Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Vreau sa lucrez ca instalator la Digi.

Va salut stie cineva cum se poate si care sunt demersurile pentru a fii angajat oficial si legal la DIGI? Detin masina personala si zona ude as dori sa-mi desfasor activitatea ar fi judetul
    Bistrita-Nasaud. Ma poate ajuta cineva cu ceva sfaturi?
    Multumesc anticipat.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

sfaturi:

-gandestete bine daca ce vrei sa faci e asta !
    -trebuie sa ai timp , programul e si Dimunica
    -trebuie sa iti placa ,si sa nu te gandesti la bani

mi s-a oferit si mie posibilitatea asta si am refuzat-o deoarece nu e profitabila .. iti mamanca tot timpul ... lucrezi la DIGI ,ai un sef si esti la cheremul lor !

Mai bine un contract de prestari servicii cu ei .. dar astea se rezolva prin Pile ..ca asa e in Romania la momentul actual!

Cel mai scump lucru la ora actuala este TIMPUL ,grija ce faci cu el!
    2.3m Paraclipse Hydro C & Ku,1,5m Gibertini, 1.15m Offset +Inverto KA+KU, Tbs6983, Vu solo 2,Tehnomate TM 5403HD M3

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by jakab View Post
    Va salut stie cineva cum se poate si care sunt demersurile pentru a fii angajat oficial si legal la DIGI? Detin masina personala si zona ude as dori sa-mi desfasor activitatea ar fi judetul
    Multumesc anticipat.
    Ai grija , o pasiune din asta se poate transforma in cel mai mare cosmar . A lucra cu omul (si prost pe deasupra ) e foarte dureros si lipsit de satisfactii . Pe mine ma dispera cei cateva sute care i-am servit , da sa fii la cheremul a mii de ghiolbani la care li se prajesc decodoarele si urla ca nu mai vad telenovela . Macar fa o proba de o luna si mai vezi dupa .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Multumesc pentru sfaturi, in orce caz stiu cu ce se maninca ca am lucrat in domeniu.
    Nu va spun ca m-am dus la cineva sa instalez o antena si tipul spunea sa il pun sus in pod ca sa fie ferit de fenomenele meteorologice si dupa vreo 30 de minute de lamurire si explicatie a inteles omul ca totusi este bine sa pun farfuria afara.
    Acuma urmeaza sa maduc la sediul de la Bistrita si sa cer un interviu sa vedem unde da si unde creapa.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Eu am inteles din acest mesaj ca doresti sa te angajezi "oficial" la RCS&RDS. In acest caz masina personala nu iti este de nici un folos (nici macar sa faci naveta). Cel ce te poate ajuta este managerul zonal de la RCS&RDS.

Daca doresti sa te angajezi la una din filmele subcontractoare, te informezi de pe pe site-ul lor web si iti depui CV-ul. POate ai noroc.

Daca doresti sa devii tu insuti subcontractor; povestea se complica. Trebuie sa stii in primul rand sa fii manager, sa cunosti legile imbarligate din Romanica, sa ai habar macar cum se citeste un bilant si o balanta, sa ai notiunea satisfactiei clientului, etc, etc, etc . In aces ultim caz, am indoieli care provin de la faptul ca ai postat aici.

In toate cazurile eu iti doresc succes.

Multumesc anticipat.
    Nu refuza sa gandesti ... macar din cand in cand .

Netcity

Junior Member Master

Posts Thanks / Likes

Hai ma netcity ca o dai in balarii(cu tot respectul pentru tine).
    Iti arat eu zeci de firme ale caror patroni nu indeplinesc conditiile insiruite de tine. Bineinteles ca 90% din cele mentionate colaboreaza doar cu RDS, nu satisfac cerintele tale, dar, au ele altceva.....

Frumos si benefic ar fi sa fie si in realitate dupa cum spui tu!

@jakab: dute cu tupeu peste ei la sediu. Ai avea o sansa daca in zona ta nu sunt finalizate echipele de service,ai putea prinde un post bun dealtfel. Cat despre contractul de colaborator s-a cam terminat painea calda. Activitatea ta in acest caz va tinde spre zero.

In orice caz mult succes si nu te da batut!

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mersi baieti pentru solidaritate, oricum o incercare merita.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am sunat la servici clienti de la DIGI si am zis ca vreau sa devin instalator (intretinator) am primit un numar de sesizare si mi sa spus ca voi fi contactat in cel mai scurt timp.
    A doua zi am primit telefon de la Bistrita si mi sa comunicat ca momentan nu au nevoie de personal, poate in viitor. Acuma va intreb cum saracie se poate ca sunt o multime de clienti care sunt nemultumiti de calitatea serviciilor DIGI adica suna pentru ca sa dereglat antena si abia peste vro 4-5 zile vine echipa sa remedieze problema(asta in cel mai fericit caz) ca de la o vreme la care i-am instalat eu antenele ma cheama pe mine sa le reglez antenele si platesc sume mari pentru deplasare incit sa astepte cu zilele sa vina cei de la DIGI. Acuma concluziile vi le trageti singuri.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Am sunat la servici clienti de la DIGI si am zis ca vreau sa devin instalator (intretinator) am primit un numar de sesizare si mi sa spus ca voi fi contactat in cel mai scurt timp.
    A doua zi am primit telefon de la Bistrita si mi sa comunicat ca momentan nu au nevoie de personal, poate in viitor. Acuma va intreb cum saracie se poate ca sunt o multime de clienti care sunt nemultumiti de calitatea serviciilor DIGI adica suna pentru ca sa dereglat antena si abia peste vro 4-5 zile vine echipa sa remedieze problema(asta in cel mai fericit caz) ca de la o vreme la care i-am instalat eu antenele ma cheama pe mine sa le reglez antenele si platesc sume mari pentru deplasare incit sa astepte cu zilele sa vina cei de la DIGI. Acuma concluziile vi le trageti singuri.
    ce te amesteci tu in politica lor interna ... chiar nu inteleg> Nu e treaba ta sa tragi concluzile ,
    La inceputul topicului chiar ii iubeai , iar acum ... hmmm ii improsti cu noroi
    Bafta multa la angajare !
    pentru cccam caut "peeri adevarti nu cabanieri cu carduri in distanta 69"

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

...
    A doua zi am primit telefon de la Bistrita si mi sa comunicat ca momentan nu au nevoie de personal, poate in viitor. ...
    ma cheama pe mine sa le reglez antenele si platesc sume mari pentru deplasare incit sa astepte cu zilele sa vina cei de la DIGI. Acuma concluziile vi le trageti singuri.
    Explicatia este cat se poate de simpla...

Nr de angajati ai unei companii de genul rcs&rds este dictat de profitabilitate. Nu e rentabil nici sa ai personal prea putin asfel incat sa iti plece clientii, dar nici sa ai personal care perioade lungi de timp sta degeaba.

Chiar daca acei clienti sunt dispusi sa iti plateasca tie deplasarea, daca lucrarea este efectuata de rcs&rds acei clienti nu ar mai fi atat de dispusi la cheltuieli suplimentare (cum e si normal).

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by psich0 View Post
    Explicatia este cat se poate de simpla...

Nr de angajati ai unei companii de genul rcs&rds este dictat de profitabilitate. Nu e rentabil nici sa ai personal prea putin asfel incat sa iti plece clientii, dar nici sa ai personal care perioade lungi de timp sta degeaba.

Chiar daca acei clienti sunt dispusi sa iti plateasca tie deplasarea, daca lucrarea este efectuata de rcs&rds acei clienti nu ar mai fi atat de dispusi la cheltuieli suplimentare (cum e si normal).
    solutia exista in tarile civilizate si se cheama externalizarea serviciilor...simplu si eficient...

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Exact asa vrea sa faca Rom Telecom ca el sa ramina doar distribuitor de echipamente si service-ul sa se faca cu firme de specializate (asa ca ei scapa de griji cu reclamatiile)
    Acuma Eu personal nu am nimic cu firma DIGI am incercat pe calea oficiala, acuma urmeaza pe calea neoficiala ca doar suntem in Romania.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Exact asa vrea sa faca Rom Telecom ca el sa ramina doar distribuitor de echipamente si service-ul sa se faca cu firme de specializate (asa ca ei scapa de griji cu reclamatiile)
    Astea sunt numai zvonuri. Daca te lasi in totalitate pe mana tertilor ai sa pierzi o gramada de clienti asa ca externalizare totala n-ai sa vezi lz RTc.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by marcutotal View Post
    Astea sunt numai zvonuri. Daca te lasi in totalitate pe mana tertilor ai sa pierzi o gramada de clienti asa ca externalizare totala n-ai sa vezi lz RTc.
    Ai impresia ca cineva de la Digital+ se urca vre-odata pe casa sa atarne cabluri?

Junior Member Friend

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by bajomedia View Post
    Ai impresia ca cineva de la Digital+ se urca vre-odata pe casa sa atarne cabluri?
    Bine punctat , ma uit de exemplu la Premiere , merge omul in magazin de unde cumpara reciver + card si semneaza contractul si el se descurca cu instalarea antenei . Bine acum majoritatea au o antena montata pe Astra in Austria , in majoritatea cazurilor exista o antena comuna

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)