Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 52
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cinestar...file de poveste.

E o poveste lunga la mijloc , v-as face doar un rezumat.
    Si pentru ca este rezumat este foarte scurt : totul se invarte in jurului unui singur om si a incapatanarii acestui de a lansa un proiect : Costi Druica.

Cine-i omul : da-ti pe google si o sa aflati , din cate il cunosc eu e beton ca si informatii dar "prietenii" spun despre el ca este foarte "scump" pentru patronii pentru care lucreaza.Nu detaliez sa nu mai supar pe careva.
    In vremuri de mult apuse cand voi n-aveam DTH si plangeam dupa aparitia lui a aparut un cominicat de presa in care eram anuntati ca pentru prima data in Romania vom avea o platforma digitala (mica ce-i drept) construita in jurul unor canale proprii (MAGIC ALL , MAGIC BOX , MAGIC ACTION , MAGIC X , CLASIC MAGIC).
    CD a mers cu acest proiect la RCS dar n-au ajuns la niciun numitor comun.Ulterior cand am incercat sa aflu adevarul fiecare dintre parti a spus ca ceilalti ar fi fost devina pentru esecul acestei posibile colaborari.
    Proiectul a murit in acel moment.

2005 , cativa jidani cu ceva banisori la aceea vreme anunta ca vor sa investeasca intr-un DTH in Romania.Acel DTH se dorea a fi mai aparte si asa cum v-am spus exista finantare.Bingo ! In acel moment CD scoate de la naftalina proiectul magic si astfel apar programele proprii Boom (nu mai discutam ca jumate dintre ele sunt deja la recycle bin iar cealalta jumatate sunt de toata jena).
    Druica a venit cu idei excelente la Boom si totul parea sa fie conform planului stabilit chiar daca Boom debutase pe piata cu multe stangacii (cele mai multe din vina evreilor).Din pacate apare criza financiara la Boom , Druica si echipa lui realizeaza ca nu mai pot lucra si implicit dezvolta proiectele lor si isi fac bagajele.

Unde sa pleci in 2007 ? Piata era asezata..DTH-uri la kil , programe TV en-gros si en-detail.Cine avea bani adevarati si interesat de acest domeniu.Voiculescu si Vantu...cu "Felix" nicio sansa si astfel s-a ajuns la SOV.
    Se pun bazele lui SOV DTH .... ce dorea sa fie acest DTH ? doar NR 6 ? nu ...proiecte grandioase , programe proprii HD , liga 1 live HD.
    CD coordoneaza acest proiect si si pune lent dar sigur bazele acestui DTH.Cumpara mult content pentru programele proprii , pregateste sediul central , negociaza cu NDS , se pare ca parafasera o intelegere si cu satelitul de la 9 grade est.Totul era pregatit , insa DTH-ul lui SOV condus de CD primeste doua lovituri : 31 Martie consortiul RCS-Antena 1 ii fanteaza "smechereste" si catiga drepturile pentru liga 1.
    Moment greu , manageriatul lui SOV DTH este constient ca fara aceste drepturi sansele de a intra pe piata au scazut cu 75 % , dar se hotareste sa "se trezeasca din pumni" si sa continue cu al doile varf de lance (programe proprii si HD).

In toamna aceasta marea criza financiara este a doua lovitura pe care o promiste SOV DTH.Druica si echipa lui sunt constienti ca fara lichiditati multe proiectul va fi un esec ca si Boom si renunta la acest DTH.Echipa se destrama , multe piese grele parasesc corabia dar Druica si Enache sunt transferati la Realitatea TV.
    Se trage linie , se ling ranile , se calculeaza pagubele , iar la plus nu ramane decat contentul cumparat pentru programele proprii.Ce se poate face cu el ? Contentul nu este ca si vinul , din ce trece timpul praful se asterne la propriu si la figurat pe titlurile filmelor achizitionate.
    Druica iese din nou la rampa , realizeaza in fuga 3 programe TV si cu contentul avut este sigur ca 6 luni va rezista pe piata.Toate bune si frumoase , dar cine e interesat sa cumpere aceste canale premium (paytv) ? Digi TV ? nicio sansa...Boom ? Max ? Focus ? sa fim seriosi aia n-au bani nici pentru o mufa I.Dolce e solutia cea mai buna .... ei cumpara si IF TV in sistem pay tv daca li se ofera deoarece au constatat ca venind cu preturi mici nu pot lupta cu mega operatorul Digi TV.Distanta dintre cei doi operatori (ca numar de abonati) se mareste de la luna la luna chiar daca de la RCS n-au mai aparut bombe in ritmul cu care ne-am obisnuit.
    Dolce ataca , incearca sa castige un segment de piata cu Cinestar , dar va spun eu din experienta ca "fura" clientii in cea mai mare majoritate numai de la ....Boom....operator ce urmeaza sa fie cumparat tot de greci.

Domnule Druica , daca mi-ati fi facut onoarea si ati fi raspuns la telefon va spuneam ca nu Digi TV este problema concurentiala a programelor lansate de echipa dvs ci torrent , dc++ si nu in ultimul rand pretul mic al DVD-urilor oficiale si piata de dvd-uri pirat.
    Sa nu uitam insa ca nimeni nu a putut lupta cu HBO in Europa Centrala si de Est , TV1000 si viasat sunt programe de duzina in aceste regiuni , pana si Canal + in Polonia a cedat partea leului HBO-ului.HBO-ul are in spate case de productie , programele dvs doar firme de intermedieri ce cumpara content.Tocmai pentru ca nu va puteti lupta de la egal la egal cu HBO , nu trebuia sa lansati cel putin in primele 18 luni aceste programe in sistem paytv.Sper din tot sufletul ca aceasta sa fie singura si ultima greseala.
    Eu ca simplu consumator de programe TV nu pot spune daca aceste programe TV vor fi un succes sau rebuturi gen cele de la Boom , timpul va decide , eu doar va urez mult succes in aceasta a treia tentativa de a lansa pe piata din Romania programe TV premium.

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Si cam de ce nu a fost interesata DIGI de achizitionarea sau lanasarea acestor posturiHai sa fim seriosi , a spus cineva pe aici ca , numai ce se lanseaza la DIGI este bun pe acest forum.Eu am incheiat si ma retrag din acest forum deoarece mi se pare penibil.Ai drepetate DIGI este la ora actuala cel mai tare dar probaganda care o faci pro DIGI si impotriva celorlalti ( mai ales BOOM ) este deja perversa( ba da faliment ba ii cumpara ba dispar etc. etc. etc. etc. etc. etc.)Eu le urez o grila frumoasa chiar daca nu cred sa iasa ceva nou ( adica o imagina clara ca pe DIGI FILM , format 16/9 adevarat nu linii sus si jos, si sunet macar DOLBY, insa nu pot sa astept asa ceva de la DOLCE cu 14-15 canale inghesuite pe un transpoder.Nu am nimic cu tine dar deja exagerezi ( si nu sunt instalator , defapt nu stau nici in Romania).Va urez Sarbatori fericite.

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

Omul care va aduce filmele la Realitatea

Bogdan Chiriţoiu lansează CineStar, pachet de producţii de cinema, la care a lucrat aproape un an. Dacă ar fi să aleagă, Bogdan Chiriţoiu s-ar ocupa de un post tv sportiv, însă unul fără fotbal. Poate doar cu rugby şi şah. Dacă asta ar fi posibil în industria media autohtonă.
    Chiriţoiu, un bărbat cu trăsături încă adolescentine pentru cei 38 de ani din buletin, şi-a început cariera în locul unde s-au format câţiva dintre cei mai importanţi manageri din industria media românească, la Canal 31, post tv deţinut de Adrian Sârbu şi rebranduit mai târziu în actualul Pro TV.

A cărat, a arhivat şi a curăţat etichetele de pe casete mult timp, până când a fost selectat de Ilie Ciurescu, vechi jurnalist tv, pentru postul de comentator sportiv. A fost punctul zero al carierei sale de om de televiziune, iar bucătăria Pro TV-ului a fost locul propice de unde putea să fure meserie.

Majordom S.A., prima firmă a lui Chiriţoiu

Chiar dacă a lucrat în agenţii precum D’Arcy ca account manager, publicitatea nu l-a atras, pentru că nu avea control deplin asupra proiectelor de care se ocupa. Nu erau ale lui.

Aşa a pus pe picioare, împreună cu soţia sa, Roxana Chiriţoiu, propria firmă de îndeplinire de comenzi, „James Butler”, sau, în traducere liberă, Majordomul S.A. Cei doi tineri şi-au construit afacerea în jurul personajului, un servitor loial şi demn de încredere. Un adevărat „manager în miniatură“.

De fapt, asta le era şi meseria: îndeplineau aproape orice comandă pentru clienţii lor, de la cumpărături şi până la plata facturilor. Chiriţoiu spunea atunci că dacă un client i-ar cere un elefant roz, el ar lua unul gri, l-ar vopsi şi i l-ar duce personal. Au plantat pomi sau au urmărit şoareci timp de doi ani, după care au vândut firma. „Trebuie să mai treacă timp până când vom înţelege că timpul costă şi că e mai bine dacă cineva munceşte pentru tine, cineva pe care îl plăteşti.”

Chiriţoiu a ajuns în Realitatea în momentul în care grupul intenţiona să se înscrie în competiţia pentru drepturile de difuzare ale meciurilor din Liga I şi avea nevoie de o platformă DTH, suportul pe care urmau să fie vizionate partidele dacă Realitatea câştiga licitaţia. A avut câteva atuuri: experienţa (căpătată până atunci la postul tv Boom Sport One) şi cunoştea oamenii necesari, cei cu care lucrase la Canal 31 (printre care Mihnea Vasiliu şi Dragoş Stanca).

A venit pentru sport şi se ocupă de filme

Lucrurile au luat altă întorsătură, licitaţia a fost câştigată de Antena 1, iar platforma a fost repoziţionată. Chiriţoiu a venit cu ideea unor posturi specializate în filme. A prezentat proiectul membrilor CNA, a luat licenţa din a doua încercare şi din luna mai a lucrat zi de zi la proiect, trei canale tv bazate pe „un pachet de titluri cinematografice bune”.

Şi, vorba zicalei „bărbatul face casa şi nevasta o umple”, Chiriţoiu şi-a luat şi soţia în proiectul CineStar, Roxana fiind cea care se ocupă de achiziţionarea filmelor (cumpărate atât de la case de producţie mari precum Paramount, cât şi de la cele mici) şi cea care va conduce posturile.

Pentru că a venit la Realitatea pentru sport, Chiriţoiu se va ocupa şi de partea de programe a postului sportiv Telesport.

Primii paşi în carieră

Bogdan Chiriţoiu a terminat în 1993 Facultatea de educaţie fizică şi sport şi tot atunci a făcut primii paşi în televiziune: la Canal 31.

Câţiva ani mai târziu s-a angajat în agenţia de publicitate D’Arcy, iar apoi şi-a făcut, alături de soţia lui, o firmă de îndeplinire de comenzi, „James Butler”.

Pasiunea pentru sport şi-a satisfăcut-o odată cu proiectul Boom Sport One, platformă digitală cu profil sportiv.

În trustul Realitatea Media a intrat în ianuarie 2007, iar din mai 2008 lucrează ca project manager al proiectului CineStar.

Nu cunosc ce se întâmplă în amănunt în fiecare departament, dar pentru că am practică în televiziune de câţiva ani, ştiu ce să le cer oamenilor, cum să-i coordonez

Bogdan Chiriţoiu, project manager CineStar

http://www.adevarul.ro/articole/omul...ealitatea.html

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Deci Bogdan Chiriţoiu e de fapt Costi Druica undervover
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ady18 View Post
    A venit pentru sport şi se ocupă de filme
    Cred ca asta este una dintre probleme. De filme trebuie sa se ocupe, in primul rind, un om care stie filme. Nu e suficient sa stii sa cumperi si sa vinzi, sa faci tranzactii economice, etc. Trebuie sa stii ce filme iei, de unde le iei, ce valoare au, cum poti exploata la maximum aceasta valoare, in ce grila, sub ce forma de program, pe ce pui accent, ce mai poate atrage astazi si ce nu. Daca faci un pay-tv, nu-l poti face pe stifturi, trebuie ca materialul prim sa aiba calitate si trebuie sa-ti alegi un target. Daca se poate, e bine sa nu imitzi alte pachete de programe, care s-au imitat deja destul unele pe altele. E bine sa nu imitzi, in crearea grilei, nici alte programe deja existente - ele si-au asumat deja o piatza a lor, nu poti sa le concurezi prin imitatzie.
    Proiectul Cinestar, daca el se va derula dupa cum prevad, va fi un esec in sine. Va fi un mic succes al casei Dolce, dar asta numai in masura in care Dolce este un succes ea insasi - pentru ca are un public consacrat, pentru ca are deja audientza proprie si pentru ca deja si-a organizat o politica anume a preturilor. Insa ceea ce vrea sa aduca un plus de audientza nu va fi, de fapt, decit o crestere cantitativa a pachetului. Un canal prost organizat, fie el si unul dedicat filmelor, va conta in viitor ca si balast, adica nu va face nici bine nici rau pachetului general ori trustului care il sustine.

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    ... eram anuntati ca pentru prima data in Romania vom avea o platforma digitala (mica ce-i drept) construita in jurul unor canale proprii (MAGIC ALL , MAGIC BOX , MAGIC ACTION , MAGIC X , CLASIC MAGIC).[...]
    ...astfel apar programele proprii Boom (nu mai discutam ca jumate dintre ele sunt deja la recycle bin iar cealalta jumatate sunt de toata jena).
    Fanta, sa stii ca daca este aplicat cum trebuie, conceptul de canal propriu poate bate cu brio un brand consacrat. De asta pe piata turca, albaneza ori rusa, HBO nu s-a putut impune. Trusturi precum NTV, D-Smart ori Digitalb au tinut concurenta deoparte, printr-o oferta pe cit de concentrata, pe atit de diversa. Reteta lor a fost simpla: canale dedicate unui anume gen de filme (new movies, blockbusters, classics, cartoons, film de arta), canale de TV learning (dedicate documentarelor, istoriei, calatoriilor, etc), canale de muzica si chiar propriile canale erotice. Sa nu uitam ca o nota foarte importanta pentru atragerea audientei este nota originalitatii. Unde mai pui ca unele din aceste trusturi au mizat, uneori, aproape totul pe un canal sau doua, inexistente altundeva. Uneori iti asumai si astfel de riscuri.
    Oricum, cine vrea sa vinda azi televiziune in Romania, trebuie sa fie foarte dibaci. In contextul a 5 operatori concurentiali, plus firme de cablu, etc, e greu sa faci fata. ori daca vrei sa faci, trebuie sa vii cu o oferta profesionista.

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hgfdgfui View Post
    Fanta, sa stii ca daca este aplicat cum trebuie, conceptul de canal propriu poate bate cu brio un brand consacrat. De asta pe piata turca, albaneza ori rusa, HBO nu s-a putut impune. Trusturi precum NTV, D-Smart ori Digitalb au tinut concurenta deoparte, printr-o oferta pe cit de concentrata, pe atit de diversa. Reteta lor a fost simpla: canale dedicate unui anume gen de filme (new movies, blockbusters, classics, cartoons, film de arta), canale de TV learning (dedicate documentarelor, istoriei, calatoriilor, etc), canale de muzica si chiar propriile canale erotice. Sa nu uitam ca o nota foarte importanta pentru atragerea audientei este nota originalitatii. Unde mai pui ca unele din aceste trusturi au mizat, uneori, aproape totul pe un canal sau doua, inexistente altundeva. Uneori iti asumai si astfel de riscuri.
    Oricum, cine vrea sa vinda azi televiziune in Romania, trebuie sa fie foarte dibaci. In contextul a 5 operatori concurentiali, plus firme de cablu, etc, e greu sa faci fata. ori daca vrei sa faci, trebuie sa vii cu o oferta

.
    Lectiile putem sa le luam de la albanezi care au dat lovitura cu....HD. Orice oferta fara HD este rasuflata. S-a ajuns la saturatie cu ofertele de doi bani de la noi.

I'm the truble man! Expert

Posts Thanks / Likes

cinestar

18:20 - Ratacitorii (film)
    20:00 - Jane (engl.-sua-irl., 2007, film)Becoming Jane
    22:00 - Vera Drake
    00:05 - Am fost candva soldati...si tineri
    02:30 - Hotel Rwanda

comedystar

18:00 - Copii de inchiriat
    19:30 - Surorile
    21:00 - Pustiul
    22:50 - Venus
    00:30 - Scary Movie 4
    02:00 - Triumful dragostei

http://www.cinestaronline.ro/

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Deci ce aduce nou si deosebit Cinestar?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ady18 View Post
    cinestar

18:20 - Ratacitorii (film)
    20:00 - Jane (engl.-sua-irl., 2007, film)Becoming Jane
    22:00 - Vera Drake
    00:05 - Am fost candva soldati...si tineri
    02:30 - Hotel Rwanda

comedystar

18:00 - Copii de inchiriat
    19:30 - Surorile
    21:00 - Pustiul
    22:50 - Venus
    00:30 - Scary Movie 4
    02:00 - Triumful dragostei

http://www.cinestaronline.ro/

care-s aici BLOCKBUSTERELE ?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

imi pare rau pentru initiatorii acestui proiect dar din pacate nu le dau nici o sansa. in situatia in care ne aflam azi ( cand iubitorii de filme au acces la film in format dvd dupa 2 ,3 luni , de multe ori odata cu dvd apare si varianta hd), si tu sa vii cu o asemenea grila ... ce mai este de spus. nici macar un titlu cat de cat mare , macar acum la lansare. daca nu acum atunci cand... pacat... de fapt acete tipuri de canale sunt sortite esecului inca din start atata vreme cat exista torrenti , rapidshare etc

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

eu cred ca o sa se vanda.nu uitati cui se adreseaza dolce.daca merg cu un cost de 1 euro per pachet eu cred ca multi o sa-si activeze aceasta optiune.nu vb acum despre content deoarece fata de ce exista pe piata e slab
    boy2good

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cool

Quote Originally Posted by bubulinu111 View Post
    imi pare rau pentru initiatorii acestui proiect dar din pacate nu le dau nici o sansa. in situatia in care ne aflam azi ( cand iubitorii de filme au acces la film in format dvd dupa 2 ,3 luni , de multe ori odata cu dvd apare si varianta hd), si tu sa vii cu o asemenea grila ... ce mai este de spus. nici macar un titlu cat de cat mare , macar acum la lansare. daca nu acum atunci cand... pacat... de fapt acete tipuri de canale sunt sortite esecului inca din start atata vreme cat exista torrenti , rapidshare etc
    Probabil ca pt tine sunt mai bine venite posturile regionale ,asa cum nea obisnuit de ani de zile "prea mult iubitul DTH"
    retine un lucru,romanul e mare consumator de servicii tv indiferent de calitatea acestora,si mai e o problema a omului de rand pe multi ii intereseaza "Cate programe am?" nu "Ce programe am?"

Reclamant Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bubulinu111 View Post
    imi pare rau pentru initiatorii acestui proiect dar din pacate nu le dau nici o sansa. in situatia in care ne aflam azi ( cand iubitorii de filme au acces la film in format dvd dupa 2 ,3 luni , de multe ori odata cu dvd apare si varianta hd), si tu sa vii cu o asemenea grila ... de fapt acete tipuri de canale sunt sortite esecului inca din start atata vreme cat exista torrenti , rapidshare etc
    Sigur, pe acest principiu nici HBO, nici alte canale dedicate filmelor nu si-ar justifica existentza. Dar nu e bine sa gindim astfel, cu atit mai mult cu cit o mare a parte a populatiei Romaniei fie nu foloseste Internet-ul, fie il foloseste dar, pentru un motiv sau altul nu descarca filme. Tineretul amator de filme este doar o mica parte din consumatori - ca sa nu mai precizam si faptul ca, uneori, pina si acest tineret isi doreste sa vada un film de calitate pe un big-screen, cu o subtitrare profesionista (desi inteleg, dupa citeva incursiuni pe titrari.ro ca multi subtitratori de marca se inspira din munca baietzilor).
    Ce pot sa spun insa, si tu ai intuit: pachetul Cinestar poate avea succes ca si completare la ceea ce exista deja, dar nu ca o optiune separata. Exista canale necodate (mai mult sau mai putin dedicate filmelor) unde se poate regasi o oferta de marca in materie de filme in limba engleza (vezi exemplul unor programe din pachetul Sky, ori exemplul lui MBC2, ori, pentru cine are o antena de dimensiune mare, oferta BBC). Iar in ce priveste oferta deja existenta de canale de filme in Romania, Cinestar nu aduce nimic nou.
    Dupa parerea mea ar fi trebuit ca specialistii sa se orienteze catre ceea ce nu exista, sau este putin exploatat. Un canal dedicat World Cinema cred ca ar prinde bine, cu oameni alesi si angajati pe sprinceana, cu comentarii de specialitate, cu filme de referinta din colectia cinematografica a lumii. Poate un canal destinat sporturilor extreme, poate un canal dedicat comediei, dar nu unul gen HBO Comedy (pe care ComedyStar isi propune sa-l copieze) ci unul care sa contzina de la sitcom-uri la show-uri de stand-up comedy, inclusiv autohtone. N-ar fi fost rau, de altfel, ca in loc sa se fi investit in 3 canale non-premium, sa se fi investit intr-un singur canal de filme "mixed" (Cinestar-ul) si in echivalentul HDTV al acestuia. Existau suficiente variante pe care se putea merge. Reteta pe care s-a mers este retzeta Boom. Si ea nu va fi una inspirata.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnny29 View Post
    Probabil ca pt tine sunt mai bine venite posturile regionale ,asa cum nea obisnuit de ani de zile "prea mult iubitul DTH"
    retine un lucru,romanul e mare consumator de servicii tv indiferent de calitatea acestora,si mai e o problema a omului de rand pe multi ii intereseaza "Cate programe am?" nu "Ce programe am?"

imi pare rau dar eu nu vreau sa polemizez cu nimeni , insa adevarul e ca ma asteptam la o grila mult mai buna chiar si pentru inceput. tot respectul pentru initiatorii acestui proiect insa nu este bine gandit .. parerea mea. sunt de acord cu cele scrise mai sus de hgfdgfui , era mult mai bun un canal cu filme de colectie, care se gasesc mult mai greu chiar si pe net.
    asa ce aduc nou aceste trei canale? aici este problema. pe o piata suprasaturata trebuie sa vii cu ceva nou ca sa prinda. in schimb tu vii cu Singur Acasa 4? azi in 2008? vom vedea

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)