Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 6 of 6
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Telecomanda Dreambox 500S

Telecomanda, se tasteaza neintrerupt butonul 4, cand o conectez incepe a se tasta 4444 4444 4444 444 44 etc. adica merge numai canalul 4, 44, 444, 4444 in rest nimic, nu se schimba... Am deschis-o shi am shters-o cu spirt, nu a schimbat nimic, ce poate fi, poate e gata?

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by vladcarama View Post
    Telecomanda, se tasteaza neintrerupt butonul 4, cand o conectez incepe a se tasta 4444 4444 4444 444 44 etc. adica merge numai canalul 4, 44, 444, 4444 in rest nimic, nu se schimba... Am deschis-o shi am shters-o cu spirt, nu a schimbat nimic, ce poate fi, poate e gata?
    desfa-o si curat-o cu niste alcool tehnic , poate e blocat ceva pe acolo . daca nu se rezolva la un reparatii Tv nu se pune problema !

numai bine !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Telecomanda mea de dm500 s-a dus de mult timp.Sunt foarte proaste.Am incercat toate solutiile date pe aici, dar nu am reusit sa o fac sa functioneze ca la inceput.Am sters-o cu alcool tehnic, am lipit staniol pe interiorul tastelor, am dat cu creion pe locul unde apasa tasta.Mergea 1-2 zile si ceda.
    Singura varianta, telecomanda universala.Eu am Well din Metro si merge foarte bine.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by julius6 View Post
    Telecomanda mea de dm500 s-a dus de mult timp.Sunt foarte proaste.Am incercat toate solutiile date pe aici, dar nu am reusit sa o fac sa functioneze ca la inceput.Am sters-o cu alcool tehnic, am lipit staniol pe interiorul tastelor, am dat cu creion pe locul unde apasa tasta.Mergea 1-2 zile si ceda.
    Singura varianta, telecomanda universala.Eu am Well din Metro si merge foarte bine.

La a mea nu mai mergea Ok si tastele sus, jos stanga dreapta din jurul tastei OK. Am desfacut-o si am curatat-o o mers un pic apoi amin, am incercat cu creion, tot degeaba. M-am dus la un magazin in Sibiu unde se gaseau kit de reparatie telecomenzi. In ce constatu, pai in niste pastile de cardbon probabil si un lipici un fel de super glue. De cand am lipit acele pastile merge ca unsa nici un rateu, cum apas ia comanda. Kitul costa 5 lei si ai 100 de pastile in punga
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by stailus View Post
    La a mea nu mai mergea Ok si tastele sus, jos stanga dreapta din jurul tastei OK. Am desfacut-o si am curatat-o o mers un pic apoi amin, am incercat cu creion, tot degeaba. M-am dus la un magazin in Sibiu unde se gaseau kit de reparatie telecomenzi. In ce constatu, pai in niste pastile de cardbon probabil si un lipici un fel de super glue. De cand am lipit acele pastile merge ca unsa nici un rateu, cum apas ia comanda. Kitul costa 5 lei si ai 100 de pastile in punga
    Nu am stiut ca exista asa ceva.Chestia cu lipitul staniolului pe spatele tastelor este o reparatie empirica si face acelasi lucru ca si chitul de reparatie, doar ca nu rezista.Practic la telecomanda de dreambox se deterioreaza porcaria aceea de cauciuc din care sunt facute tastele.

cu state vechi in meserie Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by julius6 View Post
    Nu am stiut ca exista asa ceva.Chestia cu lipitul staniolului pe spatele tastelor este o reparatie empirica si face acelasi lucru ca si chitul de reparatie, doar ca nu rezista.Practic la telecomanda de dreambox se deterioreaza porcaria aceea de cauciuc din care sunt facute tastele.
    eu am facut operatiunea cam de 3 saptamani si merge struna
    2XRCS DigiTV (2xrec+2xsmasrtcard(extra1)+antena+LNB), DK-1102 Offset 1,2 DM800

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)