Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Default Tuner mai sensibil ?

Ma intereseaza sa stiu care are tunerul mai sensibil : placa de baza SkyStar sau receptoarele obisnuite ? ( Strong , DreamBox , Kaon Vantage etc ) . asta in conditii de receptie asemanatoare normal
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

nu prea se poate ce vrei tu
    -dintre skystar -uri , ultima revizie 2.6 sau cat e acuma aia de pc e buna , cea mai buna fiind HD.
    -dintre receivere ..m-as indrepta spre un echolite , dar si aici cu mare grija , mai mult spre echosmart.
    -despre dreambox-uri .... iarasi cel mai bun e dm 800 calitate bani , sau daca te tzine dm8000:P)))))))

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by sinangel View Post
    nu prea se poate ce vrei tu
    -dintre skystar -uri , ultima revizie 2.6 sau cat e acuma aia de pc e buna , cea mai buna fiind HD.
    -dintre receivere ..m-as indrepta spre un echolite , dar si aici cu mare grija , mai mult spre echosmart.
    -despre dreambox-uri .... iarasi cel mai bun e dm 800 calitate bani , sau daca te tzine dm8000:P)))))))
    pai eu ma refer la sensibilitatea receptionarii semnalului si doar intre placa SkyStar vs receivere generaliste ( strong , kaon echolite etc astea imi vin acuma in cap ) . Deci care ar fii mai sensibile sau sunt aproximativ la fel ?
    http://uploadimage.ro/images/04034302560823760342.jpg

Cumpara de la PcGarage folosind acest voucher : VPT7KWLZ si beneficiezi de 1% reducere !

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

deci dintre o placa skystar si un receptor din punct de vedere al sensibilitatii la receptie, receptorul e mai bun....
    pentru sensibilitate la receptie recomand Nokia, Humax, Kaon, Echostar
    din punctul meu de vedere cel mai sensibil e ...antena si suportul software...
    DIGI TV(3kituri cu HSS 1160,DIGI+,DIGI II+), FOCUS SAT, DM 500, Echostar 3600 IP, Echosmart 770 cu cardreader,3XEchosmart 790,Echosmart 791 2XKAON KSF100, Optibox CXPVR, 1x offset 1,20, 4 LNB INVERTO 0.2 dB, 5xoffset 0.90x6lnb inverto 0.2 db, 1X offset 0.80X1 lnb Smart Titanium 0.2 db

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

........pt. ca am avut ocazia sa testez , cu cateva zile in urma , intre un ss2 si un dm500s , pe prog, DSF ( 12480v27500 astra 1h ) cu ss2 intra semnal util ,pe cand cu dm nici vorba , deci.........
    VU+SOLO SE V2,DM 800hd Triax TDS110 H-H Inverto bk ultra
    ..........95*e >>>>>>0<<<<<< 45*w..........

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by AG.LAUR View Post
    ........pt. ca am avut ocazia sa testez , cu cateva zile in urma , intre un ss2 si un dm500s , pe prog, DSF ( 12480v27500 astra 1h ) cu ss2 intra semnal util ,pe cand cu dm nici vorba , deci.........
    si eu am remarcat acelasi lucru . pe ss2 semal mai bun decat pe receptoare.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Nu stiu in ce se masoara sensibilitatea (nu-s de meserie) dar intre cele 2 receptoare din semnatura pot spune ca Nokia e mult mai rapid decat Echo. Mergand amadoua pe acelasi canal (pe iesiri separate), Echosmartul are un delay de aprox 1-2 secunde. Acelasi lucru observat si la reglarea antenei, cand trebuie asteptat dupa fiecare miscare.
    In schimb la limita, Echosmatrul "simte" semnalul mari devreme. Zona de macroblocuri e foarte ingusta, practic odata ce semnalul e util si imaginea e stabila. Nokia intrerupe imaginea la orice adiere de vant. Repet, e vorba de semnal la limita.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

cele HD cu siguranta))

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Cine poate sa ne spuna ceva de tunerele de la IPBox-uri HD comparativ cu alte receptoare ( mai ales DM-uri ) ?
    Multumiri !
    DM 800 clona ; 1,9 Al ; si altele

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by wasexx
    Ma intereseaza sa stiu care are tunerul mai sensibil : placa de baza SkyStar sau receptoarele obisnuite ? ( Strong , DreamBox , Kaon Vantage etc ) . asta in conditii de receptie asemanatoare normal

N-am nicio obiectie fata de parerile colegilor de pe acest thread.Intr-adevar,fiecare din receptoarele recomandate au un tuner ce te poate multumi la receptia semnalelor slabe,si fata de argumentele aduse n-am nicio obiectie de nici un fel.Intrucit am acelasi interes pentru tunere sensibile,inca de pe vremea analogicului,iar de citiva ani eram/sint in cautarea unuia pentru receptia digitala,de citeva luni,in vara,am citit multe despre receptoarele de marca{Manhattan,Lyngbox,Technomate,Dreambox,etc}cu privire la tuner.In cele din urma m-am oprit la receptorul Vantage 7100.L-am ales tocmai pentru acest lucru.Atit din specificatia technica cit si din parerea celor care-l au,am ajuns la convingerea ca merita sa-l cumpar.Si fata de alte receptoare ce le-am testat de-a lungul anilor,Vantage este cel mai bun din punct de vedere al tuner-ului.Cum se manifesta la receptie,am spus pe anumite topicuri{"Ce parere aveti despre Vantage?","Astra 2D receptionat!"}.Nu stiu daca te va convinge testele pe care le-am facut cu acest receptor.Dar te asigur{tine seama ca subiectivitatea/parerea mea nu-i un argument forte!} ca sint multumit totalmente de cum se comporta tunerul acestui receptor.Fara de el n-as fi obtinut micile/marile mele cistiguri la receptia semnalelor slabe.
    Si daca tot intrebi de tunere sensibile si la placi DVB-S,iti pot recomada fara teama de a gresi placa DVB-S2 HD!O am instalata in pc-ul meu,si marturisesc ca nu ma asteptam sa obtin rezultate la receptie atit de bune.Cu cealalta placa DVB-S{versiunea 2.6 sau 2.8},fie de la Technisat ,fie de la alt producator,unele semnale nici nu le "mirosea",cu placa HD aproape ca nu-i semnal sa nu-l sesizeze si sa-l memoreze.Vezi topicul "Astra 2D..." de care am vorbit mai sus.
    satelescu

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by horatyu View Post
    tine si de soft dar si calitatea tunerului

cum zicea si Marius echosmartul da clasa la multe receptoare in regim de semnal mic

doar stongul se poate compara cu el
    indradevar e greoi la indicarea semnalului in secunde sau milisecunde decat multe receptoare , dar in regim de avarie , timp urat si alte...asemenea situatii totusi e un receptor super bun

mai sus zicea AG.Laur de dream 500s si ii dau dreaptate

dar cred ca dreamurile din seria noua au tunere de mai buna calitate decat suratele lor 500 si 500S
    pe cate dreamuri ai pus mana horatyule de iti dai cu parerea ?

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by satelescu View Post
    ...iti pot recomada fara teama de a gresi placa DVB-S2 HD!O am instalata in pc-ul meu,si marturisesc ca nu ma asteptam sa obtin rezultate la receptie atit de bune...
    satelescu
    Banuiesc ca despre SkyStar HD este vorba. Ori?!
    FAbian23

Moderator Expert

Posts Thanks / Likes

Skystar 1 rev 1.5 cel mai sensibil tuner dintre toate placile dvb.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

@nickey4321 si tuturor....HD isi spune calitatea , de unde se reflecta si pretul.......
    sa fiu pus azi sa aleg azi intre o placa normala si una HD , sau intre un receptor normal si unul HD ghici ce as alege?:P))))))))

sa avem numai "borcane de sticla" si "conserve" care sa duca ce se emite azi:P)
    -ca sa iti faci o parere: HD suisse (codat), luxe tv HD(free) , National Geografic HD(codat) , Melodyzen HD (free) ....sunt cateva da bune
    muta antena la 9E si vei fi umilit vizual:P)

Unemployed Expert

Posts Thanks / Likes

Subscriu la cele afirmate mai sus: placa ss2 HD are semnal mai bun fata de un ss2 normal (rev 2.6 D), iar dreambox HD e mai sensibil comparativ cu dm500 (alps) sau dm7000.
    Testele le-am facut pe amos unde semnalul e foarte slab in zona asta, intra la limita
    baFTA
    un server câteva receivere si ceva pasiune...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)