Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 13 of 13
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default propunere: un pachet tv pt nord america.

Spuneti aici ce posturi v-ar placea sa avem aici in NA si c-am cat ati plati.
    Aici e ce-as dori eu:
    1. Gsptv-urile
    2.Canal muzica pop disco usoara romaneasca
    3. Canal muzica populara
    4.protvintl +meciurile k1
    5.b1tv
    6.Canal ce da meciurile din cupa campionilor
    As da intre 15 si 20 de cocari pe abonament.

Fanta si satenicu cunosc multi oameni din televiziuni ,poate si de la cna si poate ne ajuta sa vedem care sunt regurile de difuzare a acestor canale peste ocean si daca se gaseste si vre-un investitor printre noi ar fi super.(ce vis frumos).
    Deci scrieti ce va-r placea sa vedem in NA.
    Last edited by cerna; 10th December 2008 at 02:44.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu as vrea si tvr cultural dar mi-e teama ca nu sunt prea multi sa-l vrea. Deocamdata ma descurc cu slingul, calitate similara cu ntouch-ul, Multzam de inititativa

Quote Originally Posted by cerna View Post
    Spuneti aici ce posturi v-ar placea sa avem aici in NA si c-am cat ati plati.
    Aici e ce-as dori eu:
    1. Gsptv-urile
    2.Canal muzica pop disco usoara romaneasca
    3. Canal muzica populara
    4.protvintl +meciurile k1
    5.b1tv
    6.Canal ce da meciurile din cupa campionilor
    As da intre 15 si 20 de cocari pe abonament.

Fanta si satenicu cunosc multi oameni din televiziuni ,poate si de la cna si poate ne ajuta sa vedem care sunt regurile de difuzare a acestor canale peste ocean si daca se gaseste si vre-un investitor printre noi ar fi super.(ce vis frumos).
    Deci scrieti ce va-r placea sa vedem in NA.
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

adaug si Realitatea TV

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

cel mai frumos as fi sa prindem canalele romanesti in loc de aceste internationale

protv in loc de protv intl
    antena 1 in loc de antena int'l s.a.m.d
    de aceea ma tot bate gandul sa imi iau slingbox

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

eu as vrea tot ca romanul FTA.......glumeam

sa fim seriosi si eu iti raspund (ce vis frumos),in skimb mii de multumiri lui Fanta si Satenicu care aub facut simtita prezenta noastra peste ocean prin stringerea noastra aici pe RDI

felicitari
    Unde esti tu TEPES doamne .....

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kiwwi View Post
    eu as vrea tot ca romanul FTA.......glumeam

sa fim seriosi si eu iti raspund (ce vis frumos),in skimb mii de multumiri lui Fanta si Satenicu care aub facut simtita prezenta noastra peste ocean prin stringerea noastra aici pe RDI

felicitari
    de cind a inceput tigania de la poli nici macar gsp-urile nu le mai vreau. nu mai vreau nici un post romanesc.
    vreau bell si dn. daca se poate si pachetele din anglia., sky-urile de ce nu si premier-ul din jermania.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Realitatea TV = $12.99 pentru stres si tensiune crescuta? Nu merci! Mai bine o friptura grasa si un pahar de vin, macar sa stiu de ce-mi creste tensiunea....
    Subscriu la TVR Cultural sau orice alt post tv public.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Posturi TV

Ce ar fi sa facem o societate pe actiuni?
    Din cite stiu eu sint destule emisiuni (filme, Cupele, concerte etc) in care legile copywright nu le permite difuzarea in afara RO

ProTV intl
    Acasa
    GSP (nu stiu daca mai rezista)
    Realitatea
    Antena 3
    B1TV
    Fotbal din campionatul intern

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by cosas View Post
    Ce ar fi sa facem o societate pe actiuni?
    Din cite stiu eu sint destule emisiuni (filme, Cupele, concerte etc) in care legile copywright nu le permite difuzarea in afara RO

ProTV intl
    Acasa
    GSP (nu stiu daca mai rezista)
    Realitatea
    Antena 3
    B1TV
    Fotbal din campionatul intern

toate astea sunt in grila NTouch, deci se poate.
    Lipseste doar B1TV

Daca s-ar mai adauga TVR Cultural si SPORT.RO ar fi pachetul ideal

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

stargate uitate si pe treadul asta poate ne ajuti cu niste canale sau sa ne dai informatii despre ce canal ar putea fi vazut sau nu.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Degeaba vrei stargate daca nu au drepturi de difuzare.

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Daca vreun provider de servicii IPTV din NA are GSP sau PROTV sau B1TV si inca cateva inseamna ca le da fara drepturi si vor fi opriti de autoritati in curand. Stiu, am trecut prin asta.

Noi suntem acum in negocieri cu televiziunile si pot sa va spun ca posturile de mai sus refuza categoric distributia in afara tarii. Motivul principal sunt drepturile de autor: cand un post de televiziune cumpara un film, il cumpara cu drepturi de distributie pe teritoriul Romaniei (sau cel mult UE - dar rar) si pentru anumite medii de distributie (de regula nu cumpara drepturile pentru IPTV). De aceea acorduri nu se obtin. Maximul care se poate face - este ce a facut JumpTV este ca pe perioada filmelor contentul fara drepturi sa fie blocat. JumpTV are acorduri exclusive pana in primavara cu majoritatea posturilor romanesti. De ce? Prostie... dar ma rog.

Pana acum "pirateria" IPTV nu a fost in vizor din cauza numarului extrem de limitat de clienti la care se poate ajunge (cateva sute maxim). Noi prin serviciul nostru am ajuns la zeci de mii de useri frecventi si atunci obviously ca am atras atentia.

Cine merge pe premisa "sunt televiziuni, interesul lor este sa fie vazuti de cat mai multi peste tot" se insala amarnic. Din cauza ca punctul de rating pentru publicitate se masoara doar pe cablu/satelit nu au nici cel mai mic interes sa fie vazuti de altii. Pana cand serviciile IPTV nu vor fi luate in considerare la punctul de rating nu vor face nici un efort pentru a lucra cu aceste firme.

Concluzii: daca vrem sa vedem majoritatea posturilor romanesti in afara tarii trebuie sa se intample una sau ambele din acestea:
    - iptvul sa fie luat in considerare pentru rating
    - sa fie extrem de multi abonati (sute de mii - milioane) IPTV incat venitul din incasari sa justifice cumpararea de drepturi pentru content pe toate teritoriile/mediile de distributie

Obviously, depinde 90% de ei... iar noi ducem a loosing battle dupa cum stau lucrurile acum. Dar privim inainte, mergem cu posturile care ne dau drepturile si speram sa atingem numere foarte mari de utilizatori. Este un mare gamble, costurile de dezvoltare si mentinere a serviciului sunt foarte mari iar lipsa intelegerii de la multe televiziuni ne sapa puternic. Speram totusi sa fie mai deschisi pentru un proiect construit 100% in Romania, de romani.
    Last edited by stargatesg1; 6th January 2009 at 14:20.

send me a message on my mobile phone (free)

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Mie legea asta cu drepturile de autor mi se pare o mare tampenie asa cum e facuta...cine din lumea asta o sa se uite la un post tv din Romania daca nu intelege limba romana! Cati se uita daca nu inteleg limba romana?Cine dintre cei de pe forum s-a uitat la vreun fim pe un post malghas de tv sau din Kiribati de vest... chiar si subtitrat ...de ex...cred ca romanii de dincolo sunt cumva banati de la beneficiile drepturilor de autor oe nedrept. Eu as fi de acord sa platesc taxa radio-tv in tara si sa pot beneficia de ce vad cei din tara, cat despre reclame/rating...e mult de discutat, insa odata cu globalizarea de ce nu as comanda eugenii online daca si-ar face reclama prin IPTV...in fine cred ca mai trebuie rafinata legea asta cu transmisiile in afara Romaniei....dar la cat de incompetenti sunt legistatorii nu ma astept in urmatoarea suta de ani sa inteleaga ca lumea s-a schimbat. Ce ar putea mie sa-mi faca cei de la legea protectiei drepturilor de autor ca ma uit prin sling...ce se va intampla daca in Romania brusc se vor conecta la net 1.000.000 de slinguri. O sa-si bage legea in cur...Trebuie sa le spuna cineva la cei cu legea drepturilor de autor/drepturile de transmisie in afara Romaniei ca lumea s-a schimbat...e ca si cum ai incerca sa pui cenzura la internet, ca nu ai voie sa te uiti la reclamele din Romania ca inlci legea drepturilor de autor...va uram success...e ca si cu crack-urile la software...heheh...heheh...heheh...

Quote Originally Posted by stargatesg1 View Post
    Daca vreun provider de servicii IPTV din NA are GSP sau PROTV sau B1TV si inca cateva inseamna ca le da fara drepturi si vor fi opriti de autoritati in curand. Stiu, am trecut prin asta.

Noi suntem acum in negocieri cu televiziunile si pot sa va spun ca posturile de mai sus refuza categoric distributia in afara tarii. Motivul principal sunt drepturile de autor: cand un post de televiziune cumpara un film, il cumpara cu drepturi de distributie pe teritoriul Romaniei (sau cel mult UE - dar rar) si pentru anumite medii de distributie (de regula nu cumpara drepturile pentru IPTV). De aceea acorduri nu se obtin. Maximul care se poate face - este ce a facut JumpTV este ca pe perioada filmelor contentul fara drepturi sa fie blocat. JumpTV are acorduri exclusive pana in primavara cu majoritatea posturilor romanesti. De ce? Prostie... dar ma rog.

Pana acum "pirateria" IPTV nu a fost in vizor din cauza numarului extrem de limitat de clienti la care se poate ajunge (cateva sute maxim). Noi prin serviciul nostru am ajuns la zeci de mii de useri frecventi si atunci obviously ca am atras atentia.

Cine merge pe premisa "sunt televiziuni, interesul lor este sa fie vazuti de cat mai multi peste tot" se insala amarnic. Din cauza ca punctul de rating pentru publicitate se masoara doar pe cablu/satelit nu au nici cel mai mic interes sa fie vazuti de altii. Pana cand serviciile IPTV nu vor fi luate in considerare la punctul de rating nu vor face nici un efort pentru a lucra cu aceste firme.

Concluzii: daca vrem sa vedem majoritatea posturilor romanesti in afara tarii trebuie sa se intample una sau ambele din acestea:
    - iptvul sa fie luat in considerare pentru rating
    - sa fie extrem de multi abonati (sute de mii - milioane) IPTV incat venitul din incasari sa justifice cumpararea de drepturi pentru content pe toate teritoriile/mediile de distributie

Obviously, depinde 90% de ei... iar noi ducem a loosing battle dupa cum stau lucrurile acum. Dar privim inainte, mergem cu posturile care ne dau drepturile si speram sa atingem numere foarte mari de utilizatori. Este un mare gamble, costurile de dezvoltare si mentinere a serviciului sunt foarte mari iar lipsa intelegerii de la multe televiziuni ne sapa puternic. Speram totusi sa fie mai deschisi pentru un proiect construit 100% in Romania, de romani.
    FORUM RULES
    Nomad Iresponsabil

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)