Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 27

Thread: Ghid de unda

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Ghid de unda

Intrebare:
    Ce ghid de unda trebuie ales pentru o parabola de 3m?
    De unde cumpar asa ceva din romania?
    Multumesc!
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Lord of Knowledge Master
    Posts Thanks / Likes

Talking

Si cam catzi metri te-ar interesa?

Poti fi mai explicit?

Ce vrei sa faci cu ghidu' de unda pentru ca intrebarea suna cel putin ciudat..

Un ghid de unda este un "burlan" pe unde "curge" undele si care are o frecventa critica, data de dimensiunea fizica, sub care "undili" nu se mai propaga prin el..
    Chestia cu antena de 3m...e aiurea..atat timp cat nu ne spui ceva de vreo frecventza de lucru....

Poate vrei sa te referi la Feedhorn...ceea ce este cu totul altceva..

"- Ce vrei sa faci cu el?
    - Pai ...pentru ...de dimineatza..."
    ...
    "I-am dat cu rozmarin"
    ...
    "Ehe, mancatu' asta nu e asha cum crede lumea..."

Buna reclama cu mushkiu' ala "de rom" sau tziganesc...

P.S.
    Si scrie , te rog, Romania cu "R" MAREEEEE! indifernet ce rahatzi idiotzi si/sau hotzi conduc tzara asta!

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

Poate vrei sa te referi la Feedhorn...ceea ce este cu totul altceva..
    l-ai lamurit bustean !
    vezi ca dincolo era mai ieftin !

Lord of Knowledge Master
    Posts Thanks / Likes

Schopenhauer, il ai si in mp3 sau videoclip?

Poate in duet cu Tiberiu Ceia...

He he he...

Senior Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Salut.
    Eu am antena de 3 m si am testat multe.
    Recomand ADF-120 Feedhorn for Invacom C120
    gasesti la hm-sat

Lord of Knowledge Master
    Posts Thanks / Likes

Talking

...dar de unde stim ce F/D are antena lui?
    Daca e de Brasov, de acord cu tine ..mai Vrancene!

Cand trec spre Bolotesti prin Focsani o sa ma gandesc la tine, m8 BabaNovac...

He he he...

Cred ca am un "feed" ramas de la una buc. antena de Brasov de 3m...
    O sa-l caut...
    Daca traiesti sau treci prin zapaceala asta de Bucuresti si-l gasesc ti-l dau "mocca"...dar nu ma pune sa-l trimit prin posta ca nu stau la coada la ghiseu..
    Urasc aglomeratzia...

si RDI-ul...

Senior Member Expert

Posts Thanks / Likes

@versus, te astept cu drag.

Lord of Knowledge Master
    Posts Thanks / Likes

Nu cu drag, cu licoare buna ca avetzi din belsug in zona...
    Nu pot bea eu cat e pe acolo...
    Multzam de invitatzie!

Si am uitat ceva important..
    Feed-ul pe care cred ca il am e de Ku-Band

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Default Feedhorn

Am scris tot cu caps lock , si la submit message apare totul cu litere mici...
    Antena nu este din petale,e dintr-o bucata si are 3m.Cred ca am gresit,este vorba de feedhorn...Va lucra fireste,in banda ku.
    Deci de care si de unde? Multumesc!
    Per aspera ad astra !

Vu+ solose v2, Emme esse 115cm, Technisat 33cm, Triax td-78, Sky Zone 2 Triax Dish, Digipower HH SG2100

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by spoealar View Post
    Am scris tot cu caps lock , si la submit message apare totul cu litere mici...
    Antena nu este din petale,e dintr-o bucata si are 3m.Cred ca am gresit,este vorba de feedhorn...Va lucra fireste,in banda ku.
    Deci de care si de unde? Multumesc!
    Vad ca pana acum ti s-a raspuns in 2 peri si cam aiurea.Eu de cativa ani caut un raspuns la aceasta intrebare.Ce feedhorn se potriveste la o anumita antena?Cum se construieste acesta daca nu l-am cumparat cu antena?
    Teoretic antena este imperecheata cu feedhorn-ul.Daca nu il ai, trebuie sa incerci mai multe pana ce il gasesti pe cel mai bun.
    Printr-un numar foarte vechi de Infosatelit era cineva care a facut un feeedhorn reglabil.Adica era compus din 2 piese.Una, care era ghidul de unda cu filet exterior pe care se infileta a doua piesa, cu filet interior si care forma inelele scalare.Astfel puteai regla distanta dintre intrarea in ghidul de unda si inelele scalare.
    Eu am facut asa ceva si are efect.Adica prin reglarea acestei distante se vede o crestere sau descrestere a semnalului.
    Este cam greu in cuvinte sa descriu cum arata acest feedhorn.Daca nu intelegi si vrei sa construiesti asa ceva, iti pun niste poze.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Intr-adevar este o treaba buna acest feedhorn. Ar fi indicat sa pui si niste poze poate aflam mai multe.
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by julius6 View Post
    vad ca pana acum ti s-a raspuns in 2 peri si cam aiurea.eu de cativa ani caut un raspuns la aceasta intrebare.ce feedhorn se potriveste la o anumita antena?cum se construieste acesta daca nu l-am cumparat cu antena?
    Teoretic antena este imperecheata cu feedhorn-ul.daca nu il ai, trebuie sa incerci mai multe pana ce il gasesti pe cel mai bun.
    Printr-un numar foarte vechi de infosatelit era cineva care a facut un feeedhorn reglabil.adica era compus din 2 piese.una, care era ghidul de unda cu filet exterior pe care se infileta a doua piesa, cu filet interior si care forma inelele scalare.astfel puteai regla distanta dintre intrarea in ghidul de unda si inelele scalare.
    Eu am facut asa ceva si are efect.adica prin reglarea acestei distante se vede o crestere sau descrestere a semnalului.
    Este cam greu in cuvinte sa descriu cum arata acest feedhorn.daca nu intelegi si vrei sa construiesti asa ceva, iti pun niste poze.
    Multumesc frumos,hai sa vedem pozele!
    Per aspera ad astra !

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Vad ca pana acum ti s-a raspuns in 2 peri si cam aiurea.Eu de cativa ani caut un raspuns la aceasta intrebare.Ce feedhorn se potriveste la o anumita antena?Cum se construieste acesta daca nu l-am cumparat cu antena?
    Teoretic antena este imperecheata cu feedhorn-ul.Daca nu il ai, trebuie sa incerci mai multe pana ce il gasesti pe cel mai bun.
    Printr-un numar foarte vechi de Infosatelit era cineva care a facut un feeedhorn reglabil.Adica era compus din 2 piese.Una, care era ghidul de unda cu filet exterior pe care se infileta a doua piesa, cu filet interior si care forma inelele scalare.Astfel puteai regla distanta dintre intrarea in ghidul de unda si inelele scalare.
    Eu am facut asa ceva si are efect.Adica prin reglarea acestei distante se vede o crestere sau descrestere a semnalului.
    Este cam greu in cuvinte sa descriu cum arata acest feedhorn.Daca nu intelegi si vrei sa construiesti asa ceva, iti pun niste poze.
    Vezi,eu despre asa ceva nu am stiut prin '98.Mi-am cumparat un LNB de 0,7dB,in locul celui de 1,2dB,si cel nou adica asta din poza,a avut un feedhorn din aluminiu doar cu trei inele,si era strunjit grobian,se vedeau urmele de strunjire.
    L-am montat la antena de 1,2 si parca era mai slab ca cel vechi.Am decis sa-l pun pe cel vechi inapoi.Deabia atunci am observat diferenta dintre feedhornul nou si cel vechi,si pe considerentul ca e mai bine prelucrat si finisat (in plus era si eloxat,era tot din aluminiu) l-am schimbat si intradevar LNB-ul nou cu feedhornul vechi era mult mai bun decat cel vechi.
    Am crezut ca era din cauza finisarii,nu stiam pe vremea aia ca antena e imperecheata cu feedhornul.
    .

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Cum se pun poze aici?Invatati-ma, ca n-am pus niciodata.

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Cum se pun poze aici?Invatati-ma, ca n-am pus niciodata.
    Pai prima data iti faci un cont de exemplu aici :http://photobucket.com/ sau undeva unde ai deja cont.(poate fi si http://my.imageshack.us/registration/)
    La primul caz,unde am eu,faci asa :
    Dupa ce te loghezi,alegi Choose Files,dai calea de unde ai poza ce vrei sa o postezi,Open si astepti sa se incarce poza,apoi cu Save and continue confirmi (poti baga si denumire daca vrei,dar nu e neaparat nevoie).
    Apoi la poza deja salvata alegi din tabelul de sub poza IMG Code,Copy si Paste in textul unde vrei sa apara poza.

Apesi Submit Reply....si gata.
    Last edited by Mayerling; 23rd November 2008 at 16:54.
    .

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)