Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 2 of 2
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Pentru departamentul technic DIGI

Buna... sper ca va citi cineva care poate sa ne ajute pe cei care vor un pic de calitate, nu mai mult decit standardul.

Sunetul

Problema: In primul rand de ce faceti resample din 48Hz in 32Hz? Stiu ca faceti doar ca sa puteti economisi un pic de bitrate. Standardul la MP2 in aplicatiile DVB este de 48kHz cu 224kbps, voi dupa cum aud la multe posturi dati 32kHz cu 128kbps sau mai putin. Oameni buni sa nu fiti obisnuiti cu 128kbps, ca acest bitrate se foloseste la radiouri mp3 de pe net, bineinteles in strainatate, la noi in romania "merge" si cu 32kbps la radiouri, asta e, parca se prefera mai mult calitatea intre AM si FM. Gata cu povesti.

M-am saturat de modul de economisire ce faceti voi de cand ati reintrodus VH1 si MTV Ro, care inaite aveau sunetul OK, acuma are calitatea de internet radio made in romania. E chiar de neinteles de ce faceti asta pe posturi unde conteaza cel mai mult sunetul.

Solutia: Puteti sa economisiti si astfel daca scadeti bitrateul FARA resample (sa lasati la 48kHz ca oricum cu asta nu economisiti nimic, si sa nu pierdem din banda de frecventa, sa avem un treble k lumea), si sa scadeti max pana la 160kbps.
    Ce este problema cu resample Cu resampe la 32kHz banda de frecventa scade la max 16KHz, prin asta din "Hi-Fi obtinem Lo-Fi", encoderul hardware face resample de proasta calitate cu banda maxima fluctuanta (astfel frecventa maxima oscileaza in jur de 15kHz si 16kHz care e tare enervant la ureche)

mersi mult daca cititi si faceti ceva.

[DIGI-S/C Extra Complet] [0.8m Fe, LNB 0.2dB 1W+19.2E, DM500S] [0.9m Al, LNB 0.2dB Quad 1W, HSS-1160NA] [1.5m Al Motorized (15W-53E), LNB 0.2dB, Sunray4 SR4 TripleTuner] [Humax DIGI+C][15W-68.5E]

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

prietene nu te obosi ca nu te asculta nimeni..eu le-am trimis mail si jaba...au milioane de clienti si parerea a 70 de abonati nu conteaza...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)