Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 33
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default IMPORTANT DE RETINUT

In ultima perioada acest forum a fost asimililat ca fiind propietatea RCS mai ales datorita pozitiei mele pro Digi TV,pozitie determinata doar de calitatea superioara a serviciilor oferite.
    Aseara am avut rabdarea sa citesc ce debiteaza (acest e cuvantul perfect) anumiti useri pe forum.Atacuri inutile la adresa primului pachet DTH,probleme care isi gaseau rezolvare doar prin citirea acestui board sau maxim un telefon in call center.Am remarcat supraaprecierea celui de-al doilea operator din partea a doi useri si a celor 4 clone pe care le au in acest board (lucru demonstrat de IP-urile identice).Cu pretul platit pentru acest al doilea pachet poti cumpara pana la 3 abonamente la pachetul concurent,iar din punct de vedere al credibilitati fata de abonat este zero barat.Bineinteles ca si cel de-al treilea operator se bucura de promovare din partea celor ce-l distribuie,pentru ca nu-i asa,rdi a devenit tanciocul dth-ului romanesc.

O recapitulare a situatie actuale a pachetelor DTH :
    DIGI TV
    100.000 abonati (cifra ce nu va fi atinsa de nici un alt operator mai devreme de 2009)
    56 de programe
    CEL MAI MIC PRET AL ABONAMENTULUI SI ECHIPAMENTULUI DINTRE TOTI OPERATORII !
    SINGURUL PACHET CE INCHIRIAZA PENTRU 1 EURO ECHIPAMENUL DE RECEPTIE !
    Cea mai buna si profesionala retetea de distribuitie

Focus SAT
    ~ 4000 de abonati
    32 de programe
    CEL MAI MARE PRET AL ABONAMENTULUI SI ECHIPAMENTULUI DINTRE TOTI OPERATORII ! Pret total nejustificat.
    Cea mai proasta retetea de distribuitie.Cel mai prost management,cele mai multe promisiuni neacoperite.
    Desi laudat de distribuitori,receptorul Kaon de 7.000.000 nu este deloc superior unui simplu receptor cu pacht care se comercializeaza in online shop-uri cu ~ 3.000.000.

MAX TV
    ~ 2500 abonati
    28 de programe
    Pret echilibrat,raport calitate pret sub oferta Digi Tv dar mult peste oferta Focus SAT.
    Singurul operator ce vinde doar smartcardul
    Cea mai diversificata retea de distributie

Fanta
    RDI Team
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Member Mentor
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Re: IMPORTANT DE RETINUT

Quote Originally Posted by Fanta
    O recapitulare a situatie actuale a pachetelor DTH :
    DIGI TV
    SINGURUL PACHET CE INCHIRIAZA PENTRU 1 EURO ECHIPAMENUL DE RECEPTIE !
    .....................................
    Fanta
    RDI Team
    Chiar mai ieftin: 1 DOLAR USD (cu TVA inclus)....
    ROMANIA ... te pup !

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

nu vreau sa intru in polemica cu tine @fanta, insa sunt 2 aspecte....
    chestia cu numarul de abonati e trecatoare....(vezi connex vs. orange....) cu pretzul e si mai loterie....(cam cati vreo dolari va fi abonamentu la anu (vreo 15? zic si io asa un pretz....))...
    despre reteaua de distributie hai sa nu vorbim.....(gagici care confunda lnb-ul cu altceva.... ) ....instalatori profi? hai sa nu radem de agaricii care au acceptat sa monteze pentru 5 sute de mii cand orice profesionist iti ia milionu si iti garanteaza ca daca nu vine uraganu nu vei avea probleme....

parerea mea, repet e o parere personala, rcs a pierdut foarte mult atunci cand pe reteaua lor de distributie nu au cointeresat la modul serios firmele de profil din localitatile in care au filiale....(ei trebuiau sa faca si contractele si vanzarea (cu un 10% adaos...toti erau multumiti.)...si instalarea....abia atunci forumul asta era GOL......

PS: mersi de contract - l-am primit....astazi il trimit inapoi parafat.....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

ai uitat sa recapitulezi si faptul ca cel putin 10% din carduri au murit de tot si cel putin 50% din clienti sint nemultumiti - se vede din toate topicurile de aici (de semnal, notele conservei si imposibilitatea de a folosi cardul intr-un receptor decent) si probabil nu vor mai face contract cu ei cind se va termina anul (in special cei de afara). Nu contest ca oferta DIGI e cea mai buna la ora actuala ca pret si nr de programe, dar calitatea echipamentelor si relatiile cu clientul sint la pamint. Precis o sa asistam la o batalie mare intre cei 3 pina la sfirsitul anului.

ONYX - klona nr 1

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

DIGI TV

(cifra ce nu va fi atinsa de nici un alt operator mai devreme de 2009)
    = BULL-SHIT

= BULL-SHIT

Focus SAT

Cel mai prost management,cele mai multe promisiuni neacoperite
    = BULL-SHIT

Desi laudat de distribuitori,receptorul Kaon de 7.000.000 nu este deloc superior unui simplu receptor cu pacht care se comercializeaza in online shop-uri cu ~ 3.000.000
    = BULL-SHIT

In rest ... ce-i adevarat ... este adevarat !

ovex - RDI MEMBER

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

Lasa mane "BULL"-ul ca se screme deja, nu mai poate produce atata "SHIT". O fi el mare dar nici asa....

1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75°E <> 30°W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Convenabil pt mine ca un client obisnuit in momentul de fata este sa fiu abonat digi. Daca apar oferte mai bune calitate/pret mai discutam.

ss2 rev2.3, Alt-Dvb 2.x, DvbDream 1.x

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

fanta
    tu ai dreptate
    eu personal incerc sa fiu cat mai corect atunci cand postez
    acum cateva completari
    lista distribuitorilor autorizati e ok dar instalatorii de 50 de lei e mare precum si nepriceperea lor
    multe din problemele abonatilor apar si din cauza acestor instalatori
    relatiile cu clientii nu sunt chiar asa(personal am asteptat 3 zile ca sa se activeze o cartela din simplul motiv ca "draguta"de la rcs a gresit seria receptorului)
    56 de canale?
    eu am doar 54
    care sunt alea 2 in plus?
    boy2good

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovex
    DIGI TV

(cifra ce nu va fi atinsa de nici un alt operator mai devreme de 2009)
    = BULL-SHIT
    Da? aici mai bine nu ne pronuntam. eu zic ca nu suntem prezicatori, ala Antena 1 si OTV

= BULL-SHIT
    Macar au o retea de distributie... Nu ca MAX, unde trebuie sa ghicim unde sa cautam distribuitorii in unele judete (ex: Judetul Covsana)

Focus SAT

Cel mai prost management,cele mai multe promisiuni neacoperite
    = BULL-SHIT
    Sa vedem: "vom lansa pe 15 decembrie". stim cand s-au lansat.

"din mai avem 40 de canale" --> stim cum s-a terminat si aceasta poveste.

"in cateva zile HBO si Cinemax" --> mult tine o zii la Focus. ceva de genul cand ne ducem undeva cu prietena mea, si ea zice ca este gata in 5 minute ... si peste 40 de minute, tot n-a trecut cele 5 minute ...

Desi laudat de distribuitori,receptorul Kaon de 7.000.000 nu este deloc superior unui simplu receptor cu pacht care se comercializeaza in online shop-uri cu ~ 3.000.000
    = BULL-SHIT
    Bull-Shit? Imi povestetsti si mie cu ce este mai bun Kaon-ul lui Focus fata de KAON-ul 570? Si sa nu zici ca are suport pentru evenimente PPV, evenimente care sunt adaugate din software, si care in urmatorii 2 ani nu vor fii folosite de Focus ... Sau sa nu vii ca are citiro de cartela Conax ... Ceva real. La un sistem DTH in strainatate si cu un contract de fidelitate pe 12 de luni la pretul receptorului Focus primesti receptor cu PVR. Un receptor de categoria celui de la Focus se da gratis la contracte pe 24 de luni ... deci nu este Bull-Shit ce zice Fanta

Ceea ce a zis Fanta in mare parte este adevarat daca ne uitam la sistemele DTH din punct de vedere financiar.

Si onyx: de unde draq ai luat faza cu 10% dintre carduri mort si 50% dintre clienti unhappy? Sa vii terog cu dovezi. Nu de alta insa eu am relatii stranse cu RCS, si filiara lor din judetul CV, si dupa cateva sute de receptoare vanduta in acest judet statistica nu arata asa. Sa stii ca au existat pana acum dintre aceste sute de clienti, 7 sau 8 cazuri in care erau probleme reale ... si dintre aceste probleme marea parte a fost din cauza LNB-urilor din lotul 1 ... Deci statistica pe acest judet nu-te sustine.

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

@MrMxyzptlk
    A grija ce spui ca or sa te acuze si pe tine ca esti clona mea.Ceea ce ai postat dovedeste inca odata ca esti unul dintre cei mai echilibrati useri care activeaza pe acest board.

@boy2good
    Scuze 54,ai dreptate.

@ntire2000
    Discutam doar despre abonatii si preturile de azi (31 august) ! Nu cred ca a fost vreodata diferenta dintre Orange si Connex ca numar de abonati ca cea dintre Digi si Facus sau Max.Poate o comparatie fortata intre Orange si Cosmorom sau defunctul Santel.

@sandy
    Ai dreptate 1 DOLAR nu 1 EURO.Cu atat mai bine,iese clientul mai ieftin.

@onyx si ovex
    Credeti-ma ca va inteleg si pe unul si pe altul.Asta e situatia,Digi Tv si Steaua nu au rival in Romania.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher

BOZANTA MARE ----Latitude 52.1 N---Longitude 10.4 E
    Posts Thanks / Likes

@[email protected] and Co.

Eu nu cred ca poate cineva contesta cu adevarat pozitia de lider al DIGI TV
    in DTH-ul romanesc.Sunt convins ca si voi stiti ca nici Focus si nici Max nu vor ajunge vreodata la valoarea lui DIGI.Cred ca nici voi nu credeti ceea ce spuneti dar vorbiti si voi sa nu adormiti.Nu vreau sa m-apuc sa scriu realitatea in privire cu cei 3 operatori DTH au facut-o deja @Fanta &Co foarte bine,corect si nepartinitori.(nu ca voi)
    dar un exemplu trebuie totusi sa mentionez.Trait de mine personal.
    In urma cu vreo 4 luni eram in tara si vroiam sa iau digi pt. socru,mi sa spus ca trebuie sa ma inscriu pe lista si va dura.Cum nu vroiam sa merg inapoi fara nimic in mana am hotarat sa-i iau Focus.Am mers la Flanco si nici cum n-au vrut sa-mi dea doar decodorul,numai complet cu cratitza si lnb.Le-am spus ca acest lucru este posibil si sa se uite pe pagina Focus s-au sa sune la ei.Nici cum n-au vrut sa inteleaga.Ei habar n-aveau pe ce lume traiesc saracii.Dar nu ca ar fi fost ei de vina ,Focus lea bagat pe cap minunile alea dar n-au fost INSTRUITZI cu nimic.Adica esti Distribuitor Focus dar nu cunosti nimic despre ei.DE PLANS NU Pt. toata smecheria vroi-au in jur de 9.000.000 lei.Nu l-am cumparat.Pe langa ca aveau si grila de programe naspa si mai putine le trebuia si pretz dublu fatza de Digi.
    Sa nu vorbesc ca am incercat in zadar sa sun la relatzii cu clientzii al lui Focus dar cred ca erau toti in Concediu si sarbatoreau debutul mincinos al Focus Sat si relansarea relansarii.Asta cu Focus Asta este reteaua Beton de distribuitori Focus Si ce relatie cu Clientii
    Mi-a ajuns si mie si la alti zeci de mii de oameni care sunt clienti DIGI la ora actuala si care au patit la fel ca mine.Trebuie sa fii lipsit de simtul REALITATII sa nu vezi ca DIGI este cel mai potrivit DTH pt.Romani si poate si pt.tot restul Eupopei care nu au chef sa plateasca 200 euro pt. Spice Platinum pe An s-au sa se aboneze la Sky,Premiere etc. sa plateasca multi EURO sa vada meciurile din Champions L.
    Daca te abonezi la Focus ajungi la preturi de Vest cu Salarii de Romania.
    Eu nu sunt nici pro s-au contra la vreun DTH ,dar nici lipsit de simtul realitatii nu sunt.Pai nu vreau eu care stau in vest si am totusi un salar destul de bun sa arunc cu bani in vant darmite careva din Romania.Adica sa platesc triplu pt. un serviciu si grila mult mai slabe si calitate care nu este nicidecum peste cea al lui Digi.Si o sa vedeti ca si pe viitor nu se va face nimic la pretul lui Focus.Si nu uitati ca 99% din clienti nu sunt Maniaci
    ca voi si se multumesc sa vada grila buna oferita si n-au habar si nici nu-i intreseaza de Diseq si alte chitzibusuri enumerate de voi aici.
    Asta este realitatea.
    Apropo anul trecut cautam cu disperare si intrebam pe la toti care aveau relatzii la cablu, un Scientific Atlanta ,sa vad si eu macar TVR1,2.Si eram pregatit sa platesc si 2000 euro pt.asta.Si acum ! Spun doar Danke DIGI !
    Humax 5100;D Box 1; HYUNDAI HSS-1120NA de la RCS+ 2x 0,3 db Invacom,Humax 0,5 db/2,Humax 0,5 db/4,+0,85 offset+DiSEqC 4/1.Astra,HotBird,Sirius,Intelsat 10-02.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

FOCUS SAT nu o mintit pe nimeni care-i abonat ... aici ii chestia pe care nu o pricep unii ... eu si cu @onyx de 6 luni nu platim nici un abonament, emisia si receptia merg impecabil (cu exceptia ploilor torentiale) si cat timp totul este oke, in perioada promotionala nu am de ce sa ma simt mintit pentru modificarile si testele pe care le fac cei de la FOCUS.

Probabil ca aia care nu sunt abonati si nu au bani de FOCUS se simt intradevar mintiti ... dar aia ii cu totul o alta problema ...

ovex

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

mai ales @onyx:

nu stiu pe ce te bazezi cand spui ca 50% din clientii digitv sunt nemultumiti!
    Probabil ca asa cum se intampla des, cei care au probleme striga ca
    arsi iar cei multumiti se bucura si nu scriu un cuvant.

Asa ca am sa fac un inceput:

1. Am instalat digi cu o antena de 65 cm si un lnb golden interstar de 0,3
    si nu am nici un fel de probleme nici macar pe timp de ploaie (furtuna nu am avut pana acum)

2. ACTIVAREA a durat 3 MINUTE, mi-au raspuns imediat, si tipa de la telefon a fost foarte simpatica si a dat dovada de profesionalism.

3. Cu conserva (HSS-1160NA) nu am avut nici un fel de probleme si dupa
    activare nu am mai vezut nici una din faimoasele NOTExxx

Ar mai fi si ceva de inbunatatit de ex: calitatea imaginii si a sunetului si
    sa mai baga si SCIFI in grila de programe dar eu
    le dau nota 9,9 din 10

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by tuxy4
    mai ales @onyx:

nu stiu pe ce te bazezi cand spui ca 50% din clientii digitv sunt nemultumiti!
    Probabil ca asa cum se intampla des, cei care au probleme striga ca
    arsi iar cei multumiti se bucura si nu scriu un cuvant.
    ma refer la cei care scriu pe forum, celor care sfetnic & co nu se obosesc sa le scrie

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

voi nu ati pus in calcul si calitatea transmisiei. din punctul asta de vedere gigi este ultimul, inghesuie o gramada de canale/TP. si asta se observa f. ushor daca urmaresti un post transmis de ei. la miscare rapida, imaginea se sparge.
    la max nu se observa disotrsiuni , dar nici calitatea nu e excelenta... se poate si mai bine. despre focus nu ma exprim, ca nu am vazut.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)