Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18

Thread: lnb

Junior Member Junior
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default lnb

M-am hotarat sa-mi cumpar alt lnb.Ce-mi recomandati , sa-mi iau antena si lnb-eul de la DIGITV, sau sa-mi iau alt lnb ptr antena mea,ofsyde de 0,8

Burtos Expert
    Posts Thanks / Likes

Frate ia-ti un Invacom si scapi de toate greutatile neplacute
    Modified Original Smart Cards N3!Pentru clone,pentru piraterie,orice fara bani

Junior Member Teacher

BOZANTA MARE ----Latitude 52.1 N---Longitude 10.4 E
    Posts Thanks / Likes

Interesant, am Invacom 0,3 si totul arata in felul urmator:TP1 61-72% :
    TP2 58-68 % : TP3 90-98 % : TP4 94-98 %.Cei drept acum este innorat dar nu ploua. Daca este vreme naspa si ploua tp 1 si 2 nu se mai vad iar restul cu intreruperi.Oglinda e reglata beton.

Airboy are cu Gold semnal de 98 % pe toate TP-urile.Eu am dat 27 de euro pe Invacom iar und Gold costa 7 euro.Am sa cumpar un Gold sa vad ce iese.

@Airboy "taarsam" ce lnb ai avut inainte de a pune Gold si ce semnal

Senior Member Expert
    Posts Thanks / Likes

SMART Universal,de 0,2dB,Titanium edition cu garantiie de 5 ani(www.smart-electronic.de)
    am cumparat asa ceva de la HM sat si sunt foarte multumit,pretul cu carte de credit 29.90 euro.(inclusiv posta)Merita .

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Voiam si eu sa-mi cumpar un lnb.Merg la firma Tehnocon (bt)(singura de profil din oras) si baietii ma refuza ,cica nu dau lnb fara sistem complet de receptie.(prostul de mine aveam reciverul de la Digi in sacose si baietii nu e prosti ,ei e cu concurenta parca asta ar trebui sa conteze la o firma care se respecta).
    Si mai culmea e faptul ca fratele patronului are la tara o firma de cablu care
    retransmite vreo n posturi de la concurenta (a se citi Digi) inclusiv Protv ,Acasa,etc (adica cele cu sigla)
    Asa ca mi-am luat lnb dar dintr-un alt judet .

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

LNB MAXIMUM UNIVERSAL 0.3 dB la super pretz ... cine doreste sa ia legatura cu mine prin PM ...

ovex

Very Iritant Person Expert
    Posts Thanks / Likes

@gitana - antena o fi reglata beton dar lnb-ul l-ai rasucit putin ....?!?
    eu am invacom 0,3dB si pot sa-ti spun ca in afara de el singurul care m-a mai impresionat a fost un MTI de 0,6 dB.....

Gold Member Expert

Posts Thanks / Likes

@ntire2000

Fra ... ala de care spui tu este cel mai tare LNB care a aparut la noi pe piatza ... eu am un MTI cu flansa de 0.6 dB pe o antena de 1.8 din 2001, chiar cand or aparut ... si mere perfect si in ziua de astazi.

ovex

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@ntire2000

Da am incercat in toate felurile,am rasucit lnb-ul si-n stanga si dreapta(si la ora 5 cum ar fi normal sa fie lnb-ul la Intelsat) si tot degeaba.
    Azi am primit un Humax single de 0,3 db sa-l incerc si daca are semnal bun urma sa-l cumpar pt.19 euro.(la doi pasi de mine este un polonez care are un satshop si-l cunosc bine)daca nu i-l duc inapoi.Azi toata dupa masa am fost pe acoperis si rezultatul :Humax-ul a avut semnal mai slab cu vreo 10-15 %.
    Gold n-a mai avut si nici MTI .Am vrut sa le testez sa vad daca intr-adevar
    gold s-au mti poate sa ajute cu ceva la TP 1 si 2.Dar pe joi le primesc si atunci am sa va tin la curent .Cu toate ca ma indoiesc ca o sa am semnal mai
    bun pe TP 1 si 2,dar vreau sa ma conving cu adevarat .Pana acum se pare ca
    Invacom-ul e ceva mai bun ca Humax.

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

@gitana, pun ramasag ca antena ta nu e perfect reglata sau e deformata. Imposibil sa nu ai semnal de min 90% cu orice LNB se gaseste la ora actuala in shopuri.
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75E <> 30W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@AirBoy

Nu stiu ce sa-ti spun dar eu sunt de parere ca antena e reglata bine.Ca e deformata ? Mira-mas ! Dute pe www.satzentrale.de si ai sa vezi ca nu ai
    cum sa gresesti daca inveti sa reglezi antena de pe aceasta pagina.+ toti pe care-i cunosc eu au la fel semnal mai slab pe TP 1 si 2.Nem tudom ce sa zic.
    Tu nu ai avut aceeasi problema cu vechiul lnb ?

Keep believin` Expert
    Posts Thanks / Likes

@Gitana:

Clar la semnal este asa:

TP2 (90-93%) < TP1 ( 96-98%) < TP3 (98%) < TP4 (98%)
    (unde 98% = 100% ca deh e conserva. )

Inteleg ce spui, sunt de acord si cu faptul ca e reglata perfect, tu stii asta. E am adus in calcul si acest factor, din posturile anterioare nu a reiesit faptul a e ok.

Incearca si miscari inainte - inapoi (in inelul de prindere) ale lnb-ului, rotiri foarte finutze, am remarcat ca o miscare foarte mica la stanga/dreapta duce la pierderea catorva procente bune. La fel, am constatat ca semnalul este maxim cand lnb-ul este tras in afara (in inel) nu cand e exact pe mijloc. Depinde acum si de bratul lnb-ului, care la fel, trebuie sa duca pe acesta chiar in focar. Orice deformare duce la pierderi masive de semnal. Un alt factor foarte important, cablul pana la receptor, lungimea si calitatea acestuia sunt criterii decisive. un RG6U Strong este foarte bun, un Belden e ideal. Distante de 25-35m nu trebuie sa constituie o problema pentru un cablu de calitate ca cele de mai sus. Eu am 18m la Digi (STR RG6U) , 35m (vre-o 15 is colac dar nu l-am taiat ca voi muta satelistica in camera cealalta...) la oala mare (Belden)
    1.6 Offset Al, Invacom 0.3dB, VBOX 2 Moteck, DVB: Pinnacle PCTV-Sat, act. 18'' , 75E <> 30W , DM500s / Focus KSF100 / 2x DigiTV 1160NA / 1x Humax Digi-plus / 0.3dB Gold+0.8m Offset / BOOM TV

Membrana Expert
    Posts Thanks / Likes

HSS 1160; antena 1,15 STRONG zona Constanta:
    1. LNB gold 0.3dB toate TP 98%
    2. LNB MTI 0.6 TP intre 68-90%.

Junior Member Teacher

Posts Thanks / Likes

@AirBoy

Kszi ! Sa stii ca am sa incerc sa ma folosesc de sfaturile tale poate totusi voi reusi sa am semnal mai bun.

Junior Member Junior

Posts Thanks / Likes

Hay ca m-atzi bagat in ceata ati deviat de la subiect

am intrebat ce fl de lnb sa imi iauam primit niste raspunsuri dar nu destule!

va rog mai multe informatii..........

niste lnb-uri niste preturi shi niste pareri despre calitatea lor atat va cer!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)