Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default canale in germana

Salut baieti si fete,

vine socru-meu in vizita in Toronto si trebuie sa pregatesc pachetul tv corespunzator

acum daca astea romanesti au dat in benga (ok, tvri si momentan realitatea sint vioaie), ma gindeam sa caut ceva canale in limba germana, sa intelega si omul ceva cu sonor... dar am cautat pe lyngsat si nu prea am gasit nimic pe galaxy25.. bell-ul e mort, nici dish-ul nu se simte prea bine...

voi stiti pe unde sa pun antena ca sa ii fac omului o bucurie in germana

mersi anticipat !

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

ceva noutati?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Check out:
    11989 R
    on
    hxxp://www.lyngsat.com/packages/dish119.html

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default 118.7 degree W

Quote Originally Posted by cocog View Post
    ceva noutati?
    canale in germana le gasesti pe : sat Anik-F3 ( 118.7 degree W)
    Pub Member / Supporter

__/\__/\__/\_____________ Expert
    Posts Thanks / Likes

Salut baieti si fete,

vine socru-meu in vizita in Toronto si trebuie sa pregatesc pachetul tv corespunzator
    Dar ce? Vrei sa il faci sa se simta ca in Romania ? Fa-l sa se simta ca in Canada ca doar de aia vine pina aici.. cauta posturi indiene si chinezesti

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by raducosmin View Post
    Dar ce? Vrei sa il faci sa se simta ca in Romania ? Fa-l sa se simta ca in Canada ca doar de aia vine pina aici.. cauta posturi indiene si chinezesti
    hey, man, omul n-are ce vedea la canalele romanesti, poate pe astea germane sa fie ceva... oricum acum s-a adictat la hochei si baschet, dar eram curios... am motor si vreau sa ma dau mare ca prind tot

o sa intorc antena spre 118.7W... mersi Vegas

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Default Circular lnb anik f3 cb2008a

hey, man, omul n-are ce vedea la canalele romanesti, poate pe astea germane sa fie ceva... oricum acum s-a adictat la hochei si baschet, dar eram curios... am motor si vreau sa ma dau mare ca prind tot

o sa intorc antena spre 118.7W... mersi Vegas
    .........nu stiu ce antena vrei tu sa intorci , ..dar pt. a capta 118.7W ai nevoie de o antena in jur de 30 inch. si un CIRCULAR LNB ANIK F3 CB2008A sau Lnbf CB2008

cauta pe ebay:http://shop.ebay.com/items/__lnb-cir...idZm38Q2el1313
    Last edited by Vegas-24; 8th December 2008 at 02:47.
    Pub Member / Supporter

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Vegas-24 View Post
    .........nu stiu ce antena vrei tu sa intorci , ..dar pt. a capta 118.7W ai nevoie de o antena in jur de 30 inch. si un CIRCULAR LNB ANIK F3 CB2008A sau Lnbf CB2008

cauta pe ebay:http://shop.ebay.com/items/__lnb-cir...idZm38Q2el1313

am una de 33" cu invacom, cu motor, cu tot ce trebe.. se intoarce de n-are treaba

pe lyngsat apar, in real life nu prea.. cel putin nu la mine... am dat si auto scan, si blind scan, agatz peste 150 de canale pe Anik

am scanat Anik-ul pina am transpirat si eu si el.. am gasit tot felul de balarii indiene si filipineze, numai nemtii nu

cred ca nu dau in transponderul cu pricinica, poate la mine in toronto asa este modelul

daca vreunul dintre voi ii prinde, pe ce frecventa ii vedeti?

mersi

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

am una de 33" cu invacom, cu motor, cu tot ce trebe.. se intoarce de n-are treaba

pe lyngsat apar, in real life nu prea.. cel putin nu la mine... am dat si auto scan, si blind scan, agatz peste 150 de canale pe Anik

am scanat Anik-ul pina am transpirat si eu si el.. am gasit tot felul de balarii indiene si filipineze, numai nemtii nu

cred ca nu dau in transponderul cu pricinica, poate la mine in toronto asa este modelul

mersi
    DW-TV shi PRSBN tp 11989 v 20000 i-ar daca i-ti place muzica italiana Video Italia este pe tp-ul 12142 v 20000.

Bafta

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

mersi
    Sorry! Am uitat sa-ti postez ch#'s DW-TV= ch 725, PRSBN= 726 shi Video Italia= 727.

Numai bine

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default prosieben

Quote Originally Posted by DTS-HD MA View Post
    Sorry! Am uitat sa-ti postez ch#'s DW-TV= ch 725, PRSBN= 726 shi Video Italia= 727.

Numai bine
    m-am pus pe AnikF3, am scanat pe 11989, pe 11242, am agatat si canalele germane, vad numele canalului si chiar numele programului la info... problema este ca semnalul pe AnikF3 este s=60, q=40 fluctuant (pe viewsat9000hd), deci e cam subtire... pe sunet imi pocneste iar pe video imi apare cind si cind o mizgaleala, nimic inteligibil

nici celelalte transpondere nu sint mai breze (adica si video-italia la fel, si chinezii aia la fel, etc)

am pus cablu direct de la lnb pina la receiver, sperind sa mai cistig ceva decibeli si sa trec peste pragul de calitate si tot la fel... am miscat antena din juma de grad in juma de grad, la stinga, la dreapta

m-am uitat pe directia antenei, nu cred sa fie vreun obstacol... echostar7-ul de pe 119W imi intra brici, deci la 118W ar trebui sa fie cam tot la fel

tie iti intra semnal ca lumea pe Anik? are altcineva alte sugestii? ca eu am cam ramas fara idei... poate ceva ajustari pe la parametrii lnb-ului?

mersi!

batrin si fara minte Teacher
    Posts Thanks / Likes

am uitat ce lnb e pe 118.7 99.99 % e liniar
    119 e circular

batrin si fara minte Teacher
    Posts Thanks / Likes

esti sigur ca internationalele sint pe 118
    pe vremea mea erau pe 121 si cu lnb liniar si cu antena mai mare de 30 inc
    incearca si adauga si transporderu asta
    11715 - 20000 v 7/8 cu 10750 pe lnb si cu lnb liniar la antena
    http://www.usetm.com/tvro/119.0W.html
    si astia vind un lnb care prinde si liniar si circular
    http://www.usedottawa.com/classified...2&category=tvs
    si aici ai lista cu canale pe 118
    http://www.dishuser.org/118list.php
    ce a fost odata pe 121 acum sint pe 118

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

m-am pus pe AnikF3, am scanat pe 11989, pe 11242, am agatat si canalele germane, vad numele canalului si chiar numele programului la info... problema este ca semnalul pe AnikF3 este s=60, q=40 fluctuant (pe viewsat9000hd), deci e cam subtire... pe sunet imi pocneste iar pe video imi apare cind si cind o mizgaleala, nimic inteligibil

nici celelalte transpondere nu sint mai breze (adica si video-italia la fel, si chinezii aia la fel, etc)

am pus cablu direct de la lnb pina la receiver, sperind sa mai cistig ceva decibeli si sa trec peste pragul de calitate si tot la fel... am miscat antena din juma de grad in juma de grad, la stinga, la dreapta

m-am uitat pe directia antenei, nu cred sa fie vreun obstacol... echostar7-ul de pe 119W imi intra brici, deci la 118W ar trebui sa fie cam tot la fel

tie iti intra semnal ca lumea pe Anik? are altcineva alte sugestii? ca eu am cam ramas fara idei... poate ceva ajustari pe la parametrii lnb-ului?

mersi!
    Folosesc o antena de 36 cu CB 2008A circular lnb cu care prind 118.8+119 brici..95 or better pe 119 shi 85-90 pe 118.8. Problema ta e lnb-ul tau care e superb la any circular or linear sat except la 118.8 pentru ca Charlie foloseste un FSS Circular pentru locatia respectiva shi tu pratic prinzi vre-o jumatate din semnal if your lucky. Spend no more than 20-25 bucks for a Cb 2008a lnb shi v-ei fi in buss. Cumpara-l rapid pentru ca N3 is around the corner shi numai cel de sus stie cind shi daca le m-ai prindem din nou s-au nu dupa switch over.

Sarbatori fericite!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by DTS-HD MA View Post
    Folosesc o antena de 36 cu CB 2008A circular lnb cu care prind 118.8+119 brici..95 or better pe 119 shi 85-90 pe 118.8. Problema ta e lnb-ul tau care e superb la any circular or linear sat except la 118.8 pentru ca Charlie foloseste un FSS Circular pentru locatia respectiva shi tu pratic prinzi vre-o jumatate din semnal if your lucky. Spend no more than 20-25 bucks for a Cb 2008a lnb shi v-ei fi in buss. Cumpara-l rapid pentru ca N3 is around the corner shi numai cel de sus stie cind shi daca le m-ai prindem din nou s-au nu dupa switch over.

Sarbatori fericite!
    acum ca am mai citit despre asta cred - CRED! - cred ca am inteles despre ce e vorba: invacom-ul meu QPH-031 nu vede toti transponderii de pe Anik

deci acum ce fac? dau invacomul jos si il inlocuiesc cu CB-ul ? cred ca n-o sa mai vad Galaxy25 in cazul asta... nu sint sigur nici daca o sa-mi mai intre echo8

o sa incerc sa pun cb-ul alaturi de invacom, cu un bracket, si o sa-l pun pe portul 3 de la switch
    am citit aici despre asta:http://www.ftatalk.com/showthread.php?p=1323125

acum se pune intrebarea: daca se face saltul la N3, nu vor fi si canalele astea de pe Anik afectate? pentru ca eu cred ca astea germane stau acolo tot datorita DN-ului...

multzam mult pentru info tuturor si puneti globurile-n pom

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)