Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Master
    Posts Thanks / Likes

Default Dimensiune antena sau problema la instalare?

Salutare, sunt mai nou si sper sa ma ajutati cu urmatoarea problema.
    Asadar mi-am instalat o antena de satelit cu urmatoarele caracteristici:
    offset 1.15 m
    montura H-H
    LNC strong 0,3 db
    receiver strong SRT 4401

Problema mea este ca nu reusesc sa prin mai multi sateliti cum ar fi:
    Astra 2
    Eutelsat W2
    Nilesat
    Arabsat

Am reusit sa scanez:
    Astra, Hotbird, Sirius, Eutelsat W1, W3 toate cu maxim 80-85% signal si 75-80% quality

Acum as vrea sa stiu care ar putea fi problema:
    - diametrul antenei mele e prea mic pt satelitii enumerati in prima lista
    - sau antena nu a fost instalata corect si ar fi cazul sa-l chem pe cel care mi-a instalat antena sa verifice...

Mersi.

Junior, da' cresc Mentor
    Posts Thanks / Likes

cheama "tipul de la cablu". sat din prima lista ( cu exceptia nilesat si, in mod particular la mine arabsat pt care n-am vizibilitate ) se prind la cj cu antena de 0.9, asa ca la tg mures ar trebui sa "zboare" cu antena ta. e treaba de reglaj.
    succes!
    xyboox. Din Transilvania.

Inimos din cale afara Expert
    Posts Thanks / Likes

Daca vrei sa inveti,e bine,dar mai intai tre sa te documentezi. Daca ti-e frica sa te apuci atunci cheama un meserias. Eu zic ca numai asa inveti exersand. Cel mai simplu o busola, scule si chei lacatus, tv-u si strongu afara langa antena si te apuci , la ultimii sateliti de pe curba pe care i-ai gasit misti cu mana in sus si in jos sa vezi daca scade semnalul. De exemplu daca cel mai vestic trebuie sa cobori ca sa creasca semn. iar la cel mai estic tre sa urci atunci trebuie sa mai stabilesti o data pozitia sudului pentru ca nu te incadrezi in orbita sat. Si tot experimentand,progresezi. H-H u tau trebuie sa aiba si un buton din care misti est-west,nu? Mai babeste de atat nici ca se poate. Ar mai fi metoda satfinderului,dar daca nu apucate asa si vei reusi. Scoala de instalari nu a facut nimeni. Bafta!
    Oamenii se nasc si mor, fara ca macar sa aibe idee unde se afla cu adevarat si care e sensul existentei.

Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Eu fac asa !

Pun pozitia de baza la SUD cu busola cu o precizie cat mai buna ( aleg un reper indepartat la SUD ... un stalp, un varf de copac, coltul unei cladiri ... la 50-100 m ) , pun sistemul la ZERO ( 0 pe H-H ) , si rotesc antena pe stalpul verical pana vad reperul in prelungirea bratului LNB-ului , aici string colierul ! si ma ocup de elevatie ( pun pe H-H latitudinea ... cat mai exact ) si fixez din suruburi ! dupa care caut satelitul de la SUD-ul meu ... reglind declinatia din suruburile antenei ... cu SATFINDER-ul legat sau cu receptorul langa mine ! receptorul pus pe un canal FTA cu SR cat mai mare ! inclin usor antena pana am maximum de semnal ... si string suruburile ! definitiv ! ... daca ai reglat atent la cei trei pasi de mai sus sigur acoperi un arc de cerc de 60 grade ... fara probleme !
    La Cluj la sudul local ( 23,5 ) se afla ASTRA 3A ! unde am un canal Fish-video ... chiar bun pentru scpopul propus !

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)