Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 19

Thread: AJutor

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Arrow AJutor

Vreau sa va cer ajutorul,am avut un echipament maxtv timp de 2 ani,acum am renuntat si mai am in prezent doar antena montata afara cu cele 3 lnb-uri si as vrea sa stiu ce riceiver digital sa cumpar sa pot prinde programele la liber sau eventual si cele din maxtv
    AM PREDAT CARTELA SI RECEIVERUL
    AM INTELES CA SUNT RICEIVERE UPGRADATE CARE PRIND DIGI SAU MAX FARA SA PLATESTI
    DE UNDE POT CUMPARA SAU CIT COSTA UN ASEMENEA RICEIVER
    AS VREA SA CUMPAR EVENTUAL SI UN RICEIVER DIGITAL NORMAL SECOND HAND
    SAU UN RICEIVER HD
    CARE SUNT MAI BUNE ?CE MARCA? AS VREA UNUL CARE SA AIBA INTRARE DE USB SI CARE SA PERMITA SI UPGRADE DE SOFT
    ASTEPT SFATURI
    Last edited by seraj; 26th November 2008 at 19:11.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Un receptor cu suport pentru decodare gigi este de la 120 ron (gen strong sau opticum) pana la 2.000 ron (gen dreambox 800HD sau alte receptoare).
    De gasit le gasesti la orice magazin ce se ocupa cu vanzari in domeniul satelitilor.
    Un exemplu ar fi www.elstar.ro

P.S.: Insa te-ai trezit cam tarziu pentru un astfel de receptor ... in ultimii 2-3 ani au mers foarte multe pachete cu astfel de receptoare, acum insa incepe sa cada suportul pentru tot mai multe pachete.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Unhappy

cel mai bun este dreambox 500+ sau celelate 7020etc un dm500este la 700lei poti sa il bagi pe internet si sa decodez cu key bagi un soft si cccam si vezi destule programe

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default rasp

pai de ex vad ca au mai multe modele
    Optibox EXTRA CX PVR READY (dual USB 2.0)
    Optibox PLUS FTA PVR READY (USB 2.0)
    OPTICUM 7100 CX-E, cu CAM si Ethernet
    OPTICUM 4000 TSCX (Rec. dig. satelit si terestru cu Cam incorp)
    Opticum MULTIROOM
    care e mai bunmai complet si mai destept dintre modele astea care nu mi se par scumpe?
    rog cineva sa imi raspunda
    Last edited by seraj; 26th November 2008 at 19:42.
    ID MESS:
    jimitronix

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Toate sunt bune singura problema fiind cea legata de subtitrare si anume receptoarele de la opticum nu prea stiu subtitrare dvb (gigifilm,dicovery ...).
    Cel cu ethernet e indicat pentru ca stie si sharing sau multiroom pentru ca se poate folosi la 2 televizoare in acelasi timp.

O recomandare daca vrei din partea mea si anume intra la sectiunea dreambox si nu asculta aberatiile lui @liviusco.
    Receptor bun e dm500 S si nu dm500+ dar nu merita banii si timpul investiti pentru ce vrei tu sa faci cu el. Bineinteles ca e cel mai bun la sharing iar pentru sharing nu iti trebuie key doar timp si rabdare pentru setari iar apoi milogeala la cei cu servere bune sa te accepte la ei in server.

Concluzia e un receptor ieftin,stabil,sa stie subtitrare si care sa faca update la key iar raspunsul concret ar fi srt 6011 la un pret acceptabil 140 ron.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by ovidiumarius View Post
    Concluzia e un receptor ieftin,stabil,sa stie subtitrare si care sa faca update la key iar raspunsul concret ar fi srt 6011 la un pret acceptabil 140 ron.

........sunt de acord cu ce recomanzi ( chiar strong 6016 ,160 ron ) are multe plusuri, ca de exemplu:

+simplitate in "patchuire"
    +autoupdate keys ( in special Na2, 1*w si 13*e ,atat cat vor mai rezista )
    +recunoaste subtitrarea DVB ,o memoreaza ( se selecteaza pe un singur canal ,si va fi recunoscuta automat la toate celelalte )
    +afisare pe display semanlul in db ( reglare antena fara tv )
    +mozaic 9 canale

............
    VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@ seraj: e chiar asa scump un abonament ca vrei sa prinzi digi sau max fara sa platesti? Eu credeam ca ai si tu un hobby... Acum realizez de ce sunt atatea panouri publicitare cu "TARA LUI MOS CRACIUN"!

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by alexa View Post
    @ seraj: e chiar asa scump un abonament ca vrei sa prinzi digi sau max fara sa platesti? Eu credeam ca ai si tu un hobby... Acum realizez de ce sunt atatea panouri publicitare cu "TARA LUI MOS CRACIUN"!
    tie nu ar trebui sa iti raspund ca vad ca esti ironic,ca fapt divers iti spun,stau la bloc omule am abonament la rds cu pachet maxim dar ptr ca inainte am avut maxtv si am pastrat parabola vreau sa imi iau un riceiver sa mai vad si altceva ptr ca am montate pe o singura antena 3 lnb-uri,va multumesc tuturor ptr sfaturi,tot ma gindesc ce sa cumpar
    ID MESS:
    jimitronix

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by seraj View Post
    Vreau sa va cer ajutorul,am avut un echipament maxtv timp de 2 ani,acum am renuntat si mai am in prezent doar antena montata afara cu cele 3 lnb-uri si as vrea sa stiu ce riceiver digital sa cumpar sa pot prinde programele la liber sau eventual si cele din maxtv
    AM PREDAT CARTELA SI RECEIVERUL
    AM INTELES CA SUNT RICEIVERE UPGRADATE CARE PRIND DIGI SAU MAX FARA SA PLATESTI
    DE UNDE POT CUMPARA SAU CIT COSTA UN ASEMENEA RICEIVER
    AS VREA SA CUMPAR EVENTUAL SI UN RICEIVER DIGITAL NORMAL SECOND HAND
    SAU UN RICEIVER HD
    CARE SUNT MAI BUNE ?CE MARCA? AS VREA UNUL CARE SA AIBA INTRARE DE USB SI CARE SA PERMITA SI UPGRADE DE SOFT
    ASTEPT SFATURI
    salut,baietii sint cam rai cu tine,se cred maestrii,dar nu e frumos,eu studiez digital de 15 ani,ca sa vezi la liber digii,cumpara GLOBO.7010CR,are cam universal,e grozav.te ajut sa-l softezi.

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Ai rezolvat?

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Ptr incepatori ofer ajutor,esti destept daca ai renuntat la abonament,e misto,o sa ai surprize placute,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Junior Member Friend
    Posts Thanks / Likes

Ar mai fi,strong 6120,6125,6355,opticum,humax,IP Box,si altele,dar repet/GLOBO,rapid,procesor bun,recunoaste toate normele de codare,are cam incorporat,usor de softat/

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Default multumesc

si cam cit ma costa un ricever ca acela pe care il recomanzi tu?
    ID MESS:
    jimitronix

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by seraj View Post
    si cam cit ma costa un ricever ca acela pe care il recomanzi tu?
    eu iti recomand un echosmart 771-791 si nu ai sa regreti (ai tot suportul tehnic pe ********)la sectiunea echosmart

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by MIG_35 View Post
    eu iti recomand un echosmart 771-791 si nu ai sa regreti (ai tot suportul tehnic pe ********)la sectiunea echosmart
    cit ma costa?
    ID MESS:
    jimitronix

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)