Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 15 of 15
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default cat mai avem de asteptat pana apar televizoarele 3D

Stie careva cat mai avem de asteptat pana apar televizoarele 3D? Are rost sa asteptam sau sa ne luam un HD.....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Pai daca ai in fata ta toata viata , si ai rabdare ...poti sa stai cuminte si sa astepti ! ... sa astepti ...sa astepti ...si intr-o buna zi ...intr-o alta viata ... o sa apara televizorul 3D ...si emisiuni 3D ... FTA ...

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

..puteai sa intrebi si tu de OLED-uri...ca pentru muritorii din viata asta...
    Ofset-uri 1,6Al/1.6Fe/1,4Fe, 2&HH , SkyStar2;
    Optibox Spider HD
    HSS-7160NA (DigiTV)
    90E - 34,5V

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

DLP este un proiector ! un proiector care poate pune pe ecran orce ... inclusiv o imagine cu suport 3d !

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Bine , hai sa zicem ca am gresit , scuze ca dlp nu e televizor , e masina de facut cafea , asta poate te convinge http://www.i4u.com/article15180.html .

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Sa nu ne lasam ametiti de povesti: cu "special glasses" si CRT-ul este 3D-ready !

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Exista si in Romania, fara ochelari. L-am vazut la o firma in Ploiesti. A fost achizitionat pentru un proiect de doctorat si acum sta intr-un birou.

Imaginile se pot prelucra cu un soft special care poate importa fisiere 3D Max.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Salut,
    In tara vecina si prietena, Japonia, realitatile se misca suficient de repede inspre topicul discutat aici. O cautare pe youtube ajuta mult.
    Problemele principale sunt legate de fapul ca o asemenea tehnologie, ca sa fie vandabila, trebuie sa aiba in spate compatibilitatea dintre o camera video 3D cu care se filmeaza ceea ce vrei sa vezi si televizorul 3D pe care rulezi continutul. La ora actuala, televiziunile HD stiu 720p, bluray stiu 1080p, iar japonezii au deja o chestie numita ultra-hdtv care trece binisor de rezolutia asta.
    Imi amintesc ca in anul 2005 io inca mai aveam un tembelizor Philips de 54 cm. (Nu mai zic ca in 95 ma dadeam cu un Nei, in 85 cu un Telecolor, iar in 75 cu un Miraj cu lampi)
    Intre plasma viera de acum si philipsul ala e cam aceeasi diferenta ca intre un televizor 3D si plasma mea. Deci, io zic ca in zece ani avem televizoare 4D, care te trimit si in timp Glumesc, dar 3D vom avea, aproape sigur.
    Multumesc,
    Scorpio

VU+ Solo 2/ parabola 1,8m / offset 1.85m / Bucuresti

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

ia auziti o chestie tare

Uncompressed, a 20 minute broadcast would require roughly 3.5Tb of storage.
    SURSA : Wiki

PS
    De asemenea tot pe wiki ni se spune ca si RAI italia experimenteaza cu Ultra HD

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Ami View Post
    ia auziti o chestie tare

Uncompressed, a 20 minute broadcast would require roughly 3.5Tb of storage.
    SURSA : Wiki
    Si asta ce va insemna legam LNB-ul cu fibra optica in receiver, sau ne vom trage sirma de sticla direct din satelit

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Tehnologiile extreme au rolul lor ...ele nu devin neaparat realitate , sau nu neaparat in generatia curenta , dar ele contribuie la slefuirea tehnologiilor curente ! asta este de asteptat de la televiziunea 3d sau de la UHDTV ! Acest fenomen nu este nou ...el s-a produs la scara mare incepind de la programul spatial american Apollo ... zeci de tehnologii de avantgarda atunci ( 1960 ) sint fapt banal azi ... spray-ul , tigaia de teflon ... cateva sute de obiecte banale azi !

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Ai nostri se scarpina in c...r sa bage HD si deja visam la ultra

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Pai nu avem nici macar SD 16/9 , dar mai HdD, ultra HD etc ? 3d ....Asa-i romanu - trece de la 1100 la CLK
    Samsung 40F86 + Katy 910 +1.1m + Diseq 1.2 + 43W...40E ... HD to the people!

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Default exista

Quote Originally Posted by Ami View Post
    Stie careva cat mai avem de asteptat pana apar televizoarele 3D? Are rost sa asteptam sau sa ne luam un HD.....
    Am vazut cu ochii mei la Harrods in Londra - fara ochelari - era un biciclist si cum te plimbai in fata tv-ului il vedai din diferite unghiuri - dar nasol, - ceva genul acelor vechi vederi care daca te uitai din diverse unghiuri vedea altceva - dar se interferau imaginile - eu personal nici gratis nu m-as uita la asa ceva

Am gasit si pe net ceva :

Tucked away in the Sound and Vision department of Harrods is a 42in LCD television set. As a not-for-sale display model, it draws only the occasional glance from the tourists and Christmas shoppers packing the store. Despite its unexceptional looks, though, this item of hardware offers the answer to that great unsolved problem of technology: 3D TV
    Samsung 40F86 + Katy 910 +1.1m + Diseq 1.2 + 43W...40E ... HD to the people!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)