Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 4 of 4
    Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default diferenta dintre priza tv de trecere si una capat de linie

Am renovat apartamentul, am refacut tot cablajul (curent /tv /date) si acum sunt la alegerea prizelor. Imi puteti spune va rog care e diferenta dintre priza tv de trecere si una capat de linie? De care trebuie sa pun eu? (tin sa mentionez ca in spate la o astfel de priza o sa fie si modemul de cablu de upc). Si eventual daca pe prizele pe care vreau sa le iau nu scrie nimic, de unde ma pot prinde de care e priza...

multumesc

Moderator Expert
    Posts Thanks / Likes

Priza tv de trecere are o intrare si o iesire de cablu (spre priza urmatoare), pe cand cea terminala are numai intrare de cablu, acolo unde ar trebui sa fie iesirea nu are sistem de prindere a cablului (lipsesc suruburile).

Junior Member Teacher
    Posts Thanks / Likes

Din ce stiu eu cand vindeam prize tv ... ca era vorba despre impedanta pe care o capata un lant de prize tv mai ales in cazul semnalului de la un lnb . Adica era vorba de "stea" cele de trecere ,iar capat-ul inchidea un astfel de sir de prize . Cele de la firma legrand chiar erau facute pentru asta (adica aveau mufa TV, RADIO , SAT ), dar aveau si niste preturi pe masura... cred ca-s peste 40RON la ora asta. Mai stiu ca nu puteau fi mai mult de 4 prize de trecere , a 5-a fiind cea de capat . Oricum in speta e vorba despre impedanta semnalului si atenuarea eventualelor oscilatii care apar din cauza lungimilor de cablu coaxial si a tunerului televizoarelor de pe linie.
    We came out from the deep to help and understand but not to kill
    Enigma - " Second Chapter "

Junior Member Master
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

mersi de raspunsuri. mai am o intrebare poate lamuriti un nestiutor ca mine:

prizele de tv pe din gama aleasa de mine pe care le iau sunt de 2, 6, 9, 12, 15 db. Adica?

Mie de care imi trebuie? cu db mai putini sau mai mari? Eu atat stiu, ca orice distribuitor de exemplu introduce un zgomot (sau pierdere, ma corectati daca gresesc) masurat in db, iar un amplif baga cativa db in plus (dar baga si zgomot tot masurat in db)....

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)