Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 8 of 8
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Suport 2 lnb intelsat 1002- hotbird

Salutare,

As vrea sa realizez un SUPORT pentru doua LNB-uri INTELSAT 1002- HOTBIRD.
    Vreau sa va intreb daca aveti vreo schema cu dimensiuni, unghiuri pentru realizarea lui.
    Multumesc

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by hotmtk View Post
    Salutare,

Vreau sa va intreb daca aveti vreo schema cu dimensiuni, unghiuri pentru realizarea lui.
    Multumesc
    arunca un ochi AICI

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@ stargate99ro
    DA Este exact ceea ce vreau sa contruiesc eu, insa nu am dimensiunile si unghiurile de indoire ale tablelor. Daca are cineva posibilitatea sa masoare un astfel de suport il rog sa posteze.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu am asa ceva, dar poti deduce din desen, suporturile de plastic semirotunde din imagine sunt pentru LNB-uri cu feedhorn-ul de 4 cm. Oricum, asa ceva costa cativa euro si nu stiu daca merita sa te chinui. Un suport mai universal, pentru mai multe LNB-uri (pana la 4) este cel de tip Gibertini, se gaseste peste tot.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Profit de discuie si intreb si eu daca pe o antena de 1.2M pot pune 4 lnb-uri (28.2E, 19.2E, 16E, 13E). Eu am vazut in aceasta dimineata o antena montata la cineva, cu un singur lnb- cred ca era de 1,2M si am observat ca lnb-ul era fixat pe o tija (cea centrala) + alte doua care mergeau in lateral. Asadar, revin si intreb daca este posibil sa montez acel suport de 4 lnb-uri.

Multumesc !

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Nu am asa ceva, dar poti deduce din desen, suporturile de plastic semirotunde din imagine sunt pentru LNB-uri cu feedhorn-ul de 4 cm. Oricum, asa ceva costa cativa euro si nu stiu daca merita sa te chinui. Un suport mai universal, pentru mai multe LNB-uri (pana la 4) este cel de tip Gibertini, se gaseste peste tot.

Cheers BADE !

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Ai uitat sa spui locatia. Daca ai semnal destul pe cei 4 sateliti, se poate, adica fizic poti pune fara probleme cele 4 LNB-uri. Distanta intre extreme nu e mare, deci tija este destul de lunga. Chiar si grupul cu probleme (19°, 16° si 13°) are loc pe 1,2m, LNB-ul de 16° poate fi "inghesuit" intre Astra si HotBird, fara a fi nevoie de LNB-uri inguste, gen Alps.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Smile

Multumesc Kroky!
    Scuze ca nu am precizat locatia. BUCURESTI. Chiar ma gandeam cand am postat aici .. desi .. discutia initiala era HB si Intelsat 10 02. :P dar asteptam un rsapuns din partea ta . Sper sa nu se supere nimeni.

Quote Originally Posted by Kroky View Post
    Ai uitat sa spui locatia. Daca ai semnal destul pe cei 4 sateliti, se poate, adica fizic poti pune fara probleme cele 4 LNB-uri. Distanta intre extreme nu e mare, deci tija este destul de lunga. Chiar si grupul cu probleme (19°, 16° si 13°) are loc pe 1,2m, LNB-ul de 16° poate fi "inghesuit" intre Astra si HotBird, fara a fi nevoie de LNB-uri inguste, gen Alps.
    Last edited by tdy_sat; 25th November 2008 at 12:20.

Cheers BADE !

superstar Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Cumpara l

Quote Originally Posted by hotmtk View Post
    Salutare,

Multumesc
    muncest prea mult sa ti l faci.de altfel e vreo 8 lei,parca...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)