Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 3 of 277 FirstFirst 123451353103 ... LastLast
Results 31 to 45 of 4144
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Valenii de Munte, 100 Km Nord de Bucuresti
    Posts Thanks / Likes

De unde prinzi tu prog TVR2 pe can 28? Dar Antena 1 pe can 45?
    Eu stiu ca la Bucuresti tvr2 este pe can 51 iar antena1 este pe can 57.
    La Ploiesti antena1 este pe can 29 si Tvr2 este pe can 51 de la Bucuresti si pe can 22 de la Costila.

Banned Expert
    RDI - Board Banned Avatar

Posts Thanks / Likes

antena 1 e receptionata dx in canal 45
    mai ales canal 28 tvr 2 , s-ar zice ca e sus pe un deal la ramnicu sarat cu vreo 2kile

de ex
    canal 44 am pe BG sunet de tvr1 cozia si pe DK sunet de nova tv ruse
    pe imagine apar lunii si cate o data nova binisor .. deci mixare la greu
    in noaptea asta atat de varza e propagarea ca bulgaria 2 io da in freza la modu crunt lu tvr 2 de pe cozia aka ch27

am antena de uif cu amplificare cu tranzistoare de gain inseriate , aproximativ vreo 5dB reali peste normal , nu turcism schema este poloneza de amplificator se aseamana cu vehcea amplificare de la aia turceasca , am cumparato de la unu care vindea antene poloneze in bucuresti pe sub mana , pe bune pe uif e incontestabil .. e prea de tot cat semnal aduce , daca si nova de la kubrat bulgaria intre silistra si shumen pe mijloc e orasul , si ala il zaresc pe canal 21 sub tvr 2 kostilareasa
    separat nu ma laud dar am spus , ce e calculat calumea si puse tranzistoare bine gandite ca gain apai atunci e antena , alcadu nu imi place bucla e in scurt iar amplificarea buna , ia pune bucla corect adaptata si sa te tzii sa vezi cum scoti moldoveni atunci cand eu adun color antena 1 istitza de pe 45 .. sau pro tv novaci canal 46 sau muceala intre baneasa si pro tv in 46 .. uiful este si va ramane bun de dx pentru ca acolo daca nu respecti bucla naturala de moda veche , nu aduni energie cu antena cat sa inceapa sa lucereze ampu bine bine .. PS am avut o antena de test directiva de UHF de la ei .. mai bine tac decat sa zic ce agatam cu ea cu amplificatorul asta ...

uite amplificatorul polonez si antena

acu antena e in alta parte ma refer pe casa si directorul de spate este mult mai aproape de antena , antena era cu dubla directivitate fatza spate , avea 2 directoare fatza si 2 pe spate .. tin sa spun ca in 2003 antena asta prindea in mod constant bulgariile toate si pe tropo aparea ff rar ceva ciudat pe canal 32 habar nu am ce si cum .. nu iti mai spun ca la dipolul ala mic de canal 12 agatam cu el tvr pe canal 8 nici nu realizez de unde este si mai ales muceala ca vara ii dadea ceva in freza peste .. clar ca turci sau moloveni ..

hehe ampu vechi a ramas cu bransa de uif buna si acu ca tot de sporadic am tras sa poftesc amplificare am realizat jumate de amplificator pentru banda veche si jumate pe uif , evident e jos pentru ca sus nu mai am la ce sa il folosesc ..
    http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/588f5d7f5b18ef

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

la mine in zona unele semnale locale se vad ca cizmu deoarece stau exatc intre dealu lu filaret dealu lu adezgo dealu lu spirii si ala de la batca mitropoliei
    deci pe tv orice antena se vede shashie ca am cu ce .. mai ales la 40m de casa am 2 macarale cu brate de 41m respectiv 55m
    mai ales cand alea se rotesc mai vede cneva in cartieru asta o laie .. poti sa ai si mama amplificatorului si WIDE pe antena ca tot la cablu si DTH se ajunge ca te trece mama nervilor

ia o lista cu frecvente sa vezi cum vin

http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/596416af2cb591 ramnicu cel sarat
    http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/2371326425f86f tevere 1 canal cu capac 35
    http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/84b462de0785c0 kisstritza
    http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/1e871f080908f3 tevere due canal 62
    http://www.trilulilu.ro/dxfmromania/555d9fb6fa30a3 irealitatea teve campu lung cel masau

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Eu am trecut de mult de faza asta cu receptia sporadica si de proasta calitate. Acum caut doar ceea ce pot receptiona stabil si calitate acceptabila. Adica sa te poti uita la el pe color oricand.
    Tvr1 pe canal 8 il prindeai atat cat puteai cu acea antena de la un translator TV din zona mea. E pe deal la Maneciu si are 100w.
    Vad ca ai avut si o antena UHF in X. De la ea ai acel X din spatele dipolului.
    Vezi ca si la antena Alcad se poate pune fara probleme bucla de adaptare clasica. Dipolul este tot de 300 ohmi.
    Last edited by afaco; 10th March 2009 at 15:41.

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vad ca tot se discuta,..

ce ar trebui sa fac sa receptionez iar Realitatea tv in conditii bune?

mutarea emitatorului ce a insemnat? spre V, E fata de cum era?

ca vreau sa misc putin de antena dar macar sa stiu in ce parte..

Am antenutza cu rotire din telecomanda din casa, de la amplificator...

Inainte mergeau 6 posturi lacrima, + tvsigma si party, acceptabil..color.

Realitatea era cel mai urmarit, tv ul asta fiind in bucatarie..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Si e greu asa sa apesi pe buton sa misti putin antena?
    SHALOM

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by isr2002 View Post
    Si e greu asa sa apesi pe buton sa misti putin antena?
    n am baterii...

pe bune. :d

n am fol deloc telecomanda aia, decat prima data la montare..
    VU+Solo2, Samsung ue40D7000,ue37D5700,Diablo Wifi, Offset 0,9m - 9E-13E-19E-23E, Offset 1.2m -28 E , 1.2m - 36 E, Offset 0.9m - 1w

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

deci domnule afaco cat ai spune tu , eu tot dx-er raman deoarece asta e placerea , sa asist la fenomene si sa le masor.

o data cu mutarea irealitatii in cartier la mine in multe ozne ale bucurestilui se prind dublat triplat si patruplat deoarece antena are o atarnare la misto adica dub cele de fm in loc sa o suie in varf si sa nu mai aiba clardiri in fatza ..

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default exchange CCC

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post

deci domnule afaco cat ai spune tu , eu tot dx-er raman deoarece asta e placerea , sa asist la fenomene si sa le masor.

o data cu mutarea irealitatii in cartier la mine in multe ozne ale bucurestilui se prind dublat triplat si patruplat deoarece antena are o atarnare la misto adica dub cele de fm in loc sa o suie in varf si sa nu mai aiba clardiri in fatza ..
    am invartit aseara de antenutza si tot asa se prinde de prost Realitatea, in orice pozitie,.. se pare ca au pus emitatorul mult mai jos decat era...

nu mai o intalt pe a mea, astept dvb-t, sa speram ca se respecta termenul de 1 august

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by zvartoshu View Post

Eu nu am zis ca nu poti ramane DX-er am spus ca EU am trecut de faza asta demult (unii trec mai repede,atii mai tarziu si altii deloc). Acum din lipsa de timp am trecut la activitati mai palpabile. Si mai spuneam ca pentru DX ar trebui antene mult mai performante decat dipolul tau. Pe vremuri cand prindeam bulgarii aveam antene de 6m lungime cu multi elementi ca sa putem vedea cat de cat ceva la tv in afara de cele 2 ore cu Nea Nicu si Coana Leana. Ala era adevarat DX. Acum s-au mai schimbat conditiile. Emitatoarele au puteri mult mai mari si sunt mai multe deci ai de unde alege. Restul se face din placere nu ca atunci din nevoie.
    Ca fapt divers cu ALCAD-ul meu am prins la limita intradevar emitatorul de la Berceni pe canal 59 in timpul testelor. Deci are 200W, este in partea opusa a capitalei fata de locatia mea si pana aici sunt peste 100KM. Cam asta e de spus. In continuare iti doresc receptie buna la mare distanta.

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by afaco View Post
    Eu nu am zis ca nu poti ramane DX-er am spus ca EU am trecut de faza asta demult (unii trec mai repede,atii mai tarziu si altii deloc). Acum din lipsa de timp am trecut la activitati mai palpabile. Si mai spuneam ca pentru DX ar trebui antene mult mai performante decat dipolul tau. Pe vremuri cand prindeam bulgarii aveam antene de 6m lungime cu multi elementi ca sa putem vedea cat de cat ceva la tv in afara de cele 2 ore cu Nea Nicu si Coana Leana. Ala era adevarat DX. Acum s-au mai schimbat conditiile. Emitatoarele au puteri mult mai mari si sunt mai multe deci ai de unde alege. Restul se face din placere nu ca atunci din nevoie.
    Ca fapt divers cu ALCAD-ul meu am prins la limita intradevar emitatorul de la Berceni pe canal 59 in timpul testelor. Deci are 200W, este in partea opusa a capitalei fata de locatia mea si pana aici sunt peste 100KM. Cam asta e de spus. In continuare iti doresc receptie buna la mare distanta.

exact , insa cu ce antene sunt pe piatza ma refer la accesul tuturor ca nu toti stiu de alcad , eu cu un dipol care a ramas cu un X in loc de 2X pe spate si 2 in fatza cea mai tare fatza de SWA-uri fatza de alea cu motor si alte basini [ scuze ] dar nu pot sa le inghit la cat de bata culeg semnalul cu amplificatoarele alea , crede-ma ca in zona mea de groapa nici un am de ala nu merge pe dx , daca nici bulgaria 1 canal 56 nu intra decat vag si abia misca tvr 2 ala de pe 32 , pai cu aia prima de pe 2001 turca cu 3 bfr90 luam color shumen ch56 , intra 2 de pe kozia color noaptea urmat de 1 de pe baneasa in 46 , deci , se simte
    apai acu ampu meu asta de 6db peste normal da lectia si aluia turc pentru ca are transitoare de gain mare , ma refer oe33A niste trazistoare noi . inchei cu vremurile
    nu uita ca alea ce sunt cu multi elementi sunt per canal , nu wide range cum cer eu sa incapa multe in uif , stiu vremurile ca am in beci antena de canal 27 valabila cu 11 elemente si antena pentru bulagria 1 sau moldova 1 canal 6 aia cu 6 alelemente , amplificatoarele care nu fac decat sa rad nitel de ele ca la 3 bfy90 nu agata decat mediu bulgaria 1 canal 56 . .. ziceam si eu in real ce fac astea ..
    cat despre alcad , daca ai face adaptarea fara ditai scurtu ala , ai castiga bulgaria de pe 39 cu color nu cu alb negru si pe langa asta nu ai avea tvr 1 in bucuresti de 3 ori peste UIF din cauza adaptarii calculate in camp unde nus emitatoare cu kile bune pe antene ..
    asa ca .. gustam realitatea dupa cum este nu?
    eu nu tin cu nici un amplificator si nici o antena ci cu rezultatul ce il am ca am o zona muci la modul crunt , si cu antena pasiva prinzi o laie mare , si abia cu amplificare incep prin reflexii sa imi agate ce diresc .. .. intelegi problema , mai ales mai am si 2 macarale langa casa cu brate de peste 50m si la le metre lantz de macarale , 4 la numar, care sunt pe directia bulgaria 1 si 2

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    am invartit aseara de antenutza si tot asa se prinde de prost Realitatea, in orice pozitie,.. se pare ca au pus emitatorul mult mai jos decat era...

nu mai o intalt pe a mea, astept dvb-t, sa speram ca se respecta termenul de 1 august
    logic ca e mai jos mai ales goldu copilu de haur , ala e si mai afectat de zona noasta ca stau pe elevatia de 87M si acolo aceau 91M in fafza + blocu ala de 11 etaje , deci aici au antena la etaju 4 , adica vreo 107M si acolo aveau la 11 deci 132M sa zicem
    oricum provocarea asta cu 4 emitatoare pe zona noastra este de 2 lei si cu dezavantaje . deci ma duc sa ma

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by mark21 View Post
    am invartit aseara de antenutza si tot asa se prinde de prost Realitatea, in orice pozitie,..
    uite un avantaj de vreo 3dB fatza de dipol la a mea ..

Banned Expert

Posts Thanks / Likes

iata amplificator turcesc ce a fost cumparat in 2001 de la un turc din aleea castanilor
    eu acu l-am adaptat cu primul pe bfw16/17 momentan 17 ca sa agat sporadic cu el la modul crunt pe whf1
    UIF-ul este cu bfr91 deci vreo 5dB de lantz de amplificare de 2 si cu asta[bfw17] vreo 7.4dB sa zicem RMS deci daca as pun bfr91 in loc de bfw17 as scoate sa zicem vreo 9.7dB .. dar cum noisul de banda e in zona la mine de la relee de cacao si tvr de kilograme .. il duc binisor si intre timp si fiful pocneste de la guerila , se vede cum sa ars cablajul , si uiful cedeaza prin primul tranzistor .. evident am masurat 22k din polarizarea bazei , si este buna nu cu valoare scazuta .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pentru zvartoshu

Uite cate ceva despre antena ALCAD. Dupa cum o sa vezi este de banda larga nu de canal. Eu am varianta MX-045
    http://www.alcad.net/uploads/hojas/2633080.04.pdf
    http://www.antech.ro/?cat=p&page=3
    Bulgaria pe 39 o prind color nu alb/negru iar scurtul ala de care vorbesti se manifesta doar la apararul de masura nu in RF si vine de la transformatorul de adaptare 300/75 Ohmi.
    Last edited by afaco; 12th March 2009 at 13:09.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)