Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 9 of 9
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

dace e cineva din fagaras jud bv ?as avea si eu nevoie de ajutor pt instalarea oalei
    multumesc anticipat
    p.s. de sarbatori sunt acasa
    dat-imi un pm pentru detalii
    Decide you must. Always in motion is the future.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default fagaras

da-mi un tel cind vrei sa o aranjezi ai pilonul[teava pregatite?] 0726761245am si net din 22in 29 dec !salut undeva linga liceul radu negru!sint in concediu!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnsaxon View Post
    da-mi un tel cind vrei sa o aranjezi ai pilonul[teava pregatite?] 0726761245am si net din 22in 29 dec !salut undeva linga liceul radu negru!sint in concediu!
    am o oala instalata in curte in meltea directionata pe astra. oala e cumparata de la aldi din germania. m-am gindit sa-mi cumpar una offset pt. mai multi sateliti.
    daca totul mere bine ajung pe 21 sau 22 dec acasa
    vreau sa vorbesc si cu varul meu (are casa lipita) daca vrea si el sa se lege. sculele le cumpar din germania. ramane de vazut unde o sa o instalez (pe casa, in curte).

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by danit View Post
    am o oala instalata in curte in meltea directionata pe astra. oala e cumparata de la aldi din germania. m-am gindit sa-mi cumpar una offset pt. mai multi sateliti.
    daca totul mere bine ajung pe 21 sau 22 dec acasa
    vreau sa vorbesc si cu varul meu (are casa lipita) daca vrea si el sa se lege. sculele le cumpar din germania. ramane de vazut unde o sa o instalez (pe casa, in curte).
    Pentru mai multi sateliti iti trebuie una motorizata sau o toroidala.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

la fagaras semnal mai slabut pe astra dar motorizata recomand 1,20m atit duce un motor hh care costa de la 65 euro in sus ,vezi in principiu daca nu te incurca blocurile turn din tudor toti satelitii 65 est 30 vest!primul receptor e sef hotaraste pe ce sat se uita lumea,dar ai nevoie de un lnb dublu si varu i-si ia din mufa lui toate frecventele si polarizarile de pe satelitul unde ti tu motorul cu antena!daca vrei ceva mai ieftin iai un lnb minibloc cu 2 capete cu distanta intre ele de 6 grade! astra si hotbird simultan!daca antena ta veche are montura polara merge un aquator cu tija telescopica!merg si antene mai mici dar nr posturilor scade!o toroidala e investitia cea mai scumpa dar si cea mai buna!de luni ce vine am iara net pe 22 cind vii! uite oferte de preturi in brasov www.peruvision.ro

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

mii de multumiri pt ajutor (anticipat) hai ca dau o bere cind ajung acasa.
    in germania am o antena gibertine offset 100 am pe ea montat 2xquad lnb si 1 twin lnb taote 3 de la edision (au gitul mai lung), receptionez pe 3 rec. via diseqc 4/1 (tot edision) 3 sateliti 1W (thor), 5E(sirius) si 19,2E(astra).
    asa ceva as vrea sa-mi montez si in fagaras (chiar si cu 4 sateliti, de ex amos)
    am gasit o oala pe net nu stiu daca e buna la ce as vrea eu http://www.satking.de/product_info.php?products_id=527
    ce ziceti e buna de ceva astia o dau cu multifeed-sina cu tot

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default antena

e ok antena dar neaparat sa ai lnc tip morcov cu cap ingust pt sat amos int si sirius iar pt astra poate fi normal!o sa avem sirius central antena si restul in focare secundare!nu te intereseaza sa renunti la amos in favoarea lui hot bird!din 22 mai discutam!uite aici o oferta de toroidala faina dar scumpa
    e 460 ron toroidala http://digitalsatelit.ro/shop/produc...50d27eb425bc5e
    oricum merge si ce ai ales tu! mai vorbim pe 22

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by johnsaxon View Post
    e ok antena dar neaparat sa ai lnc tip morcov cu cap ingust pt sat amos int si sirius iar pt astra poate fi normal!o sa avem sirius central antena si restul in focare secundare!nu te intereseaza sa renunti la amos in favoarea lui hot bird!din 22 mai discutam!uite aici o oferta de toroidala faina dar scumpa
    e 460 ron toroidala http://digitalsatelit.ro/shop/produc...50d27eb425bc5e
    oricum merge si ce ai ales tu! mai vorbim pe 22
    deci treaba sta in felul urmator:

am comandat deja oala aici http://www.satshop24.de/satshop24_s/...5_e85_ink.html
    sper sa fie livrata cu sina pt multifeed (o sa vad miine sau poimiine-e pe drum).
    pentru inceput o sa pun pozitia urmatorilor sateliti
    astra 19,2E, Eutelsat16E+Hotbird13E si Thor/Intel 1W.
    am vorbit si cu @elisav asa ca o sa formam o echipa super (daca si sper sa nu aveti nimic impotriva)
    deci asa m-am gindit: o sa fie 3 rec. rec1 astra (quad), eutelsat/hotbird (monoblock 3grade simplu) si thor/intel1W (quad) pe diseqc 4/1
    rec2 astra (quad) tohr/intel1W(quad) pe diseqc 2/1 iar rec3 la fel ca si rec2
    lnb-urile m-am gindit la edision (pt ca au gitul lung) la fel si la diseqc-uri.
    pentru inceput m-am gindit la un rec opticum4100c (din ro la vreo 50/55 euro de la http://digitalsatelit.ro/shop/index.php?cPath=59_31
    problema e cum o sa-l comand din germania si cit dureaza livrarea
    ei hai ca m-ai vorbim.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default comanda

comanda o poti face telefonic sau online si dai adresa varului tau achitarea se face la primirea coletului la posta in fagaras! adresa exacta a destinatarului e necesara si dureaza cam 7 zile dupa comanda!alt receptor bun vede si multe subtitrari echosmart 771 sau 791 cam 200 ron dar spitze klase in romania la www.elstar.ro comanda la fel telefonic sau online e peste opticum !antena si lnc sint ok dar sa fie cu git ingust!pe curind!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)