Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 11 of 11
    Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Feedhorn pentru Channel master 1.2

Salut, sunt nou pe aici si sper sa ma puteti ajuta sa ma decid. Sint in Dublin si mi-am luat un Channel Master 1.2m , am citit pe forumurile englezesti ca pt a obtine unui maxim randament al acestei antene satelit iti recomanda (aproape toti profesionistii) sa-ti iei un feedhorn + Inverto sau Invacom LNB. M-am uitat pe net si sunt foarte derutat care lnb si feedhorn ar fi cel mai bun si compatibil cu aceasta antena indiferent de pret. Sper sa ma puteti ajuta si va multumesc mult.

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

FEEDHORN-ul se ataseaza la lnb pentru antene prime focus. La antena de 1,20 care o ai cred ca este offset. ce model de antena detii ?

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

sal.sper ca aceasta imagine sa-ti dea o idee cam ce am, este probabil offset, cea din imagine are 1.8..........a mea e de 1.2m si este aceeasi ca in imaginea de sus. Bun intentionez sa-i pun motoras dupa ce apare mult asteptatul Dreambox 8000hd ( daca o fi hd). te rog explica-mi care este diferenta intre offset si celelalte? Sunt pierdut in spatiu! merci

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

E o antena foarte buna, offset. Nu iti trebuie feedhorn , acesta se foloseste doar la antenele rotunde (parabole)
    Principala diferenta este de forma. Apoi de montura in cazul motorizarii.
    Sa o stapinesti sanatos!
    SHALOM

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by florin2222 View Post
    FEEDHORN-ul se ataseaza la lnb pentru antene prime focus. La antena de 1,20 care o ai cred ca este offset. ce model de antena detii ?
    Sant feedhornuri si ptr.antene offset ,si se poate utiliza lnb-uri cu flansa sau fedhornuri care au filet ptr lnb-uri care in loc de flansa au filet ,nu stiu daca se mai gaseste asa ceva.
    Dar sant ,poate baietii te pot ajuta ,cei mai vechi in domeniu .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

revin dupa alte ,,cercetari,, si desoper ca pe sit-ul de la baietii astia http://www.satellitesuperstore.com/feedhorn.htm ca antena mea este offset dar totusi recomanda pt o receptie buna feedhorn cu lnb invacom sau inverto. Ei explica de asemenea ca daca ai un cablu mai scurt de 20m sa folosesti Invacom LNB iar pt mai mult de 25m Inverto, iar feedhorn cel care e in imagine Andrew feedhorn, Andrews feedhorn with Inverto 0.3dB C120 LNB

23mm to 40mm spacers included.

Andrews feedhorn with Invacom 0.3dB C120 LNB

Asa cum am mai spus sunt la Dublin si .............ploua .......... Merci

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

andrews sunt antene profesionale de transmisie,in general, iar tu faci receptie la nivel de amator.eu cred ca feedhornul e prea lung pentru antena ta.cumpara un lnb normal fara flansa monteaza-l si savureaza programele.daca spui ca ploua mult ideal ar fi sa cauti o solutie de impregnat antena ca apa de ploaie sa se scurga repede.
    explicatia cu alegerea lnb-urilor pina la 25m invacom ,peste inverto mi se pare o prostie.

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by gheorghebereanu View Post
    revin dupa alte ,,cercetari,, si desoper ca pe sit-ul de la baietii astia http://www.satellitesuperstore.com/feedhorn.htm ca antena mea este offset dar totusi recomanda pt o receptie buna feedhorn cu lnb invacom sau inverto. Ei explica de asemenea ca daca ai un cablu mai scurt de 20m sa folosesti Invacom LNB iar pt mai mult de 25m Inverto, iar feedhorn cel care e in imagine Andrew feedhorn, Andrews feedhorn with Inverto 0.3dB C120 LNB

Asa cum am mai spus sunt la Dublin si .............ploua .......... Merci

Cred ca merita sa incerci un LNB offset de 02 - 03 db de vreo 15 - 20 euro.
    Regleaza cu el si vezi cum merge. Apoi daca nu iti place si nu esti multumit
    poti sa cumperi si alte LNB-uri exotice cu diferite feedhornuri etc.
    O sa se vada la fel.
    By the way? Ce doresti sa prinzi cu antena?

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

LNB ptr offset

Multi Banned User Expert
    Posts Thanks / Likes

antena din imagine este Metz ,nu andrews !

Târnacopist Expert
    Posts Thanks / Likes

Nu-ti trebuie decat un LNB Titanium Smart de 0.2dB (single). Am gasit antena pe net, are reflectorul din fibra. Iti trebuie si o motorizare pentru ea, asta nu ar trebui sa fie o problema pentru ca e destul de usoara (banuiesc, in data sheet nu spune nimic de greutate).

Pentru cei care mai vor sa-si dea cu parerea: http://support.mainstreamdata.com/co...df/type120.pdf

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)