Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 16
    Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Default DM 800 si DM 8000

Din surse mai mult sau mai putin autorizate am aflat ca la sfarsitul acestei luni , odata cu lansarea DM 8000 in magazine , pretul DM 800 va deveni oficial 500 euro , deci va creste cu 50 de euro .

Aceasta marire de pret face parte dintr-un plan complex de eliminare a clonelor de pe piata . Pe masura ce o sa am informatii noi o sa va tin la curent .

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Mi se pare o timpenie fara margini. Sint de parere ca prin ridicarea pretului unui produs care si asa nu era ieftin, il "forteaza" pe client sa aleaga "clona".
    Ar fi, cred, pt. prima data cind unui produs electronic i se majoreaza pretzul recomandat de producator, la 6 luni dupa lansarea pe piata, fara a aduce o imbunatatire.
    Criza financiara (world wide) nu a ajuns la urechile lui nenea A. Karasu, sau o fi o nou metoda de management turcesc?

Junior Member Teacher
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Lightbulb

Quote Originally Posted by armand25 View Post
    Din surse mai mult sau mai putin autorizate am aflat ca la sfarsitul acestei luni , odata cu lansarea DM 8000 in magazine , pretul DM 800 va deveni oficial 500 euro , deci va creste cu 50 de euro .

Aceasta marire de pret face parte dintr-un plan complex de eliminare a clonelor de pe piata . Pe masura ce o sa am informatii noi o sa va tin la curent .
    Eu unul nu cred asa ceva.. poate ca unii au inca multe Dm800 pe stoc si lansand un zvon de acest gen,incearca sa gaseasca cat mai multi cumparatori in prag de sarbatori.
    (si departe de mine sa fac referire le tine)
    Cum sa elimini concurenta umfland pretul la un produs?Mi se pare absurd.
    Dar ramane de vazut.

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Glumeti astia de la DMM ) Scumpesc dm800 ca sa elimine clonele de pe piata...right
    Nu-mi plac oamenii, sunt fiinte rele si fara caracter.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes
    SHALOM

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Pai n-ai vazut la sectiunea de bursa?

http://forum.paytv.ro/showthread.php?t=73863
    Last edited by javrica; 14th November 2008 at 12:36.

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

oameni buni , am o informatie , pentru care nu bag mana in foc ( a se vedea primul post ).
    nu sunt distribuitor DreamMultimedia(as vrea eu ) , dar vand intradevar produsele lor . unul din furnizorii mei , distribuitor autorizat DreamMultimedia mi-a dat acesta informatie. e posibil sa fie adevarata sau nu . asa cum zicea cineva mai sus ar putea fi bagata informatia pentru a creste vanzarile , desi .... am incercat sa testez informatia cerand o comanda mai mare . raspunsul a fost ca stocul e limitat si nu se poate mari comanda.

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

A fost o gluma; e normal ca informatiile bune/rele sa vina pe filiera celor care au legatura cu produsele.
    SHALOM

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Si eu am intrat in jocul lui isr2002. scuze daca am deranjat. Am rpimit si eu, acum cateva zile, un mail de la un furnizor de echipamente in care zicea de pretul DM800 ca va urca la 499 iar DM8000 va iesi pe piata la 999 euro chel

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by picollo08 View Post
    Armand ...
    te vad o persoana serioasa si intreprinzatoare.
    Dar sunt "picat din cer" in fata afirmatiei tale-scumpim cu 50 € originalul pentru a scapa de clone.
    Am crezut ca-mi crapa pamantul sub mine.E o aberatie.
    Nu te poti pisa contra vantului ca te vei uda mereu.
    Nu e vorba numai de 800/8000 dar razboi prind umflarea de pret nu a castigat nimeni.
    In italia deja e plin de clone la orisice.Nu m-as mira sa trec prin vreun magazin sa ma gasesc clonat si pe mine insumi
    Uite doar aici si aici .
    Ce crezi ca daca se mareste pretul vor da navala doritorii de 800/8000 sa cumpere la pret marit?Nici vorba se vor orienta spre alte produse-vezi Inetbox350/Qbox/QboxHD(asta inca nu e pe piata).
    In italia DM8000 va fi disponibil incepand cu 28 nov la derizoriul pret de 999€, practic un pret care va atrage milione de cumparatori care dau acum 80-100€ pe o clona de 500 sau maxim 380€ pe o clona de 800.

dream-multimedia este axata pe piata in care se vorbeste germanä(germania,austria si elvetia in nici un caz pentru italia si restul eu din pacate este purul adevär deci dream-multimedia se axeaza pe cei care sunt abonati la p r e m i e r e ce se vinde pe linga este de o ciorbä

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by picollo08 View Post
    Armand ...
    te vad o persoana serioasa si intreprinzatoare.
    Dar sunt "picat din cer" in fata afirmatiei tale-scumpim cu 50 € originalul pentru a scapa de clone.
    Am crezut ca-mi crapa pamantul sub mine.E o aberatie.
    Nu te poti pisa contra vantului ca te vei uda mereu.
    Nu e vorba numai de 800/8000 dar razboi prind umflarea de pret nu a castigat nimeni.
    In italia deja e plin de clone la orisice.Nu m-as mira sa trec prin vreun magazin sa ma gasesc clonat si pe mine insumi
    Uite doar aici si aici .
    Ce crezi ca daca se mareste pretul vor da navala doritorii de 800/8000 sa cumpere la pret marit?Nici vorba se vor orienta spre alte produse-vezi Inetbox350/Qbox/QboxHD(asta inca nu e pe piata).
    In italia DM8000 va fi disponibil incepand cu 28 nov la derizoriul pret de 999€, practic un pret care va atrage milione de cumparatori care dau acum 80-100€ pe o clona de 500 sau maxim 380€ pe o clona de 800.
    nu ai citit cu atentie . vor fi mai multe actiuni de eliminare a clonelor . scumpirea e doar o parte din aceste actiuni ..... nu uita ce s-a intamplat cu dm500 in aprilie .... tu ai risca cateva sute de euro ? pana la urma hardul ca hardul.... dar softul face toti banii la dream . eu zic ca replicile o sa aiba succes doar cu soft facut de galbeni... si si atunci se duce toata valoarea . omul vrea sa aiba dream , restul sunt fix P**A
    mai e un aspect . dream nu cumpara decat cunoscatorii .... cumpara oameni care habar nu au de linux si alte dracii . si sunt mult mai multi decat cunoscatorii . oameni cu posibiltati in general. tu ai risca sa iti pui in cap cateva sute de astfel de oameni ?

JE SUIS GRAS Expert
    Posts Thanks / Likes

Armand, scuze daca stresez dar mie nu-mi reuseste sa inteleg rationamentul asta de busines conform caruia ca sa te impui pe piata si sa elimini copiile maresti pretul...serios acum ...si mai am si un MBA la activ

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

@javrica
    nu-ti mai cere atatea scuze. nici eu nu inteleg .... poate ca totul doar o informatie si atat .... mai avem putin si vom vedea cu ochii si cu buzunarele noastre daca e adevarata sau nu .

@spany

pentru tine oricand.... oricum banii i-ai facut 60 % sambata seara in cateva ore

ER' MEJO Moderator - Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by armand25 View Post

deci au aparut clone de dm800?
    sau cresc pretzul la 800 ca sa dispara clonele de dm500 si dm7020?

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by rusudanion View Post
    deci au aparut clone de dm800?
    sau cresc pretzul la 800 ca sa dispara clonele de dm500 si dm7020?
    Clonele n-o sa dispara nici odata. Creste pretul la dm800, va creste si pretul clonelor.
    Sa nu-si dea seama omul de rind...
    Atentie de unde cumparati. Recomand numai dealeri dream multimedia autorizati.
    Pe situl lor este lista intreaga eu de west, est... si restul lumii.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)