Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 7 of 7
    Gold Member Expert
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Mister Nerezolvat

am instalat si eu de curand o antena parabolica.. totul a mers minunat pana cand am intalnit o problema neobisnuita, si anume: pe astra hotbirdsi pana la eutelsat W1 aveam semnal pe ambele polarizari, trecat de siirius spre Hispasat semnalul disparea complet pe Horizontala, am crezut ca nu am instalat Lnb bine.. am fixat antena pe hispasat,, si am inceput sa reglez Lnb dar degeaba semnal peH nu aparea ,,
    sa fie oare Lnb de vina ?

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

cu siguranta de la un anume punct (probabil w1 ) iesi de pe arc .incearca de la punctul 0 da elevatie corecta si fii atent ca antena in pozitia in care este aliniata cu polar mount sa nu aiba inclinatie stanga /dreapta .eu asa fac si imi merge de la turksat la panam cu semnal fff bun

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

problema este ca pe vertical am semnal foarte bun pe toti satelitii.. numai pe horizontal dispare cand trec de 1W

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

Default Sa repetam !

Din cele relatate eu inteleg ca ai instalat un sistem mobil (H-H sau cu montura mobila). Fenomenul relatat de tine poate apare daca LNB nu este in pozitia normala la origine ( sa zicem pe Astra ) dar si daca pozitionarea se face manual si nu se roteste si LNB-ul !

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

incearca manula si roteste LBN-ul cu 70-80 grade dupa acele ciasului de la pozitia care sta acuma la Astra

you said "member" huh! Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din cate stiu la sistem mobil nu se da corectie din lnb pt ca logic daca inclini intr-o margine de ex spre dreapta adunci cu cat mergi spre stanga se mareste diferenta si ai pierderi mari in capatul opus.Raman la ideea ca iese de pe arcul geostatic de la un punct mai incolo.Personal mi s-a intamplat sa am semnal beton pe o parte mai exact turksat -nilesat si dupa nilesat... mortus.Cu o deviere cat de mica la centru ai sanse sa nu mai vezi nimic de la un punct incolo.Daca cineva are alta explicatie astept sa o aud dar crede-ma ca dupa cate ore am petrecut pe acoperisuri raman doar la ideea asta.Asadar RESET si de la capat

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@gavrild ai dreprate in privinta sistemului mobil, numai ca @SCARY_2 nu metioneaza de loc de ce sisem e vorba ceia ce ma duce la ideea ce el o roteste cu mana neefectuand corectiile respective de unghi de inclinare pentru satelitii din esxtreme, mai sus mentionat de mine e pentru Hispa

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)