Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 10 of 10
    Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

ai nevoie si de o montura polara de calitate pentru a obtine maxim est-west.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Ala de 18 e de ajuns. De fapt e mare. Ala merge pe 1.80m. Pozitioner? Un srt v50
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Daca ai deja antena, masoara cu o ruleta distanta intre suportul actuatorului si locul unde se prinde pe partea mobila a antenei, cu antena la ambele extremitati (stanga - dreapta). Diferenta dintre masuratori, in inch-i, este dimensiunea minima necesara pentru actuator.
    Actuator de 18'' inseamna ca se poate intinde maxim 18'' = 45cm.
    Actuatorul si antena din semnatura functioneaza aproape perfect impreuna (aproape pentru ca montura e de cea mai proasta calitate, iar pentru respectiva montura actuatorul deabia se intinde putin peste jumatate ca s-o duca la extrema estica); pentru offset folosesc un actuator de 12'' pe o montura "made in garaj", care se intinde pana aproape de capat pentru ca asa am gandit montura, pentru a avea o rezolutie mai fina (o pozitionare mai exacta a antenei, mai ales ca si actuatorul are jocurile lui, de ordinul milimetrilor sau mai mici, dar are).
    In concluzie:
    - daca actuatorul este mult mai mare, n-o sa folosesti intreaga lui capacitate de extindere, plus ca pierzi la acuratetea pozitionarii
    - daca este mai mic, n-o sa poti muta antena astfel incat sa poti acoperi toata curba si va trebui sa te multumesti doar cu o bucata din ea
    - actuatoarul, pe langa lungime, mai are si caracteristica "forta". Cu cat e mai puternic, cu atat mai bine va putea sa-ti tina antena pe loc sau s-o mute in timpul unei vijelii
    - pentru 150cm, 18 inch-i e arhisuficient; s-ar putea ca si 12'' sa fie de ajuns.

PS: pozitionerul V50 e mai ieftin la elstar decat la peruvision. Verificat de mine acum 3 luni, cand am mai cumparat unul.

[edit]PS2: Vad ca vrei 90e - 43w; oricum, daca pozitionezi antena corect, dupa ce treci de o limita actuatorul nu o sa mai poata trage antena inapoi, din cauza pozitiei incomode (nu pot s-o explic si nici s-o desenez, dar o s-o vezi practic)
    KSC-570[12.01.A5]/Invacom 0,3dB/1,4m Al/ SRT V-50/ 18'/vizibilitate 62E-30W/ lat. 44.85N, long. 24.87E + DolceTV cu antena lui Digi. NOU! Acum cu montura polara ca sa vad 16E-ul!

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Chiar daca e mare, actuatorul o sa-l poti regla si monta ca sa iti vina bine. Eventual o montura care sa-ti permita asta.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

As zic e ca 18 inch nu e suficient!

Eu am de 18 si merge de la 45V (strans) pana la 68.5E (aproape complet extins). E adevarat ca am modificat un pic montura pt a mari bratul actuatorului (distanta de la axa de rotatie pana la prinderea actuatorului). Am facut asta pt o rezistenta mai mare la vant. Cu cat prinzi actuatorul mai aproape de axa de rotatie, castigi cursa dar pierzi moment = forta x bratul.

Cu toate astea, antena e destul de sensiblila la vant cu actuatorul extins. De fapt se recomanda su nu extinzi actuatorul mai mult de 75% din cursa. Probleme de ghidare si incovoiere a bratului.

Mie mi-a fost suficient (mai la est imi e umbrita antena), dar daca ai asa o vizibilitate buna, cauta un actuator mai lung, Si o antena mai mare. Merita!

LE: link-ul din semnatura va duce la antena mea.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Default sal

Mai bine cumparati unul de 36 inci si nu vei avea probleme.Poti sa pui si o antena de 2 metri pe ea de fibra.Parerea mea ca isi merita banul pretul este la 400.lei.totul depinde de Montura polara.decat sa cumperi de la magazin mai bine ti-o faci tu.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

daca ai bani de aruncat la Peru ai HH pt primefocus SMR1224EL cu numai 124Eur fara TVA ( probabil la comanda si cu un pret mai mare )
    Pentru 1,5m este suficient si 12' gros ( mai la est de 42E te plimbi odata din curiozitate apoi din an in paste )
    Pozitionerul cere-l diseqc 1.2 .
    PS @rz ( il gasesti pe softpedia ) avea 1.4m de la Peru si cu 18' ajungea la 90E ( chiar 96E dar nu o putea aduce la 0 decit ajutata manual )

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Asta e nontura mea, cumparata de la TehnicB.

Nu e grozava, dar isi face treaba si a fost ieftina.

Cu actuator de 18 poti merge doar la o extrema (alegi tu est sau vest).

Taica-meu are o montura extraordinara, foarte rigida si precisa , manufacturata inainte de '89 dupa niste desene nemtesti. Saptamana asta lipsesc, dar cand ma intorc, pot pune niste poze. Daca ai acces la o freza, u strung si un aparat de sudura, sunt dispus sa-ti fac desenele acestei monturi. Duce antene grele (e din tabla de 6 mm!). El are 1.6 de fibra si e o jucarie pt ce poate montura.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MariusT View Post
    Asta e nontura mea, cumparata de la TehnicB.
    ...sunt dispus sa-ti fac desenele acestei monturi. ......
    La cea din poza scoate in lateral punctul de fixare a actuatorului pe partea fixa a monturii printr-un brat atasat ; o sa mearga mult mai la est .
    Pune poze , schite ....

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by smv167 View Post
    La cea din poza scoate in lateral punctul de fixare a actuatorului pe partea fixa a monturii printr-un brat atasat ; o sa mearga mult mai la est .
    Asa a fost initial insa imi limita zona vestica, si mai grav, capatul liber al actuatorului ar fi lovit in balcon (acum trece milimetric). Ca atare am taiat bratul latera. Un montaj in curte te scapa de astfel de probleme.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)