Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Dream800 DVI si SCART (R G B )

Sap .trecuta a venit si 800-le meu.Am si eu citeva nelamuriri :Cum se poate (daca se poate )folosi deodata priza Scart si DVI.Dar la Scart vreau semnal RGB si la DVI de exe 720p.Dupa toate testele la scart nu iasa numai semnal VIDEO (component )deci pe pinul 20 de la scart.Cum am observat asta ,la DVD-Recorder (Panasonic) pot instala in meniu s-a accepte la intrarea scart 2 NUMAI RGB si s-a dea afara pe mufa scart 1 NUMAI RGB.Si la Plasma Panasonic cind comuti pe o intrare scart afiseaza daca este RGB.Deocamdata toata treaba merge numai cu semnal VIDEO (component )normal.Bafta la toti ,LAU.
    DM7080 , DM8000, DM800-SE,VU+Zero, DM500-s, DM500-s/clone, Humax5400, Nokia 9500, Hyundai 1120 (polizat) , T90 / 23,19,16,13,9,5est,1w .Panasonic 46GT30.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lau View Post
    Sap .trecuta a venit si 800-le meu.Am si eu citeva nelamuriri :Cum se poate (daca se poate )folosi deodata priza Scart si DVI.Dar la Scart vreau semnal RGB si la DVI de exe 720p.Dupa toate testele la scart nu iasa numai semnal VIDEO (component )deci pe pinul 20 de la scart.Cum am observat asta ,la DVD-Recorder (Panasonic) pot instala in meniu s-a accepte la intrarea scart 2 NUMAI RGB si s-a dea afara pe mufa scart 1 NUMAI RGB.Si la Plasma Panasonic cind comuti pe o intrare scart afiseaza daca este RGB.Deocamdata toata treaba merge numai cu semnal VIDEO (component )normal.Bafta la toti ,LAU.
    Nici o idee?
    DM7080 , DM8000, DM800-SE,VU+Zero, DM500-s, DM500-s/clone, Humax5400, Nokia 9500, Hyundai 1120 (polizat) , T90 / 23,19,16,13,9,5est,1w .Panasonic 46GT30.

Digitally Remastered Expert
    Posts Thanks / Likes

Pune in DM iesirea pe DVI si el iti va scoate digital pe plasma si din SCART iese analog. Ce setari faci tu in DVD Recorder e alta socoteala.

In alta ordine de idei, presupunand ca tu vrei sa inregistrezi pe DVD, ai ales cea mai proasta solutie posibila. Bine ca n-ai ales un recorder VHS.
    Ia-ti un HDD (intern sau extern) si pune-l pe DM si vei avea alta satisfactie.
    [LEFT]Signature not found... Try again!

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by chooleen View Post
    Pune in DM iesirea pe DVI si el iti va scoate digital pe plasma si din SCART iese analog. Ce setari faci tu in DVD Recorder e alta socoteala.

In alta ordine de idei, presupunand ca tu vrei sa inregistrezi pe DVD, ai ales cea mai proasta solutie posibila. Bine ca n-ai ales un recorder VHS.
    Fara suparare dar ce i-mi cumpar si pe ce inregistrez e treaba mea.Si in al doilea rind intrebarea a fost alta.Este clar ca la SCART iese semnal ANALOG dar nu RGB ci FBAS atunci cund la DVI este de exe.720p.La recorder pot seta s-a accepte numai RGB asa mi-am dat seama ca la scart inse cel mai prost semnal analog posibil,(FBAS ).

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Nu inteleg de ce te oftici din moment ce ti s-a recomandat o solutie mai buna de inregistrare. Ca tu ai un dvd recorder si vrei sa-l folosesti e intr-adevar problema ta. Am sa fac si eu un test sa vad ce iese pe scart cand se foloseste iesirea DVI pe 720p..dar nu retin sa existe vreo setare video care sa modifice iesirea scart.
    DM800 HD PVR, IPBOX900HD, DM500, OPTIBOX500, Antena Aluminiu 1,2, Multifocus 1,1

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sorin_bidian View Post
    Nu inteleg de ce te oftici din moment ce ti s-a recomandat o solutie mai buna de inregistrare. Ca tu ai un dvd recorder si vrei sa-l folosesti e intr-adevar problema ta. Am sa fac si eu un test sa vad ce iese pe scart cand se foloseste iesirea DVI pe 720p..dar nu retin sa existe vreo setare video care sa modifice iesirea scart.
    Ce are intrebarea mea cu ofticatul.Pe ce inregistrez eu s-au bunicu de 99 de ani e alta treaba.Daca NU VREA OMUL DECIT DVD-RECORDER.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Salut,

Ma intereseaza si pe mine ce semnal e pe scart atunci cind e selectat DVI 720 p in DM. Stie cineva sigur? Ma intereseza daca as putea conecta al 2-lea TV printr-un AV sender conectat la scart (care nu suporta DVI / HDMI deocamdata; alea sint f. scumpe).

Multumesc

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

salut lau , ce model este dvd-ul recorder al tau fiindca mi se pare putin cam ciudat sa ai intrari pe scart semnalele de r,g,b atata timp cat semanlele de sincro nu le-ai separat (vezi semnale intrare d-sub monitor unde ai sincro h + v) , deci in mod automat iti va trebui si semnalul video complex de pe pinul 20 pt. a-si extrage sincronizariile pe langa semnalele r,g,b
    dupa mine ar trebui sa cauti un convertor care din semnalul videocomplex sa-ti separe semnalele r,g,b (asta fiindca nu ai posibilitatea alegeri soft a iesirii concomitente r,g,b + 720p)
    deci ti-ar trebui un convertor intercalat intre mufa scart a dm800 si dvd-recorder si pe dvi in mod normal
    ca idee ceva in genul acestui montaj , daca le ai cu electronica : http://ts.md-network.de/cocoon/theme2/yprpb2rgb.html

Posts Thanks / Likes

@lupull Lasa electronica si aplicatiile ei practice. Poti conecta un TV pe SCART fara probleme cand ai iesirea din DM800 activata pe DVI 1080i. Asta inseamna ca semnalul pe SCART e OK. Daca iese ar trebui sa poata fi si capturat, nu? Ideea era ca el ia un semnal video care la origine e digital (TS) si il pune ANALOG pe DVD. Lucru ce mi se pare o aberatie. Sau nu inteleg eu bine?

@lau Succes la inventarea mersului pe jos.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

@lupull Lasa electronica si aplicatiile ei practice. Poti conecta un TV pe SCART fara probleme cand ai iesirea din DM800 activata pe DVI 1080i. Asta inseamna ca semnalul pe SCART e OK. Daca iese ar trebui sa poata fi si capturat, nu? Ideea era ca el ia un semnal video care la origine e digital (TS) si il pune ANALOG pe DVD. Lucru ce mi se pare o aberatie. Sau nu inteleg eu bine?

@lau Succes la inventarea mersului pe jos.
    Exact tu nu intelegi ce vreau eu. INTREBAREA ESTE : Dream-ul 800 poate scoate impreuna cu semnalul digital pe DVI de exe.720....1080,la priza SCART " R G B-analog" (deci RGB ! ,nu FBAS )deoarece dupa toate testele facute de mine nu reuseste s-a scoata numai FBAS.Uitati pini de scart s-au alte combinatii.DVD-REC. este Panasonic si in meniul lui poti seta la intrari de exe.AV2-Scart ,s-a accepte numai RGB s-au numai FBAS.Asa am observat c-a NU iasa din dream decit FBAS.Dupa care am legat DREAM-ul direct de plasma PANASONIC cu cablul DVI-HDMI din cutie si de la Scart-ul dreamului cu cablu scart tot la PLASMA PANASONIC.Plasma afiseaza automat rezolutia cu care intra un semnal .La DVI-HDMI arata 720...1080 si la Scarturi (incercate pe toate 3 )RGB sau altceva.Nu aveti decit s-a incercati si voi .Eu am crezut c-a fac eu ceva gresit.Dream-ul 800 il am doar de o saptamina.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

salut lau , eu te-am inteles si lasa-i pe altii
    tu vrei sa ai in acelas timp si semnal digital pe dvi ( 720p sau 1080i ) , dar si semnal analogic pe scart , dar nu fbas ( video complex ) ci r-g-b pt. a te conecta pe intrarea av2 - r-g-b de la dvd-rw
    in schimb tu ai ajuns la concluzia ca pe scart nu ai decat semnal fbas (video complex) ca iesire , deci ideea este ca printr-un convertor/montaj electronic tu ar trebui sa "descompui" semnalul fbas care iti iese de pe scart in r-g-b
    in cazul tau ai 2 variante in afara convertorului dvi - r-g-b :

1 - conform descrierii conectorului de dvi de aici : http://www.interfacebus.com/Design_C...e_DVI_Bus.html tu ai semnalele primare r,g,b si pe conectorul dvi ( vezi C1-Red , C2-Green , C3-Blue ) prb. se pune cu insumarea semanalelor de sync. H si V cu un integrat specializat sau

2 - folosirea in paralel a unui cablu dvi si un scart :
    - de pe cablu dvi iti scoti semnalele primare r-g-b si
    - de pe cablul scart semnalul fbas ( video complex ) care contine semnalele de syncro

de aceea te sfatuiesc daca nu le ai cu electronica cauta un convertor care sa aibe intrare pe dvi si cu ce iesiri te intereseaza : dvi , r-g-b , hdmi s.a

ramane o singura intrebare : cum le setezi soft din aparat sau incearca sa masori pe pini aferenti r-g-b-ului de pe conectorul dvi ( pintr-un cablu "Y" cu 3 conectori dvi ) daca sant ceva tensiuni , altfel.....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Exact.Sau se pun TIMPITII aia de la DREAM (am vorbit azi cu unul de acolo )si fac ceva din soft.Deoarece pe scart iese curat RGB dar atunci cind pe DVI iese numai 576i ,dar intrarea HDMI de la televizor nu accepta semnal digital mai mic de 720."Sa-mi bag picioarele" in timpitul care a scris softul la o scula de 450 de euro si nu reuseste KK -ul asta sa-l rezolve.Exista ceva scula gata in care s-a intre DVI s-au HDMI care reuseste s-a imparta semnalele?Bafta la toti

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

ai grija la "afirmatile" legate de dm , ca se supara kb-ul si iti sterge topicul sau vreun alt dm-ist "infocat"

Silver Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by lau View Post
    Exact.Sau se pun TIMPITII aia de la DREAM (am vorbit azi cu unul de acolo )si fac ceva din soft.Deoarece pe scart iese curat RGB dar atunci cind pe DVI iese numai 576i ,dar intrarea HDMI de la televizor nu accepta semnal digital mai mic de 720."Sa-mi bag picioarele" in timpitul care a scris softul la o scula de 450 de euro si nu reuseste KK -ul asta sa-l rezolve.Exista ceva scula gata in care s-a intre DVI s-au HDMI care reuseste s-a imparta semnalele?Bafta la toti
    Pe mine ma distreaza ca "timpitii de la dream" nu ti-au facut receiver sa te satisfaca dar esti multumit cu tv-ul tau care nu accepta intrare mai mica de 720p. Ciudat tv, normal orice tv are un scaller care rezolva problema ta sau tu ai doar un monitor? Trebuia sa citesti inainte de cumparare, nu cred ca se facea reclama ca se poate lega la 2 tv si seta iesirea separat pe fiecare iesire si nu stiu daca face vre-un receiver treaba asta;
    O solutie ar fi iar un dvd-writer extern legat la dream pe usb si tragi asa filmele, tras pe dvd din scart e cam aceeasi treaba cu filmele .divx "trase" ca dvd, o mizerie.

Bafta
    19,2E + 0,8W => DM800 + DM520 + VuZero

Avantajul unui om inteligent este ca poate face usor pe prostul, invers e ceva mai dificil.....

Posts Thanks / Likes

... presupunand ca tu vrei sa inregistrezi pe DVD, ai ales cea mai proasta solutie posibila. Bine ca n-ai ales un recorder VHS.
    Quote Originally Posted by ruk22 View Post
    ...
    O solutie ar fi iar un dvd-writer extern legat la dream pe usb si tragi asa filmele, tras pe dvd din scart e cam aceeasi treaba cu filmele .divx "trase" ca dvd, o mizerie.
    Si eu care credeam la un moment dat ca sunt singurul care gandeste asa.
    As adauga faptul ca la HDD accesul la inregistrari e instant, pe cand la DVD trebuie sa ma dau jos din pat, sa caut discul, sa-l bag in unitate si apoi sa ma intorc in pat.
    Sau pot folosi un scriprt de genul:
    Code:
    #!/bin/sh
    unload < bed
    search dvd [ where the hell is this]
    load dvd
    back > bed
    take remote
    #eof

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)