Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5
    Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Sony DSC-T77-lamuriri va rog

Va salut,
    Tocmai am cumparat un asemenea aparat ,are 10,1 Mega ,este foarte finut ,ce mai o bijuterie.
    La setari am dat pentru fotografii realizate landscape pe rezolutia maxima a lui adica de 7 Mega.
    Cu un card de 2 Giga arata ca poate face cca 560 poze ,deci aloca ptr fiecare poza cam 3,7 mega. Pozele pe care le-am facut ca test au intre 2,5 si 3,4 mega .
    Intrebarea mea este:
    Se pot face alte setari incat poza sa fie de dimensiune mai mare (adica peste 3,7 Mega) ,poate astfel pozele vor fi si mai detaliate, sau acesta este maximul alocat ?
    Este suficient de mare fisierul jpeg obtinut ci aceasta setare?
    Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
    Cu stima va salut

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Rezolutia maxima a acestui aparat este de 3648 x 2736 (10Mpx). Rata de compresie nu se poate seta, deci daca setezi sa faca pozele la rezolutia maxima,acela ar fi cel mai mare nivel de detaliu la care se poate ajunge in cazul tau.
    ==========================================================
    (19E+13E+5E+1W)*(H-H)@1m + SS2/TeViiS660 + DigiBox + AKTA on 42LD650 3GS
    ========================================
    ==================

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Rezolutia senzorului este una iar rezolutia pozei rezultate este alta. Pentru economie de date, softul aparatului elimina informatiile inutile, de exemplu cand ai suprafete mari si uniforme. De aceea dimensiunile pozelor rezultate sunt asa de diferite.
    Daca ai setat aparatul pe rezolutie maxima, atunci fii sigur ca el va scoate totul din el. Este normal ca la inceput sa vrei sa storci totul din aparat, dar ai sa vezi ca o rezolutie medie este perfecta pentru poze de pana la un format A4, fara ca ochiul sa sesizeze vreo diferenta. Rezolutia maxima se foloseste la formate mari (postere).
    Oricum, limitarile la aparatul tau nu vin de la numarul de pixeli, ci de la obiectivul mic.

Member Mentor
    Posts Thanks / Likes

Smile Sony DSC-H3 help

Am luat un asemenea aparat si bolovanii de la marketonline l-au trimis fara card desi in oferta era unul.

As vrea sa stiu ce capacitate maxima accepta acest aparat sa nu iau un card de 8GB si sa nu potriveasca.

Foloseste MEMORY STICK PRO

Multumesc anticipat.
    Roling Stones, Dire Straits, Deep Purple, Led Zeppelin, Beatles, Creedence Clearwater Revival, Scorpions, Meat Loaf, Accept, WASP, Huey Luis & the News, Warlock, Helloween, Stratovarius, Lita Ford,Nightwish, Queen, Pink Floyd, Steve Vai, Yngwie Malmsteen, Joe Satriani, Metallica (whiskey in the jar).. cativa cu care ma mai cunosc si eu.

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default T77

ce parere aveti despre acest aparat
    se merita?
    nu am gasit pe nimeni sa il intreb ceva despre el

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)