Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 21
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Canon EF-S 18-200mm f/3.5-5.6 IS

Pe internet am gasit o gramada de teste si impresii pozitive despre acest obiectiv: http://www.dpreview.com/news/0808/08...s_18-200mm.asp
    Mi-ar placea un obiectiv bun la toate, dar inainte de cumparare as vrea sa cer parerea acelora dintre voi care au avut ocazia sa se joace cu acesta.
    Mersi.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Am un 28-200 de la Sigma si sunt multumit de el. Depinde ce vrei de la el, si mai ales cat de pretentios esti. Daca vrei niste poze perfecte atunci uita-l - la capete are aberatii destul de mari, dar daca nu esti foarte pretentios, si mai ales tinand cont ca majoritatea fotografiilor le faci in intervalul 30-150mm, cred ca vei fi multumit de el.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

In ce priveste aberatiile, sint constient de ele, dar o sa manaresc poza in Photoshop daca intr-adevar sunt suparatoare.
    Sigma ar fi o alternativa buna, mai ales tinand cont de pret. Doar ca peste tot am citit ca focalizeaza incet, in special in lumina slaba. Chiar e simtitoare lentoarea (sa zicem, comparativ cu obiectivul de kit), sau abereaza cei de pe forumuri?

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Eu cred ca e mai mic timpul de focalizare decat cel de prelucrare in photoshop.
    Iar de prelucrat, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!

Orienteaza-te si spre Tamrom 18-250 daca vrei ceva cat de cat ieftin.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pina la urma mi-am luat obiectivul Canon EF-S 18-200 mm (ca un cadou de Caciun) si sunt foarte multumit de el.
    E adevarat ca la 18 mm cam face butoi din tot ce misca, dar, fiind in baza de date a DPP, dupa corectia de aberatii imaginile ies perfecte.
    Daca va tenteaza, acum f64 da ca bonus la obiectiv si un set de filtre: http://f64.ro/det.php?id=416&pid=8638

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

nu ai dat cam mult pe el ?
    face aproape 600€ si aici costä numai 449€ sau sant de vinä filtrele alea moca ?
    http://geizhals.at/a360699.html
    adevärul este inventia unui mincinos

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Asa sunt preturile pe aici. Cel mai ieftin e in State, dar si pretul din Germania ar fi fost mai ok, insa cu taxele postale tot pe-acolo as fi iesit. Si mai exista probabilitatea ca pe drum pachetul sa fie scapat pe jos...
    Curios e ca acest obiectiv in Japonia e cel mai scump, desi acolo se fabrica.

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Asa sunt preturile pe aici. Cel mai ieftin e in State, dar si pretul din Germania ar fi fost mai ok, insa cu taxele postale tot pe-acolo as fi iesit. Si mai exista probabilitatea ca pe drum pachetul sa fie scapat pe jos...
    Curios e ca acest obiectiv in Japonia e cel mai scump, desi acolo se fabrica.
    mda
    oricum eu cred cä puteai sä economisesti 100€ dacä-l luai din vest

in japonia totul este scump ca naiba, chiar si orezul
    o 450d färä obiectiv costä 585€ in japonia fatä de 450 in europa
    http://www.yodobashi.com/enjoy/more/i/81899922.html

sä-l stäpanesti sänätos

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Mersi!
    Am pus de multisor ochii pe acest obiectiv, si acum am profitat de luna cadourilor.
    Am vazut si oferte mai bune de pret, dar mi-e cam frica de transport. Acum cateva zile am primit din strainatate un contract si o factura si e incredibil in ce stare au ajuns la destinatie (dupa o intarziere de doua saptamani): hartiile s-au umezit in asemenea hal incat stampila se vede pe fiecare pagina, iar plicul arata ca si cum cineva s-ar fi sters la cur cu el. Asa ca in cazul obiectivului as fi riscat sa primesc o gramada de cioburi...

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

tinand cont cä am un obiectiv de 18-55mm ce ziceti de:
    Canon EF 70-300mm 4.0-5.6 IS USM la 440€

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

Este ok 70-300 dar neaparat sa iei varianta asta cu IS.
    La 300 se simte lipsa stabilizatorului chiar in timpul zilei.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

Pana acum neavand obiectiv cu stabilizare de imagine, am o nelamurire in legatura cu IS la care n-am gasit raspuns pe net.
    Am observat ca, in timp ce focalizez (cu autofocus), in obiectiv incepe sa se miste ceva (presupun ca se pune in functiune giroscopul), iar dupa un scurt timp se opreste. Intrebarea mea este: oare e mai efectiva stabilizarea daca declansez imediat dupa focalizare (avand in vedere ca deja giroscoapele sunt in miscare)?

Mägar de marcä Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Lorand View Post
    Pana acum neavand obiectiv cu stabilizare de imagine, am o nelamurire in legatura cu IS la care n-am gasit raspuns pe net.
    Am observat ca, in timp ce focalizez (cu autofocus), in obiectiv incepe sa se miste ceva (presupun ca se pune in functiune giroscopul), iar dupa un scurt timp se opreste. Intrebarea mea este: oare e mai efectiva stabilizarea daca declansez imediat dupa focalizare (avand in vedere ca deja giroscoapele sunt in miscare)?
    dupä cate am citit eu in manual iti apare undeva in display cand este gata cu focalizarea si atunci poti sä-i dai bice

@ibiza

ms fain

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

La obiectivul 70-300 IS am vazut doua problemutze dar poti trai cu ele:
    - cand faci zoom, partea superioara a obiectivului se roteste in timp ce se dschide si este un pic mai dificil sa folosesti un filtru de polarizare circulara pe el
    - cand tii aparatul foto de gat, obiectivul sta cu capul in jos si din cauza greutatii se deschide singur

Member Mentor

Posts Thanks / Likes

@Leonard
    Obiecivele foto folosesc pentru autofocus un motoras. In momentul in care s-a realizat focus-ul, motorul se opreste. La Canon, realizarea focus-ului e semnalata si printr-un mic semnal sonor (nu stiu cum e la alte aparate).

Pentru realizarea stabilizarii se foloseste tot un giroscop care este in functiune tot timpul pana la realizarea pozei.

Daca tu spui ca zgomotul se opreste, inseamana ca provine de la motorul de autofocus.

Poti sa verifici singur de unde vine acest zgomot prin oprirea functiei de autofocus sau stabilizare.

Eu n-am vazut diferente in calitatea stabilizarii daca declansatorul este apasat imediat dupa autofocus sau dupa cateva secunde.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)