Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29
    Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Criza economica loveste din plin in platformele digitale

In afara instalatorilor cu patru clase deveniti intre noapte cunoscatori ai fenomenului receptiei tv prin satelit ,toti ceilalti stiti ca orice afacere de anvergura se bazeaza pe credite.Marea majoritate a firmelor atunci cand doresc sa se dezvolte apeleaza la aceste instrumente bancare.
    Asa cum stiti bancile au scumpit creditele si au inasprit conditiile lor de aprobare astfel ca brusc lichiditatea a devenit o problema si pentru paltformele digitale romanesti.

Digi TV = totul este in stand-by , platforma a ajuns la numarul de abonati doriti (~1.850.000) iar in acest moment singura grija a operatorului este pastrarea numarului actual de abonati.
    Grila este 99% completa , toate canalele importante si toate nisele sunt supra-acoperite in oferta Digi TV.
    Achizitionarea drepturilor pentru meciurile din liga 1 a adus o crestere importanta dar nu cea procnozata.
    101% , de data asta cu siguranta , din luna ianuarile 2009 la Digi TV are loc schimbul smartcardurilor si updatarea soft a receiverelor.
    Recesiunea a dus si la inghetarea proiectului HD , dar este posibil ca Digi TV sa mute castigator odata cu schimbarea in nagra 3.Deoarece singura problema in demararea acestui proiect erau receiverele HD , Digi TV studiaza posibilitatea vanzari doar a modulului de acces imperecheat cu smarcardul n3.
    Voi dezvolta in luna ianuarie la emisiunea ********ELIT aceast subiect.

Max si Focus sunt si ele lovite de recesiune , ambele platforme incearca "sa inghete" oferta actuala deoarece nu exista deloc bani pentru investitii.

Exista si doau extreme : Boom care este la pamant deoarece pana in luna mai trebuie sa ramburseze sume enorme si nimeni nu a aprobat refinatarea acelor credite.Stiu ca devin enervant pentru unii dar toata lumea preconizeaza ca 2009 este ultimul an pentru Boom.
    Dolce TV suprinde pe toata lumea si investeste continuu in receivere si in oferete cand mai "dulci" pentru a castiga cati mai multi abonati (in acest moment abonati unici ~ 700.000).

Promit sa revin cu detalii

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

http://www.liga1.ro/ cel mai tare site din lume dedicat fotbalului autohton.
    Vizitati-l si o sa primiti de la mine !

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

E adevarat ce spui, dar peste tot CRIZA ECONOMICA, mie nu m-i se pare sa afecteze chiar asa tare cum se spune peste tot, cred ca se mai si profita cate un pic de ea si cam mult

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by maximov View Post
    E adevarat ce spui, dar peste tot CRIZA ECONOMICA, mie nu m-i se pare sa afecteze chiar asa tare cum se spune peste tot, cred ca se mai si profita cate un pic de ea si cam mult

Nu stiu in acest domeniu cat afecteaza criza, dar cred k afecteaza odata ce celelalte domenii sunt afectate in principal de lichiditati!Sunt firme mari care si-au inchis portile in aceste luni!

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

DCS este foarte lovit de criza, AIG s-a retras din afacere si au facut o gramada de investitii anul trecut si anul acesta pana in vara. Bani nu prea mai sunt si multe proiecte au ramas neterminate... S-ar putea duce totul de rapa...

Toate cele bune !
    @Serpiko

Anunturi AUTO site de anunturi auto gratuite

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default apropo de dcs...

Quote Originally Posted by serpiko View Post
    DCS este foarte lovit de criza, AIG s-a retras din afacere si au facut o gramada de investitii anul trecut si anul acesta pana in vara. Bani nu prea mai sunt si multe proiecte au ramas neterminate... S-ar putea duce totul de rapa...

Toate cele bune !
    or fi afectati nu zic nu,dar vad ca tot se extind rural achizitionind retele locale cablu,introducind fibra etc.platforma dth maxtv-akta- demult nu i o mare afacere,din ce am ,,auzit'' ca din 22 ron luna cam 2 ron ar fi profitul...

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default ce costuri...

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    In afara instalatorilor cu patru clase deveniti intre noapte cunoscatori ai fenomenului receptiei tv prin satelit ,toti ceilalti stiti ca orice afacere de anvergura se bazeaza pe credite.Marea majoritate a firmelor atunci cand doresc sa se dezvolte apeleaza la aceste instrumente bancare.
    Asa cum stiti bancile au scumpit creditele si au inasprit conditiile lor de aprobare astfel ca brusc lichiditatea a devenit o problema si pentru paltformele digitale romanesti.

Digi TV = totul este in stand-by , platforma a ajuns la numarul de abonati doriti (~1.850.000) iar in acest moment singura grija a operatorului este pastrarea numarului actual de abonati.
    Grila este 99% completa , toate canalele importante si toate nisele sunt supra-acoperite in oferta Digi TV.
    Achizitionarea drepturilor pentru meciurile din liga 1 a adus o crestere importanta dar nu cea procnozata.
    101% , de data asta cu siguranta , din luna ianuarile 2009 la Digi TV are loc schimbul smartcardurilor si updatarea soft a receiverelor.
    Recesiunea a dus si la inghetarea proiectului HD , dar este posibil ca Digi TV sa mute castigator odata cu schimbarea in nagra 3.Deoarece singura problema in demararea acestui proiect erau receiverele HD , Digi TV studiaza posibilitatea vanzari doar a modulului de acces imperecheat cu smarcardul n3.
    Voi dezvolta in luna ianuarie la emisiunea ********ELIT aceast subiect.

Max si Focus sunt si ele lovite de recesiune , ambele platforme incearca "sa inghete" oferta actuala deoarece nu exista deloc bani pentru investitii.

Exista si doau extreme : Boom care este la pamant deoarece pana in luna mai trebuie sa ramburseze sume enorme si nimeni nu a aprobat refinatarea acelor credite.Stiu ca devin enervant pentru unii dar toata lumea preconizeaza ca 2009 este ultimul an pentru Boom.
    Dolce TV suprinde pe toata lumea si investeste continuu in receivere si in oferete cand mai "dulci" pentru a castiga cati mai multi abonati (in acest moment abonati unici ~ 700.000).

Promit sa revin cu detalii

Fanta
    implica trecerea la n3 si ce costuri ar fi pt pachetul hd?

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@FANTA ... felicitari pentru analiza obiectiva si profunda a fenomenului ! n-ar folosi nimanui sa acoperim kkt-ul ...este criza !

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

"grila este 99% completa..."-cred ca aici exagerezi.in concluzie nu vor fi noutati prin grila digi,restul D-zeu cu mila.

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Personal cred ca DIGI a fost lovit rau de tot de suma oferita pt. Liga 1 , ceilalti ce sa spun parca ar fi mai bine ,,mai putin dar mai bun".

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

pina in luna Mai la Boom vor fi aproape 300.000 de abonamente...ca si bani pe luna inseamna cit 500.000 de abonati digi sau dolce...cred ca se va gasi cineva sa-i cumpere daca li se va termina finantarea...

la focus si max va fi cam rau...focus va avea probabil sub 200.000 de abonati iar despre Akta ce sa mai vorbim cu vreo 100.000...

dolce sta foarte bine ...castiga teren zi de zi mai ales in zona rurala...chiar si fara GSP TV...practic eu cred ca ei pot sa faca abonati atitia citi vor...finantare au cita vor...

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mihail View Post
    Personal cred ca DIGI a fost lovit rau de tot de suma oferita pt. Liga 1 , ceilalti ce sa spun parca ar fi mai bine ,,mai putin dar mai bun".

34 de milioane de euro reprezinta pentru Digi TV tot atat cat reprezinta pentru mine sau tine 34.000 de euro.Asa ca nu te lansa in astfel de speculatii pentru ca sper ca nu esti din secta padurarului sau a betivului , cei doi montatori semi-analfabeti.

E normal ca voi cei ce montati Boom sa sperati ca nu aceasta este realitatea , eu va garantez ca in 2009 ve-ti spune adio lui Boom si ca nici banii de pe instalari nu-i ve-ti mai incasa.
    Eu sunt in postura in care pot spune sincer adevarul deoarece NU am contracte cu niciun operator DTH din Romania.

Pentru montatorii cu patru clase am si eu o intrebare :

Cum se explica ca in 2008 Digi TV a lansat 3 transpondere si mai are alte trei deja inchiriate in timp ce toti ceilalti patru operatori DTH n-au fost in stare sa achizitioneze macar un transponder ?
    Daca nu aveti decat patru clase si nu sunteti padurari alcoolici astept un raspuns sau o explicatie.
    Daca sunteti cunoscatori ai fenomenului stiu ca o sa aveti un singur raspuns : Digi TV este singurul DTH european din Romania deoarece are in grila cele mai multe programe TV , cele mai multe transpondere , cei mai multi abonati catv si DTH ,oferte pentru 6 tari, cele mai mici preturi , programe PPV , programe proprii (GSPTV) si drepturile pentru campionatul intern.

N-am chef si timp sa raspund frustratilor.Cand Digi TV are putin peste 1800000 de abonati iar Dolce TV 700.000 platformele cu sub 200.000 de abonati nici macar nu merita bagate in seama.

Fanta
    Dupa ce am confiscat domeniul liga1.ro a venit randul ligii a doua : http://www.lpf2.ro

Administrator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bebelsat View Post
    implica trecerea la n3 si ce costuri ar fi pt pachetul hd?

Trecerea la Nagra 3 este acoperita in procente de 50-75 % de catre Kudelsky.

Teoretic in acest moment Digi ar putea emite de azi programe HD singura problema este faptul ca in acest moment de criza financiara internationala nu pot subventiona pretul receiverului ce se dorea a fi vandut cu 3-400 RON.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Default veti

@Fanta
    Din viteza ai scris : "ve-ti"
    corect : ca aici...
    Numai bine!

Kosmap

Quote Originally Posted by Fanta View Post
    34 de milioane de euro reprezinta pentru Digi TV tot atat cat reprezinta pentru mine sau tine 34.000 de euro.Asa ca nu te lansa in astfel de speculatii pentru ca sper ca nu esti din secta padurarului sau a betivului , cei doi montatori semi-analfabeti.

E normal ca voi cei ce montati Boom sa sperati ca nu aceasta este realitatea , eu va garantez ca in 2009 ve-ti spune adio lui Boom si ca nici banii de pe instalari nu-i ve-ti mai incasa.
    Eu sunt in postura in care pot spune sincer adevarul deoarece NU am contracte cu niciun operator DTH din Romania.

Pentru montatorii cu patru clase am si eu o intrebare :

Cum se explica ca in 2008 Digi TV a lansat 3 transpondere si mai are alte trei deja inchiriate in timp ce toti ceilalti patru operatori DTH n-au fost in stare sa achizitioneze macar un transponder ?
    Daca nu aveti decat patru clase si nu sunteti padurari alcoolici astept un raspuns sau o explicatie.
    Daca sunteti cunoscatori ai fenomenului stiu ca o sa aveti un singur raspuns : Digi TV este singurul DTH european din Romania deoarece are in grila cele mai multe programe TV , cele mai multe transpondere , cei mai multi abonati catv si DTH ,oferte pentru 6 tari, cele mai mici preturi , programe PPV , programe proprii (GSPTV) si drepturile pentru campionatul intern.

N-am chef si timp sa raspund frustratilor.Cand Digi TV are putin peste 1800000 de abonati iar Dolce TV 700.000 platformele cu sub 200.000 de abonati nici macar nu merita bagate in seama.

Fanta

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

,,101% , de data asta cu siguranta , din luna ianuarile 2009 la Digi TV are loc schimbul smartcardurilor si updatarea soft a receiverelor''

''... in acest moment singura grija a operatorului este pastrarea numarului actual de abonati''

Nu cred ca schimbarea smartcardurilor ACUM va fi o masura potrivita pentru pastrarea abonatilor actuali...foarte probabil multi abonati actuali enervati de complicatiile cauzate de schimb vor rezilia contractul cu Digi...in plus aceasta schimbare ii va costa ceva bani in plus pe cei de la Digi in conditiile in care nici asa nu stau prea grozav cu finantele...schimbul cardurilor trebuia facut deja de mult cind inca nu era ,,criza''...apreciez si sustin insa ideea de a da NUMAI carduri cu cam celor care doresc sa urmareasca Digi tv cu un receptor liber ales fara a fi obligati sa folosesca obligatoriu conservele primitive oferite de ei...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by kosmap View Post
    @Fanta
    Din viteza ai scris : "ve-ti"
    corect : ca aici...
    Numai bine!

Kosmap

Si va sa zica ca scrii tu corect. De ex daca ai observat posturile mele eu nu prea scriu cu crtaime, asta pt ca castig timp dar asta nu ins ca tb sa faci obs

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)