Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default bratul antenei de DIGI

acum m-am convins 100%. De un timp incoace tot semnal mic prindeam pe toate Jiji-urile care le montam( max 70-80 %).
    Apoi dupa reglajele de rigoare am observat ca bratul LNB -ului trebuia indoit spre centrul antenei cu cateva grade. Semnalul crestea pina la 98 % in aceleasi conditii. Bineinteles am suspectat antena defocalizata. Dar dupa ce montezi vreo 10-15 si vezi ca toate fac la fel ce fel de intrebare iti mai pui? Noroc ca stiu acum ce sa le fac dar De ce ?
    Oricum lumea in general este f multumita de ele , exceptand vremea ploioasa...Cei la care le-am pus de 1.20m nu au probleme aproape deloc..
    Asta este. Dar as dori sa stiu daca si altii dintre voi s-au intalnit cu aceeasi situatie.. Multumesc..
    Skysat2
    nu am fost creati ca sa fim insule

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Asa am crezut si eu , chiar am pus o scandura, sub LNB sa-l mai ridic. Totusi m-am hotarat sa mai reglez antena si am obtinut aceleasi rezultate si fara scandura. Deci nu era defocalizata ci putin dezorientata.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Idem.
    Am indoit bratul ca sa ridic lnb cu cativa mm, si dupa incercari repetate l-am ridicat vreo 10 cm (l-am deformat de tot). Dupa mai multi nervi am reusit sa-l aduc in pozitia optima iar digi merge (cu oala si lnb-ul lor) cam tot timpul, mai putin pe ploaie. N-am retinut cat am pe fiecare tp in parte, dar parca pe tp1 undeva la 60-70% si pe tp4 98%.
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default cam tarziu

cam tarziu ti-ai dat seama.Nu am postat aceasta informatie deoarece aici orice observatie facuta de oricare din noi ,care ne-ar ajuta intr-un fel,este luata in bascalie de unii mai destepti de aici.(observatile mele cu privire la unele LNB-uri).Fii atent ca nu chiar la toate antenele trebuieste tija indoita in sus.
    Parabolica-1.5m Al. (72.0°E-30.0°W).Parabolica -1,2m Al (80.0°E-30.0°W) Vara 2017 ,3 de ani de la decesul RADIO VACANTA .2 Aprilie 2016, au trecut 28 de ani de la disparitia lui TUDOR VORNICU,cel mai mare realizator de televiziune din toate timpurile,trecute ,prezente si viitoare.Tudor Vornicu...IREPETABIL.08.Aprilie 1989 ultimul "La sfarsit de Saptamana"semnat TUDOR VORNICU

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai vrut sa faci vre-un apropo la baietii destepti si tija indoita in sus?

IEU Teacher

Bistritza,fost oras linistit , actual ufff... Romanica
    Posts Thanks / Likes

Shi eu confirm procedeul pe care l-am aplicat la cateva antene

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Default multumiri

multumesc pentru amabilitate celor care au raspuns si celorlalti la fel.
    Ma bucur cand un lucru bun care poate ajuta si pe altii este descoperit..Asa ar trebui sa fim noi , oamenii..
    Da, posibil sa fie si antene Digi la care nu trebuie indoit putin bratul, voi urmari mult mai atent acest lucru.Un lucru cert este ca montez antene de satelit de cand au aparut in romania si mai intotdeauna ceea ce venea din import erau ok .Cele care se turnau pe la noi am mai intalnit defocalizate , dar in celelalte am avut intotdeauna o doza mai mare de incredere.De aceea m-am mirat acum de digi.Oricum e doar o alta problema din vietile noastre pe care am rezolvat-o si cine stie cate altele vor mai fi...
    Multumesc Mediaset ptr gandul bun..
    Succes in continuare tuturor !
    Skysat2
    nu am fost creati ca sa fim insule

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)