Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 31
    FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Lightbulb top branduri bormasini acumulator?

Dati si voi ceva marci cunoscute/utilizate.
    Eu zic Hilti si Metabo.
    Voi?
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

daca vrei calitate si viata lunga cauta kress.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Hitachi Power Tools

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Da, aveti dreptate. Kress e intr-adevar profi iar Hitachi are un design mai placut.

Ideea e ca cineva urmeaza sa-mi faca cadou o bormasina cu acumulator si a zis ca in Austria e locul doi in topul sculelor folosite de meseriasii lor. Si m-a facut curios mai ales ca a zis ca B&D, Bosch, Makita nu e.
    LABOR OMNIA VINCIT IMPROBUS (lat.) munca stăruitoare învinge totul – Vergiliu, „Georgica”
    NON OMNIA POSSUMUS OMNES (lat.) nu toți putem toate – Vergiliu, „Bucolica”, VIII, 63.

Pentru prost, umorul e o formă indivizibilă de insultă, e ceva care-l vizează personal. Umorul mușcă, înțeapă, provoacă, sfidează, și face toate astea involuntar, uitîndu-și mereu foloasele, așa cum procedează electricitatea. Bușcu dixit.

Banned
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

Cel mai frumos e sa astepti si sa te bucuri de surpriza , oricare ar fi ea .

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ********* View Post
    Cel mai frumos e sa astepti si sa te bucuri de surpriza , oricare ar fi ea .
    Asa voi face. Multumesc tuturor.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu cit de bune sint Hilti cu acumulatori, dar astea doua marci sint foarte bune:
    Festool & Makita

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Da, aveti dreptate. Kress e intr-adevar profi iar Hitachi are un design mai placut.

Ideea e ca cineva urmeaza sa-mi faca cadou o bormasina cu acumulator si a zis ca in Austria e locul doi in topul sculelor folosite de meseriasii lor. Si m-a facut curios mai ales ca a zis ca B&D, Bosch, Makita nu e.
    B&D e jucarie. Bosch verde la fel, Bosch albastru e profi.
    Makita e celebra.
    La meseriasi am vazut doar aceste marci: Hilti(cu cablu), Festool si Makita (acumulatori).

Ce inseamna bormasina? Nu cumva Bohrschrauber/Akkuschrauber(surubelnitza).
    Ca e si acolo o mare diferenta.

RESPECT Expert
    Posts Thanks / Likes

Ca durata de viata a acumulatorului , Makita e pe departe cel mai fiabil (vb din experienta); Festool si DeWalt sunt si ele bune (am lucrat cu toate trei)
    Ti-as recomanda Makita sau DeWalt 18 Volti fiindca pe acelasi acumulator poti folosi mai multe unelte ( fierastrau/lampa/circular/pendul/flex etc)

Silver Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Masini de gaurit cu acumulatori adevarate (akkubohrschrauber), ca top dupa parerea mea care am folosit o gramada ar fi: Hitachi (preferata mea), DeWalt si Makita; Festool are suprematia altundeva dar nu aici unde vinde o masina de jucarie cu peste 500 euro. Nici celelalte (vb de modelele de top) nu sint mai prejos la pret dar isi si fac treaba. Metabo e groaznic de folosit si slaba; Bosch a apus indiferent de culoare sau tehnologie (nimh sau liio), nici Makita nu mai e cea de altadata, de fapt e aceeasi doar ca Hitachi a cam luat totul la "ras". Cit despre Kress, sunt prea mari si badarane, nu inseamna ca nu sunt bune dar o masina cu acumulator trebuie sa aiba o greutate si o forma care sa-ti permita sa lucrezi cu ea. In top ca raport pret/performanta poate intra AEG care are masini bune si nu foarte scumpe.

Bafta
    19,2°E + 0,8°W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Dupa mine, ordinea sculelor profesionale este: Hilti, Metabo, Makita, Kress.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Mie Bosch mi se pare mai bun dar sa fie profesional !
    Esti om cu mine ......cu tine ! . E bine sa faci ce stii si sa stii bine ceea ce faci. h-h strong,kaoneros,yumatu.

FLEX-IBIL Expert
    Posts Thanks / Likes

Ba, m-ati spart cu parerile voastre!

Acu' chiar vreau sa vada ochiu' ce masina cu baterii vine la mandea

Daca o sa fie un Budget?

Calu' de dar....

...chip in taci...

One more thing:

Am auzit de :
    Revitalization through Vaporization of Dendrites (RVD) Process

Stie cineva cu ce se mananca?

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by garlic_dog View Post
    Am auzit de :
    Revitalization through Vaporization of Dendrites (RVD) Process
    Stie cineva cu ce se mananca?
    Da, este vorba de banalul proces de revitalizare a dendritelor prin vaporizare, cunoscut de toata lumea. Se aplica pentru obcinizarea unui coclender ocluzionat.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

deWalt
    makita
    ridgit
    hilti
    asta in aici in NA!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)