Register

Welcome to the RDI-Board Community.

If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed.

Donate Now Goal amount for this month: 100 EUR, Received: 100 EUR (100%)
Donate to support this site...

Results 1 to 5 of 5

Thread: Eutelsat W4 36E

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

Default Eutelsat W4 36E

Va salut! Dupa cum vedeti in titlu, sunt interesat in a receptiona programele de pe satelitul Eutelsat W4. In special din cauza pachetului rusesc Tricolor.
    Din Ploiesti se poate receptiona cu o antena offset de 1.1/1.2 m, LNB circular si receiver DRE-5000 (special pentru Tricolor, gen receiverele Dolce de pe la noi, criptarea fiind DRE).

Ok....aici vine faza interesanta. Receiverul permite scanarea satelitului si adaugarea in lista predefinita a canalelor gasite. De asemenea are si slot CI in care am adaugat un Diablo 2.3

As vrea sa va pun doua intrebari, la care as dori raspunsuri prin da sau nu:

1. Nu gasesc modalitatile de deschidere a celorlalte programe de pe acest satelit (in contextul "Diablo"). Se pare ca Eutelsat W4 nu este f. popular in Europa, interesul pentru el fiind relativ scazut. A gasit cineva (repet, prin da sau nu, ca sa stiu daca are rost sa ma mai agit) aceste "modalitati"? Mai noi si functionale?

2. Diablo are posibilitatea de a gasi singur "modalitatile" de deschidere ale unui program fara sa le aiba in fisierul .bin? Firmware Underworld 1.42.

Cu stima,
    Dorin

Silver Member Expert
    Posts Thanks / Likes

1. Nu
    2. Nu

MuSic & So mucH MoRe! Expert
    Posts Thanks / Likes

Wink

Dorine tata este eclipsa totala...pe 36 est pentru ceea ce te intereseaza...in schimb ce pot sa-ti confirm este ca am in gbox NTV+ si merge bine.
    Normal ca nu este de interes pentru noi "europenii" acesta pozitie...
    Te mai tin la curent.
    DVB-S:
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.25
    Offset Emme Esse (Alu.) 1.15
    Prime focus (Alu) 1.50m, 1.90m
    Offset 1.50m Fe, Triax TDS 1.10m, Visiosat BIG-BISAT, TechniSat SATMAN 85cm, Gibertini OP100L, etc
    Offset 35.cm (Camping), Triax BSKYB (72x58 cm), etc
    DM 800 HD V2, DM 500 V2, DM 800 HD, Amiko X-Finder, GigaBlue 800 HD, Sab Sky 4800 Mini Hd,
    Abo: Focussat, Dolce, HD+, TivuSat, Freesat, etc.
    DVB-T:
    TechniSat MultyMedia TS 1, Televes DAT HD, DIGIALITY OUTDOOR ANTENNA, etc

Gold Member Expert
    Posts Thanks / Likes

Quote Originally Posted by Eclipse2008
    Se pare ca Eutelsat W4 nu este f. popular in Europa, interesul pentru el fiind relativ scazut. A gasit cineva (repet, prin da sau nu, ca sa stiu daca are rost sa ma mai agit) aceste "modalitati"?
    1.Interesul scazut pentru W4 nu-i din cauza modalitatilor de decriptare,ci in primul rind,si in al doilea,al treilea rind,etc,e pentru ca semnalul e problematic pentru majoritatea celor care au farfurii de 1.2 si care n-au lnb circular pentru acest satelit zonal!Sa nu mai spun ca in partea de vest al tarii e si mai greu sa prinzi semnal util si cu antene mai mari de 1.2m!
    2.Nici in privinta modalitatilor de decriptare,indiferent de card-ul folosit,sau de tipul de receptorul{dedicat}folosit,nu-s sanse sa vezi mai mult decit pachetul rusesc.De altfel nici nu sint alte pachete Tv codate pe acest satelit,in afara de cele pentru Africa de Sud,care sa merite sa te intereseze!Asta-i partea slaba a satelitilor rusesti care au acoperire pe zona europeana a continentului. Iata un alt motiv pentru care nici dx-erii nu sint incurajati sa investeasca timp si,de ce nu,bani pentru W4!
    In afara de unele feed-uri,unele,interesante ocazional,Sesat/W4 nu are nicio atractivitate majora.
    satelescu

Junior Member Friend
    RDI - Board Default Avatar

Posts Thanks / Likes

@All. Multumesc pentru raspunsuri. Pe satelit insa sunt ceva pachete interesante:
    Cum spunea co-forumistul (sper sa-mi permita sa-i spun asa) The_the un exemplu ar fi NTV+. Alt exemplu pachetul extins Tricolor (care as vrea sa-l pot cumpara oficial dar...cartelele valorice pentru el (un fel de pre-pay) nu se vand decat cetatenilor rusi cu domiciliul in Rusia.). A, si NatGeo Wild, Eurosport 1 si 2 etc. Care chiar ar merita vazute.
    Calitatea semnalului este excelenta. 90% la calitate.

Si imi cer scuze daca intrebarea despre Diablo a parut fff. aiurea. Probabil ca am interpretat eu gresit ceva vazut pe un forum englez care spunea ceva de genul "By default Diablo opens packages (nu dau nume)"

Cu stima,
    Dorin

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)