiile la care ai facut referire, pentru a crea legaturi la distanta tot este nevoie de munca si cunostinte in domeniu, altfel distanta este limitata
    O seara placuta !

Posts Thanks / Likes

Am mai citit un pic pe IHAD si cu ajutorul lui gugal care se pare ca din germana in engleza traduce mut mai bine decat o face din germana in romana am aflta ca pana acum entuziastii au reusit instalarea unei placi skystar 2 usb pe DM800 si au reusit inregistrarea programelor FTA cu acel tuner, bineintzeles ca lucrul se face practic manual din telnet si linie de comanda. Se pare ca pe Dm800 nu se va putea face mai multe sau cel putin eu asa am intzeles. In schimb pe 7025 se pare ca se poate reda si live din cauza ca 7025 are 2x video device si 2 x frontend, dar tot dupa cum amintzeles acolo 7025 are USB 1.1 care e mult mai lent decat 2.0 a lu DM800, deci nici acolo nu se stie daca merge sau nu, pentru ca, cat am cautat eu nu a zis nimeni clar ca a mers. Totusi pentru live tv chiar si pe 7025 trebuie facute modificari, modificari pe care nimeni nu a zis pe IHAD ca le-ar fi gasit.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Asta il folosesc de peste un an si merge super

Member Mentor

Mi-s prin Zona......doar ca uneori nici eu nu mai stiu unde sunt
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by julius6 View Post
    Eu am un diseq 8x1 pe dm 500 si merge foarte bine.Combinatie de doua 4x1 legate la un 2x1 nu am incercat.Daca te intereseaza amanunte pentru 8x1 iti stau la dispozitie.
    Am redeschis vreo cateva posturi/topic-uri mai vechi despre faimosul diseqc 8x1 pe care-l aveti unii dintre voi pe dream-uri,va rog mult explicati-mi cum faceti ptr fiecare lnb in parte
    (lnb 0,lnb 1,lnb 2,......lnb .Ai un PM julius

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Simplu ...

Daca pui un diseqc 8/1 trebuie sa faci uramtoarele configurari :

meniu-6-2 alegi non-standard user defined configuration
    primul satelit lnb 1 ok, apoi sat/lnb mapping: lnb 0 apoi butonul albastru (next page)
    1. toneburst = none
    2. diseqc mode = version 1.1
    3. diseqc parameter = A/A
    4. diseqc repeats = none
    5.uncommitted switch= input1
    6. nebifat
    7. bifat
    8. nebifat

apoi lnb 2 ...lnb2 ... cu input2 ...input3 ...samd !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DINUS View Post
    Am redeschis vreo cateva posturi/topic-uri mai vechi despre faimosul diseqc 8x1 pe care-l aveti unii dintre voi pe dream-uri,va rog mult explicati-mi cum faceti ptr fiecare lnb in parte
    (lnb 0,lnb 1,lnb 2,......lnb .Ai un PM julius
    Daca ai si o antena motorizata, la lnb-ul respectiv folosesti diseqc mode version 1.2.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)