Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 3 of 3
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default AJUTOR!! instalare montura h-h Constanta

cine ma poate ajuta sa reglez si eu o antena si o montura H H? sunt din constanta. antena este montata dar nu pot receptiona decat turksat-ul...vreau macar si pentru digi....si inca 2,3 sateliti.... Antena este modelul de la digi...
    sunt dispus sa platesc.Astept pm

URGENT

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default salut

daca nu ai rezolvat inca ..eu sunt din tulcea.... te pot ajuta.....

zi mai intai ce ti ai cumparat ...in detaliu ....

intre timp te duci la un magazin si cumperi un satfinder analogic.....e 20 de lei ....si iti garantez ca merita .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by dark2peu View Post
    cine ma poate ajuta sa reglez si eu o antena si o montura H H? sunt din constanta. antena este montata dar nu pot receptiona decat turksat-ul...vreau macar si pentru digi....si inca 2,3 sateliti.... Antena este modelul de la digi...
    sunt dispus sa platesc.Astept pm

URGENT
    Salut
    Am si eu un motor HH Strong 2100,.. l-am montat singur fara ajutor,... e foarte usor mai ales daca urmaresti instructiunile de aici:
    http://www.tehnicb.ro/manuale/sm3d12.doc
    toata problema e sa stabilesti corect ce satelit corspunde zonei Constanta pt poyitia de 0 Grade. La Cluj este aproape pe directia Sud Astra 3a.
    Deci v-a trebui sa intri aici:
    http://www.satlex.ro/ro/azel_calc.html
    si sa calculezi exact elevatia si pozitia orbitala a satelitilor, am verificat,... se pare ca v-a trebui sa orientezi in pozitia de 0 dupa satelitul: Eurobird 1(28,5 grade est aceasta valoare corespunde dupa meridianul 0 la tine este exact pe pozitia sud). Si ai datele calculate pt o antena off-set de 75cm latime si 80 cm lungime
    Unghiul azimut:
    177.38° (Nordul Real)

Unghiul de elevaţie:
    39.07°

Înclinaţia LNB:
    -1.88°

Unghiul offset:
    20.36°

Distanţa pâna la satelit:
    37856.26 Km

Întârzierea de semnal:
    252.38 ms (Uplink + Downlink)

Unghiul de declinaţie:
    -6.70°

Unghiul monturii polare:
    177.95°

Gradajul pe motor:
    2.05° Est

Satelit:
    Arabsat 2B / Badr 3 (30.5° E = 329.5° V)

In continuare intri aici: http://www.lyngsat.com/28east.html
    si alegi sa cauti dupa un TP free, si daca se poate cu un SR unic,.. ca sa nu confunzi satelitul cu alt satelit vecin,... ex de un astfel de TP ar fi: frecventa 10758 V (tp 44) cu SR (Symbol Rate): 22000 si 5/6, toate acestea trebuie introduse in receiver si incerci sa urmaresti nivelul semnalului cand motorul e pe pozitia 0. acest lucru e cel mai greu,.. sa incerci sa ai semnal maxim la cat mai mult tp-uri pe acest satelit. (poti incerca si cu un satfinder de genul: http://prosat.ro/shop/product_info.php?products_id=176).
    Dupa ce ai reusit sa reglezi foarte bine pt. acest satelit,... restul e usor,.. caci mergi din pas in pas pana semnalul e masim pe urmatorul satelit,... si apoi memorezi in receiver pozitia,... etc.)
    important!
    trebuie sa citesti instructiunile motorului H-H, la mine motorul se aseaza cu partea mobila in jos,... la unele e invers,...

Sper sa reusesti... Succes
    Dbox2, Dbox1, Humax CI-8100PVR 80GB/HDD, DG 17500 CI, DigiTV, H-H Strong2100, 1,2m AL and more...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)